بواسیر در زنان

علائم و علت هموروئید در زنان چیست – درمان بواسیر در زنان[خانگی]

بیماری بواسیر در زنان شایعتر از مردان است. علت این شیوع بیشتر را می توان با وضعیت فیزیولوژی متفاوت زنان و نیز چالش هایی که آنها را در طول زندگی در معرض آسیب های مختلفی قرار میدهد، مرتبط دانست. بر طبق آمار حداقل از هر 4 زن 3 زن به هموروئید مبتلا هستند. بیشتر زنان مبتلا به این بیماری در سنین 35 تا 65 قرار دارند. اما چه عواملی موجب شده این بیماری در زنان شایع تر باشد ؟راه درمان بواسیر در زنان چیست؟ مهمترین علت بواسیر در زنان به این شرح است:

بواسیر در زنان به دلیل شرایط خاص فیزیولوژی، بارداری، زایمان و رابطه مقعدی و … شایع‌تر است. بهترین روش درمان هموروئید با لیزر است. که سرپایی، فوری و بدون درد یا خونریزی این بیماری را درمان می‌کند.

فیلم عمل بواسیر زنان بدون لیزر

بیماری بواسیر در زنان چیست؟

بیماری بواسیر چیست؟ بواسیر ( هموروئید) به طور کلی به متورم شدن یا گشاد شدن دیواره سیاهرگ ها در کانال مقعد و یا خارج از آن گفته می‌شود. هموروئید پرولاپس شبیه توده های قرمز متورم یا برجستگی هایی است که از مقعد خارج می شوند.

اگر سیاهرگ آسیب دیده داخل کانال مقعد باشد، بواسیر داخلی و اگر سیاهرگ آسیب دیده خارج از کانال مقعد باشد، بواسیر خارجی است. این بیماری با درد شدید، خونریزی، خارش، بیرون زدن زائده های گوشتی از مقعد و متورم و ملتهب شدن مقعد مشخص میشود.

بیشتر بخوانید : برای مشاهده عکس بواسیر زنان، مردان، بیرون زده، صفحه عکس بواسیر را مشاهده کنید.

درمان هموروئید در زنان

درمان بواسیر در زنان

برای درمان قطعی هموروئید می‌بایست زائده ایجاد شده، طی جراحی از مقعد خارج شود، زیرا که امکان برطرف کردن آن با دارو وجود ندارد. اما اگر بابت عوارض جراحی نگران هستید، امروزه روش جدید تر و البته موثرتری به نام درمان با لیزر وجود دارد که هیچ یک از عوارض عمل جراحی را نداشته و سریع و سرپایی انجام می‌شود.

جراحی بواسیر شامل روشهای مختلفی از جمله رابربند، هموروئیدکتومی، استاپلر و … میشود، هریک از این روشهای مزیت و معایب خاص خود دارند، پیشنهاد می‌کنیم جهت آشنایی بیشتر صفحه عمل بواسیر را مطالعه کنید.

لیزر بواسیر روش قطعی است که در کمتر از نیم ساعت و بدون درد یا خونریزی انجام میشود و زنان باردار نیز می توانند از این روش برای رهایی از این بیماری استفاده کنند.

بیشتر بخوانید : هزینه جراحی بواسیر با لیزر

مشاوره آنلاین در واتساپ

برای مشاوره درمان بواسیر و یا رزرو نوبت ویزیت به این شماره در واتساپ پیام دهید.

درمان خانگی بواسیر در زنان

درمان خانگی بواسیر در زنان

درمان خانگی بواسیر در زنان نمی تواند بیماری را به طور کامل برطرف کنند، اما انجام راهکارهای زیر می تواند به شما در کنترل علائم بواسیر قبل از مراجعه به پزشک کمک کنند:

 • مصرف فیبر : مصرف حداقل 30 گرم فیبر به همه توصیه میشود. فیبر از یبوست جلوگیری میکند. برای این منظور حتما در طول روز از انواع میوه ها، سبزیجات و غلات استفاده نمایید.
 • نوشیدن آب : نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در طول روز می تواند از یبوست جلوگیری کند.
 • آلوئه ورا : آلوئه ورا یک گیاه طبیعی است که ژل آن می تواند در رفع علائم بواسیر مثل خارش و سوزش موثر باشد. برای نتیجه گیری چندین مرتبه در روز از این گیاه استفاده کنید.
 • کمپرس سرد : قرار دادن کمپرس سرد روی مقعد می تواند به تسکین درد شما کمک کند. از قرار دادن مستیقم یخ ها روی مقعد پرهیز کنید.
 • نشستن در آب گرم : نشستن در آب گرم می تواند درد مقعد را فورا تسکین دهد. برای این منظور یک وان را از آب گرم پرکنید و برای 30 دقیقه در آن بنشینید.
 • لباسهای گشاد : در این دوران بهتر است از لباسهای گشاد و پنبه ای استفاده نمایید. این کار در تسکین بیماری هم موثر است.

پماد درمان بواسیر در زنان

پماد‌های درمان بواسیر در زنان به این شرح است :

 • پماد هیدروکورتیزون : این پماد التهاب، سوزش و خارش را رفع می‌کند. اما نباید بیشتر از 2 هفته از آن استفاده کنید.
 • پماد لیدوکائین : این پماد برای تسکین درد مورد استفاده قرار میگیرد. این پماد درمان موقتی است و فقط برای از بین بردن درد کاربرد دارد.
 • پماد آنتی هموروئید : این پماد درمان قطعی هموروئید نیست اما می تواند درد، سوزش، خارش و تورم را تسکین دهد. مصرف این پماد برای زنان باردار فقط با مجوز پزشک امکان پذیر است. همچنین آنتی هموروئید را فقط برای 2 هفته مصرف کنید. بعد از این مدت مصرف پماد را قطع کرده و با پزشک در مورد روش درمان قطعی مشورت کنید.
 • پماد ام جی : این پماد حاوی ترکیبباتی است که به کوچک تر شدن بواسیر کمک کرده و درد و التهاب را نیز درمان میکند.
 • پماد رکتول : یکی از بهترین گزینه های پماد درمان هموروئید است. این پماد حاوی ترکیباتی است که درد، سوزش، خارش و التهاب را درمان می‌کند.

بسیاری از زنان به دلیل هایی مثل خجالت و ترس در مراجعه به پزشک تعلل می کنند. خوب است ابتلا به بواسیر آمار بسیار بالایی را به خود اختصاص داده و تقریبا از هر 4 نفر 3 نفر در طول زندگی به این بیماری مبتلا میشوند.

بیشتر بخوانید : برای بواسیر به چه پزشکی مراجعه کنیم ؟

تماس با کلینیک

برای ارتباط با مشاوران و رزرو نوبت ویزیت با این شماره تماس بگیرید.

دلایل و علت بواسیر در زنان چیست؟

زنان به دلیل وضعیت فیزیولوژیک و نیز آسیب هایی که در طول زندگی متحمل میشوند، بیشتر از مردان در معرض بیماری هموروئید هستند. از جمله مهمترین علت بواسیر در زنان میتوانیم به این موارد اشاره کنیم:

علت بواسیر در زنان
 • بارداری : بواسیر در بارداری از شایع ترین بیماری هایی است که در این دوران ایجاد میشود. از آنجایی که بارداری می تواند تعادل هورمون های بدن را بر هم زند و وضعیت فیزیکی بدن را نیز تحت تاثیر قرار دهد، پس بروز بواسیر دور از انتظار نیست. از طرفی عده ای از زنان تصور می کنند در این دوران باید تمام طول روز بنشینند و هیچ حرکتی ندارند که خب این مورد نیز می تواند مزید بر علت شود.
 • ترشح هورمون ها : هورمون ها پیام رسان های شیمیایی در بدن هستند که عملکرد اندام ها و سلول ها را کنترل می کنند. بنابراین هر تغییری در آنها می تواند عملکرد سلولهای بدن را تغییر دهد. زنان بیشتر از مردان در معرض تغییرات هورمونی قرار می گیرند، این تغییرات در دوران قبل از قاعدگی، بارداری‌ یا طی دوران یائسگی می تواند تاثیرات مختلفی بر بدن داشته باشد. یکی از این تاثیرات یبوست است.
 • یبوست : یبوست رابطه ای مستقیم با بواسیر دارد. یبوست به شرایطی گفته میشود که فرد برای دفع مدفوع نیاز به اعمال فشار بسیار زیادی داشته و یا مدفوع خشک به سختی از کانال مقعد عبور کند. این شرایط میتواند مقعد را تحت فشار قرار داده و عامل بواسیر در زنان شود. روشهای درمان یبوست را مطالعه کنید.
 • رابطه مقعدی : رابطه مقعدی نوعی رابطه جنسی است که از مقعد به عنوان عضو جنسی زنانه استفاده می‌شود. از طرفی مقعد دارای دو عضله است که یکی بدون اراده و دیگری با ارائه شخص باز و بسته میشود، یعنی خود شخص میتواند کنترل دفع را بر عهده داشته باشد. وارد شدن آلت مردانه و یا هر شی دیگری به این عضله علاوه بر احساس درد می تواند به عصب های آن آسیب وارد کرده و عضله را تحت فشار قرار دهد. با تکرار این شرایط شخص دچار هموروئید و یا حتی بی اختیاری در کنترل گاز روده و مدفوع میشود. عوارض رابطه مقعدی را مطالعه کنید.
 • زایمان طبیعی : زایمان به خصوص زایمان طبیعی یا سخت میتواند فشار بسیار زیادی را به ناحیه مقعدی تحمیل کند. از طرفی تغییرات هورمون ها و تغذیه بعد از زایمان می توانند خطر ایجاد هموروئید را تا چند برابر افزایش دهند. علت بواسیر بعد از زایمان طبیعی چیست؟

از دگیر علل ابتلای زنان به این بیماری می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • مصرف غذاهای کم فیبر و فست فود ها که باعث تشدید یبوست میشود.
 • چاقی و اضافه وزن
 • سابقه خانوادگی ابتلا به هموروئید
 • نشستن یا ایستادن طولانی مدت
 • جا به جایی اشیاء سنگین
 • پوشیدن لباس های تنگ

علائم هموروئید در زنان

علائم بواسیر در زنان

همان طور که اشاره شد، این بیماری اغلب در زنان مشاهده میشود. از علائم هموروئید در زنان می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • درد مقعدی
 • ترشحات لزج
 • تنگی مقعد
 • خارش و سوزش مقعد
 • احساس مداوم نیاز به دفع
 • خون ریزی یا مشاهده خون در مدفوع
 • بیرون زدن زائده های گوشتی از مقعد

بیشتر بخوانید : عکس بواسیر

عوارض

این بیماری می تواند زنان را هم از نظر جسمی و هم روحی تحت تاثیر قرار دهد.

یکی از مهمترین عوارض جسمی این بیماری کمی خونی یا آنمی است که در اثر خونریزی بواسبر ایجاد میشود. اما این بیماری می تواند روحیه زنان و اعتماد به نفس را نیز خدشه دار کند. تا جایی که برخی از زنان ممکن است در روابط زناشوئئ خود نیز دچار مشکل شوند. پس بهتر است به محض اینکه اولین علائم این بیماری ظاهر شد، برای درمان با پزشک مشورت کنید.

بیشتر بخوانید عوارض بواسیر چیست؟

پیشگیری

برای جلوگیری از بواسیر در زنان نکات زیر را رعایت نمایید.

 • مصرف فیبر حداقل 30 الی 35 گرم در روز به خصوص در دوران بارداری
 • نوشیدن آب، حداقل 8 لیوان آب در طول روز
 • ورزش و پیاده روی حداقل 30 دقیقه در روز
 • پرهیز از زیاده روی در نشستن
 • پرهیز از لباس های تنگ و چسبان
 • رعایت بهداشت مقعد
 • اجتناب از زور زدن در توالت و به تاخیر انداختن دفع

منبع : https://lacolon.com/hemorrhoids/hemorrhoid-symptoms-in-women

سوالات متداول بواسیر در زنان

آیا ورزش هایی مثل دوچرخه سواری برای هموروئید زنان مضر است؟

بله، ممکن است علائم بیماری را تشدید کند.

آیا قاعدگی زنان می تواند هموروئید را تشدید کند؟

بله، قاعدگی عامل یبوست است و می تواند علائم بیماری را تشدید کند.

آیا لیزر بواسیر موجب ناباروری میشود؟

خیر، لیزر هیچ عوارضی به همراه ندارد.

آیا در کلینیک شما پزشک خانم هم حضور دارند؟

پزشک خانم خیر، اما کادر درمانی ما را خانم ها تشکیل میدهند که کار آماده سازی بیمار قبل از جراحی را برعهده دارند.

26 دیدگاه دربارهٔ «علائم و علت هموروئید در زنان چیست – درمان بواسیر در زنان[خانگی]»

 1. سلام. آقای دکتر من خانم 35 ساله هستم که به دلیل مشکلات هورمونی مدام یبوست داشتم. اما یبوست هم باعث بواسیر شده، چه کاری انجام بدم رفع بشه/ ممنون از راهنمایی

 2. سلام جناب دکتر
  من زنی 37 ساله هستم که 3 سال هست بواسیر دارم آیا با وجود بواسیر می تونم برای بارداری اقدام کنم؟ برای درمان این بیماری به چه پزشکی مراجعه کنم؟

  1. سلام. بله بواسیر مانعی برای بارداری نیست. اما توصیه میکنم قبل از اقدام به باردرای برای درمان بواسیر مراجعه کنید. زیرا بارداری زایمان می توانند موجب پیشرفت بیماری شوند و وضعیت را تشدید کنند. برای درمان این بیماری می توانید از پزشک متخصص بواسیر کمک بگیرید.

 3. سلام آقای دکتر آیا لیزر بواسیر مشکلی برای زنان ایجاد نمی کنه؟ و ایتکه آیا درد یا خونریزی هم دارد؟

 4. سلام من بعد از قاعدگی دچار درد مقعد میشم، آیا این همون بواسیر هست؟ من سابقه خانوادگی بواسیر هم دارم.

 5. سلام میبخشید من فقط دچار درد وکمی هم بیرون زدگی شدم ولی هیچ علائم دیگه ندارم درمانش درمنزل امکانش وجود داره اگه هست لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. مشاور کلینیک

   سلام. باید ابتدا تشخیص داده بشه، این بیرون زدگی چیست، برای این منظور هم از مقعد عکس بگیرید و برای ما در واتساپ به این شماره (۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴) ارسال کنید، مشاوران ما به شما کمک می کنند.

 6. سلام. من بعد از بارداری بواسیر خارجی گرفتم. اگر لیزر کنم جاش میمونه ؟ هزینه رو میشه بفرمایید.

 7. سلام. من بعد از رابطه مقعد دچار خونریزی میشم آیا ممکن هست بواسیر داشته باشم؟ ممنون از راهنمایی های ارزشمندتون

  1. مشاور کلینیک

   سلام. امکانش هست بواسیر باشه. اما ممکن هست خونریزی ناشی از پارگی روده ایجاد شده باشه. باید معاینه بشین.

 8. سلام آقای دکتر من پنجاه سالمه و چند روزی هست که متوجه خونریزی مقعدی شدم،هیچ زائده هم وجود نداره یا همچنان ممکن است که به بواسیر دچار باشم؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. ممکن هست بواسیر داخلی باشه. ولی خونریزی علت های بسیار زیادی داره برای تشخیص قطعی باید معاینه بشین.

 9. سلام. من مادرم چند سال پیش بواسیر داشت. الان خودم سه ماهه که باردارم، و مقعدم همش درد میکنه احتمال داره منم هم بواسیر داشته باشم؟ ممنونم میشم پاسخ بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *