پماد آنتی هموروئید

شیاف یا پماد آنتی هموروئید (ایپروئید) برای چیست؟

بواسیر یا هموروئید به گشاد شدن یا متورم شدن سیاهرگ ها در مقعد گفته می‌شود. علت این بیماری مجموعه ای از عوامل مثل یبوست مزمن، رژیم غذایی فاقد فیبر، بارداری و زایمان و یا بی تحرکی است. همچنین این بیماری می‌تواند موجب درد شدید در مقعد، خونریزی، التهاب، سوزش، خارش و بیرون زدگی‌های گوشتی از مقعد گردد.

معمولاً زمانی که برای درمان این بیماری مراجعه می‌کنید، خط اول درمان با این پماد شروع می‌شود. خوب است بدانید این دارو درمان قطعی نیست و به جهت کنترل علائم و کاهش درد، سوزش و تورم کاربرد دارد و در نهایت بیمار باید برای رفع هموروئید جراحی ( به روش سنتی یا لیزری) انجام دهد.

در این صفحه قصد داریم به بررسی شیاف و پماد آنتی هموروئید (نام علمی : ایپروئید ) یکی از داروهای پر مصرف ترین داروها برای درمان این بیماری بپردازیم و در ادامه به کاربردها و فیلم نحوه استفاده از پماد آنتی هموروئید با اپلیکاتور و عوارض مصرف، بهترین مارک و قیمت این پماد می‌پردازیم:

بیشتر بخوانید : درمان بواسیر با لیزر

ویزیت آنلاین در واتساپ

جهت مشاوره آنلاین و رزرو نوبت ویزیت به این شماره در واتساپ پیام دهید.

پماد آنتی هموروئید برای چیست؟

آنتی هموروئید

پماد آنتی هموروئید یا ایپروئید بر پایه عصاره های گیاهی تولید شده است. این دارو حاوی ترکیباتی از جمله لیدوکایین، هیدروکورتیزون استات، آلومینیوم ساب استات، زینک اکساید، فنیل افرین و پراموکسین است. از این پماد می توان برای درمان انواع اختلالات مجرای مقعد مثل التهاب راست روده ، درمان شقاق مقعد و درمان فيستول و از همه مهمتر بواسیر استفاده نمود.

پماد آنتی هموروئید خارجی با نام انوسل شناخته می‌شود، شامل 5 ماده فعال و ترکیبات رزین و هیدروکورتیزون است و می تواند در درمان هر نوع از این بیماری بسیار موثر باشد. رزین یک ماده ضد التهابی است که از برگ درختان استخراج میشود، که می تواند به عنوان یک مسکن طبیعی عمل نماید.

به نقل از https://lloydspharmacy.com/products/anusol-plus-hc-ointment-15g

در ضمن این دارو در اشکال دیگری از جمله شیاف نیز در دسترس قرار دارد. این پماد جزء داروهای است که می‌توانید آن را بدون نسخه تهیه کنید.

بیشتر بخوانید : موارد مصرف پماد لیدوکائین چیست؟

شیاف آنتی هموروئید چیست ؟

شیاف آنتی هموروئید چیست ؟

شیاف آنتی هموروئید همان ترکیبات پماد را دارا است و اثرات جانبی آن نیز مشابه است. شیاف آنتی هموروئید اثرات قابض، ضد التهاب و کنترل کننده درد دارد. از این شیاف برای درمان درد، سوزش، التهاب و خارش بواسیر داخلی استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که شیاف درمان موقتی بوده و نمی‌تواند این بیماری را به طور قطع از بین ببرد. بهترین زمان استفاده از این شیاف بعد از اجابت مزاج به صورت یک عدد روز و یک عدد شب است.

فیلم نحوه استفاده از پماد آنتی هموروئید با اپلیکاتور

در ویدئو زیر می توانید فیلم نحوه استفاده از پماد آنتی هموروئید را مشاهده کنید :

فیلم نحوه استفاده از پماد آنتی هموروئید با اپلیکاتور

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از اپلیکاتور مقعدی

موارد منع مصرف

در صورت ابتلا به هر یک از بیماری ها زیر، قبل از مصرف پماد و شیاف آنتی هموروئید با پزشک مشورت نمایید.

 • ضایعات قارچی و ویروسی
 • عفونت ثانویه
 • ضایعات سلی مقعد
 • دیابت
 • مشکلات قلبی
 • فشار خون بالا
 • اختلال تیروئید
 • مشکلات مجاری ادرار به عنوان مثال، پروستات بزرگ شده

از مصرف پماد یا شیاف این دارو برای کودکان کمتر از 12 سال و یا درمان بواسیر در بارداری یا شیردهی بدون مشورت با پزشک پرهیز کنید.

مشاوره با پزشک در واتساپ

برای ارتباط با پزشک و مشاوره ریگان به این شماره تماس پیام دهید.

بیشتر بخوانید : دکتر بواسیردکتر هموروئید چه متخصصی است؟

طریقه استفاده از پماد آنتی هموروئید

همانطور که اشاره شد، این دارو بدون نسخه نیز در دسترس است. اما بهتر است قبل از مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید تا ضمن تشخیص دقیق بیماری، میزان دوز مورد نیاز را نیز تعیین کند.

باید قبل از مصرف پماد موضع را با آب و صابون شسته و خشک کنید. بهترین زمان مصرف این دارو بعد از اجابت مزاج است.

به طور کلی این دارو را می توان 2 الی 4 بار در روز مصرف نمود. برای استفاده از پماد آنتی هموروئید به اندازه یک اپلیکاتور از این پماد را درون مقعد بریزید. برای درمان بواسیر خارجی نیز می توانید مقدار از این پماد بر روی موضع استعمال نمایید.

دوره مصرف این دارو 7 روز است. پس از این مدت و در صورت عدم بهبودی لازم است با پزشک متخصص بواسیر در این مورد مشورت نمایید.

در صورتی که مصرف یک نوبت از دارو را فراموش کردید، آن را مصرف کنید. ولی اگر به نوبت بعدی نزدیک هستید. نیازی به مصرف و یا دو برابر کردن دوز دارو نیست.

بیشتر بخوانید : جراحی بواسیرعمل هموروئید چگونه است؟

طریقه استفاده از شیاف آنتی هموروئید

طریقه استفاده از شیاف آنتی هموروئید

قبل از قرار دادن شیاف دستان خود را بشویید. سپس مطابق تصویر به پهلو دراز بکشید و یکی از پاها را در شکم خود جمع کنید. همچنین اگر در حالت ایستاده هستید، یکی از پاهای خود را روی سکویی مثل پله قرار دهید. در صورت نیاز می توانید از روان کننده هایی مثل وازلین استفاده کنید. شیاف را وارد مقعد کنید. بهتر است برای چند دقیقه دراز بکشید و باسن ها را به هم فشار دهید تا شیاف خارج نشود. به یاد داشته باشید برای تعیین دوز مصرف شیاف باید با پزشک خود مشورت نمایید. همجنین از مصرف شیاف بیش از 7 روز خودداری کنید. زیرا ممکن است عوارض جانبی دارو ظاهر شود. ترکیبات موجود در این شیاف می تواند بافت حساس مقعد را تحت تاثیر قرار داده و عوارض جانبی مختلفی را ایجاد نماید.

شیاف آنتی هموروئید بهتر است یا پماد؟

ترکیبات شیاف و پماد آنتی هموروئید یکسان است، و بنابراین عملکرد یکسانی هم دارند. و از این جهت کامل یکسان هستند. اما هر یک از این داروها کاربرد خاص خود را دارند. به این ترتیب که از پماد آنتی هموروئید بیشتر برای درمان بواسیر خارجی استفاده میشود، در حالی که از شیاف اغلب برای درمان هموروئید داخلی استفاده می کنند. در ضمن تجربه نشان داده شیاف در مقایسه با پماد جذب سریع تر و به این ترتیب اثر بخشی سریع تری نیز دارد.

بهترین مارک و قیمت پماد آنتی هموروئید

بهترین مارک پماد آنتی هموروئید

بهترین مارک این دارو مسلما پماد آنتی هموروئید خارجی به نام پماد آنوسل است. اما مارک هایی ایرانی هم کمتر از نوع خارجی نبوده و اثربخشی لازم را دارا است، ضمن آنکه از قیمت مناسب‌تری نیز برخوردار است. پماد آنتی هموروئید ساخت شرکت شیمیایی عمومی در دسترس ترین نوع این دارو است. قیمت و سایر مارک این دارو به این شرح است:

نام پمادشرکت سازندهقیمت
پماد آنتی هموروئیدشیمیایی عمومی10 هزارتومان
پماد رکتول دارو سازی خرمان ایران45 هزار تومان
پماد ونوگول دارو سازی ابوریحان ایران57هزار تومان
پماد پایلکس داروسازی هیمالیا ایران 97هزار تومان
پماد رینای سبزدارو سازی آلمان 370هزار تومان
پماد آنوسلداروسازی انگلیس950هزار تومان

شرایط نگهداری پماد ایپروئید

این پماد را می بایست در دمای اطاق و در محدوده دمایی 20 الی 25 درجه سانتی گراد نگهداری کرد. نگهداری پماد در خارج از این محدوده دمایی ممکن است موجب فشاد دارو گردد. همچنین این دارو را دور از دسترس اطفال قرار دهید. زیرا بلع آن می تواند مشکل آفرین باشد.

میزان تاثیرگذاری پماد آنتی هموروئید 

این پماد می تواند در رفع علائم بیماری موثر باشد. رفع خارش، سوزش، درد و التهاب از مهمترین تاثیرات این دارو هستند. البته مصرف آنتی هموروئید می تواند در رفع بیماری نیز موثر باشد اما درمان قطعی نیست. برای رفع بیماری می بایست این زائده ایجاد شده به طور کامل از مقعد خارج گردد.

برای افزایش تاثیرگذار درمان با پماد یا شیاف آنتی هموروئید گیاهی می توانید یبوست را نیز کنترل کنید. برای این منظور مصرف فیبر، نوشیدن مایعات و ورزش کگل را در لیست برنامه های روزانه خود قرار دهید.

اگر داروهای تجویز مثل شیاف وو پماد آنتی همورموئید به اندازه کافی موثر نیستند، با پزشک خود مشورت کنید تا راه درمان دیگری را تجویز نماید. جراحی و لیزر از روشهایی است که برای درمان این بیماری کاربرد دارد. از آنجایی که جراحی عوارض متعددی را به همراه دارد، امروزه به ندرت پزشکان انجام آن را تجویز می کنند. بهترین راهکار قطعی و سریع درمان، لیزر است.

عوارض شیاف و پماد آنتی هموروئید

مصرف پماد یا شیاف هموروئید به طور کلی عوارض جانبی را به دنبال ندارد. اما مصرف آن در برخی از موارد واکنش های حساسیتی مثل قرمزی، خارش، خونریزی مقعدی و واکنش های حساسیتی را به دنبال دارد. همچنین زیاده روی در مصرف آن می تواند عوارضی مثل التهاب را به دنبال داشته باشد.

در صورت بروز هر نوع واکنش حساسیتی مصرف دارو را قطع کرده و با پزشک خود در این مورد مشورت کنید. به یاد داشته باشید که مصرف این دارو بیش از 4 بار در روز و 7 روز متوالی ممنوع است.

موارد مصرف پماد ایپروئید

از پماد آنتی هموروئید می توان برای رفع مشکلات زیر استفاده نمود :

 • رفع بیماری هموروئید داخلی و خارجی
 • کاهش درد اطراف مقعد
 • درمان خارش
 • درمان بیماریهای دستگاه تناسلی زنان
 • بهبود التهاب و تورم
 • رفع خونریزی
 • بهبود تورم بعد از جراحی

تداخلات دارویی

 • مصرف داروهای مسدود کننده بتا آدرنرژیک (این دارو گردش خون در کبد را کاهش داده و تاثیر لیدوکائین موجود در پماد را کند می کند.)
 •  داروهای ضد افسردگی
 •  کورتیکواستروئیدها

سوالات متداول پماد آنتی هموروئید

با مصرف این پماد درد من قطع شده اما همچنان بیرون زدگی از مقعد وجود دارد، چیکار کنم؟

این پماد علائمی مثل خارش، سوزش، درد را از بین میبرد، اما در رفع زائده بواسیر بی تاثیر است.

ممکن است شیاف آنتی هموروئید مضر باشد؟

بله مصرف این دارو به مدت طولانی باعث التهاب و آسیب بافت های مقعدی می گردد.

مصرف آنتی هموروئید بعد از جراحی هم توصیه میکنید؟

در این مورد با پزشکتون مشورت کنید.

شیاف آنتی هموروئید بهتر است یا پماد ?

هر دوی این دارو ها ساختاری مشابه دارند اما تاثیرگذاری شیاف نسبت به پماد سریع تر است.

52 دیدگاه دربارهٔ «شیاف یا پماد آنتی هموروئید (ایپروئید) برای چیست؟»

 1. سلام. من هموروئید دارم، قبلا خیلی درد داشتم از وقتی پماد مصرف کردم دردم خوب شده اما با این پماد خوب میشم و اینکه مصرف پماد ادامه بدم؟ ممنون از راهنمایی تون.

  1. پماد آنتی هموروئید نمی تواند درمان قطعی این بیماری باشد. برای رفع این عارضه باید جراحی به روش سنتی و یا با لیزر انجام شود.

 2. سلام آقای دکتر من هموروئید دارم و داروخانه بهم پماد آنتی هموروئید داد. آیا همین دارو مصرف کنم یا باید شیاف تهیه می کردم؟

 3. سلام دگتر جان
  من هموروئید خارجی دارم و دکتر مصرف پماد آنتی هموروئید برام تجوز کردن، الان چند روزی هست که مصرف کردم و علائمم شدید تر از قبل شده، چه توصیه دارید؟ ممنون از شما

  1. مصرف دارو را قطع کنید. هموروئید خارجی با مصرف دارو درمان نمیشود، برای درمان قطعی باید جراحی لیر انجام شود. مصرف داروی آنتی هموروئید به جهت کنترل علائم کاربرد دارد.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. پماد آنتی هموروئید باید حداکثر برای یک هفته مصرف شود. از زیاده روی در مصرف این پماد بپرهیزید.

 4. سلام اقای دکتر
  پدر من 67 سالشونه و توانایی جراحی ندارند. پزشک آنتی هموورئید توصیه کردند. آیا مشکل شون با این پماد رفع میشه؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بواسیر با این روش به طور کامل از بین نمی رود، اما پماد می تواند علائم بیماری مثل درد، سوزش و خارش را کاهش دهد.

 5. سلام مادر من 56 سالشون هست. میخواستم بدونم آیا میشه از این پماد برای درمان خونریزی هم استفاده کرد؟

 6. سلام وقت بخیر
  دریک دوز استفاده کردن از پماد و شیاف انتی همروئید کدوم دوز بیشتری از دارورو به بدن میرسونه

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بله آنتی هموروئید نیازی به تهیه نسخه ندارد. اما بهتر است قبل از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید. در ضمن در مصرف این پماد زیاده روی نکنید. حداکثر طول درمان با این پماد 2 هفته است.

 7. سلام خدمت دکترمحترم
  من برای درمان وجراحی همورئیدبه دکترجراح مراجعه کردم که بمن گفتن که اول بایدچکاب قلب وعروق انجام بدهیدکه دربیمارستان دولتی نتوانستم این کارراانجام دهم ودرکلینیک های خصوصی هم بخاطرهزینه بالامنصرف شدم آیابااینکه جراحی لیزرهمورئیدنیازبه بیهوشی نداردوعمل سرپایی میباشدحتمانیازبه چکاب قلب قبل ازعمل واجب می باشد باتشکرازپاسخ گویی شما

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بله آنتی هموروئید درد را کاهش می دهد اما درمان موقتی است. تعداد دفعات مصرف این دارو بستگی به مشکل که براش دارو مصرف میکنید، بستگی دارد.

 8. محمد درخشی

  سلام من هرچندماه یک بارخونریزی بامدفوع دارم تا چندروز ادامه دارد پماد استفاده میکنم …

  1. مشاور کلینیک

   سلام. از مصرف خودسرانه پماد پرهیز کنید. خونریزی مقعدی یا خون همراه با مدفوع جدی بگیرید و در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بهتر است که شب مصرف کنید. چون بعد از استعمال شیاف باید چند دقیقه ای دراز بکشید تا شیاف جذب بشه.

 9. سلام دکتر بهم شیاف رو دادن اما مقدار دوز رو تعیین نکردن، چند بار در روز استفاده کنم؟فقط خونریزی دارم

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بستگی به شدت هموروئید داره باید با پزشکی که دارو تجویز کرده مشورت کنید. در ضمن خونریزی هموروئید با شیاف درمان نمیشود. برای اطلاعات تکمیلی صفحه درمان بواسیر را مطالعه کنید.

 10. سلام شرمنده ببخشید من خونریزی کم نه داخل مدفوع بلکه فکر کنم از جدار خارجی مقعد هست با این پماد درمان می‌شود البته شاید هفته گی یکی دو بار یا وقتی یبوست دارم خونریزی هم در حد پنج شش قطره همراه مدفوع هست و شاید هم یک سال بشه نداشته باشم

  1. مشاور کلینیک

   سلام. احتمالا بواسیر داخلی درجه یک هست. میتونید آنتی هموروئید استفاده کنید اما درمان قطعی نیست.!

 11. سلام دکتر جان
  دکتر توصیه کرده که هموروئید فیریز کنم نظر شما چیست
  اگه از پماد استفاده کنم بهتر هست

 12. من خیلی کم خون ریزی داشتم حتی میشه گفت یک قطره یا دو قطره که از داخل معقد است دیوارهاش از پماد استفاده کردم کامل خوب میشه با پماد
  ممنونم از زحمت ها تون

 13. سلام. این پماد حیلی خوبه اما فقط تا زمانی که ازش استفاده میکنی. به محض اینکه مصرف دارو قطع بشه هموروئید تشدید میشه. راهنمایی کنید با تشکر

  1. سلام. هموروئید با مصرف این دارو به طور کامل از بین نمیره. مصرف این دارو فقط به جهت کنترل علائم بیماری کاربرد دارد. برای درمان قطعی باید لیزر انجام بدین. برای اطلاعات بیشتر صفحه لیزر هموروئید را مطالعه کنید

 14. چندمدتی است که هموروییدداخلی دارم پمادوشیاف هم استفاده میکنم تازمانی که استفاده میکنم خوبه ولی درمان کامل نشدم شبها هم گازمعده ازم خالی میشه نه خارش،ودرددارم ولی داخل مقعدم خیلی صدای قاروقورمیده وباعث شرمندگی ام میشه بایدچکارکنم درمان کامل بشه
  ممنونم ازپاسختون

  1. کارشناس سایت

   هموروئید با پماد یا شیاف درمان نمیشه برای درمان قطعی باید جراحی انجام بشه. جراحی با لیزر در کمتر از نیم ساعت و بدون درد یا خونریزی این بیماری را درمان می‌کند. برای اطلاعات بیشتر صفحه درمان بواسیر را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *