بواسیر در بارداری

بواسیر در بارداری [عکس] + درمان هموروئید بارداری در خانه

بواسیر در بارداری مشکل شایعی است که  اکثر مادران را درگیر می کند. این بیماری می تواند دوران خوش بارداری به کابوس مبدل کند، البته که با کسب اطلاعات کافی در مورد این بیماری می توان علائم آن را در خانه تسکین داد و یا حتی از آن پیشگیری کرد. هموروئید اغلب با درد شدید، خارش، سوزش و خونریزی همراه است. در این صفحه قصد داریم به بررسی عکس، علت و علائم بواسیر در بارداری بپردازیم و روشهای پیشگیری و درمان هموروئید در بارداری را معرفی کنیم.

بواسیر بارداری معمولاً در سه ماهه ابتدایی و یا سه ماهه انتهایی بارداری که تغییرات فیزیکی و هورمونی شدید تر است، شایع تر می باشد. خط اول درمان در این شرایط کنترل بیماری با مراقبت های خانگی است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم. در صورت عدم نتیجه گیری درمان بواسیر با لیزر بهترین و تنها گزینه موجود است.

تماس بگیرید.

برای مشاوره رایگان و پرسش سوالات خود با این شماره تماس بگیرید.

هموروئید یا بواسیر در بارداری

بیماری هموروئید یا بواسیر به گشاد شدن یا متورم شدن سیاهرگ های مقعد گفته میشود. این بیماری موجب میشود، زائده ای گوشتی از مقعد خارج شود و یا اطراف دریچه ی مقعدی ناحیه ای متورم و ملتهب ایجاد شود. اما همیشه هم این بیماری همراه با این علائم نیست، در برخی از موارد بیمار تنها درد یا خونریزی دارد و زائده ای وجود ندارد. علت این بیماری فشار و کشش شدید عضله ی مقعد در اثر شرایط بارداری است. بسته به اینکه سیاهرگ داخل کانال مقعد قرار دارد و یا خارج از آن، بیماری به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم میشود.

 • هموروئید خارجی : اگر سیاهرگ های آسیب دیده خارج از مقعد و بر روی دریچه مقعدی باشد، بیماری از نوع خارجی محسوب میشود. این نوع از بیماری به شدت دردناک خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر صفحه درمان بواسیر خارجی را مطالعه کنید.

به نقل از www.everydayhealth.com

در حالی که بدن در طول بارداری انواع تغییرات فیزیکی را تجربه می کند، هموروئید می تواند یکی دیگر از تحریکات ناخواسته باشد. اما خبر خوب این است که آنها معمولاً برای سلامتی شما یا کودکتان مضر نیستند. البته فشار در حین زایمان می تواند هموروئید را بدتر کند.
برخی از زنان برای اولین بار در دوران بارداری دچار هموروئید می شوند. اما اگر قبلاً هموروئید داشته اید، احتمال ابتلای شما به آن در زمان بارداری بیشتر است.

عکس بواسیر در بارداری

تصاویر زیر عکس بواسیر در بارداری را نشان می دهد:

عکس بواسیر در بارداری

بیشتر بخوانید : برای مشاهده عکس انواع بواسیر داخلی، خارجی، خفیف و … صفحه عکس بواسیر را مشاهده کنید.

درمان هموروئید در بارداری

همان‌طور که اطلاع دارید، بارداری دوران حساسی است و مصرف هر نوع دارویی ممکن است برای جنین مضر باشد، پس بدون مشورت با پزشک از مصرف هر نوع دارویی به شدت پرهیز کنید. در مرحله اولیه وقتی با شکایت از درد و خونریزی مقعد به پزشک مراجعه می‌کنید، داروهای و مراقبتهای خانگی توصیه میشوند و در صورت عدم نتیجه گیری و شدت گرفتن علائم باید با مشورت پزشک جراحی هموروئید با لیزر توصیه میشود. در ادامه به روش هایی که برای درمان هموروئید بارداری توصیه میشود، می پردازیم:

لیزر بواسیر در بارداری

بهترین راهکار قطعی برای رهایی و درمان هموروئید بارداری، لیزر است. لیزر بواسیر سرپایی، بدون درد و خونریزی و در یک جلسه نیم ساعته انجام میشود. یکی از ویژگی های لیزر این است که برخلاف جراحی سنتی هیچ زیان و عوارضی برای مادر و جنین ندارد. لیزر در کلینیک به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی انجام میشود. از آنجایی که نور لیزر فقط تا روی پوست نفوذ کرده و هیچ زیانی برای مادر و جنین ندارد.

بیشتر بخوانید : برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه درمان هموروئید با لیزر بروی لینک کلیک کنید.

مشاوره درمان بواسیر بارداری

اگر برای درمان بواسیر بارداری نیاز به کمک دارید، میتوانید به این شماره واتساپ پیام دهید تا متخصصان ما شما را راهنمایی کنند.

درمان خانگی بواسیر در بارداری

درمان خانگی هموروئید در بارداری معمولاً روش قطعی برای از بین بردن کامل این بیماری نیستند، با این حال می توانند تا قبل از زایمان به کنترل علائم کمک کرده و از پیشرفت بیماری جلوگیری کنند. مهم‌ترین روشهای خانگی بواسیر در بارداری عبارتند از :

درمان خانگی بواسیر در بارداری
 • مصرف فیبر : دریافت فیبر کافی می تواند با نرم کردن مدفوع و افزایش حجم آن از یبوست جلوگیری کند. هر فرد به طور متوسط به 30 الی 35 گرم فیبر در طول روز نیاز دارد. از غذاهای سرشار از فیبر می توانیم به انواع سبزیجات، میوه ها و حبوبات اشاره کنیم.
 • نوشیدن آب : دریافت آب به میزان کافی می تواند از سفت شدن مدفوع جلوگیری کند. نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در طول روز الزامی است.
 • ورزش : تحرک و ورزش می تواند حرکات روده را افزایش دهد و در جلوگیری از یبوست موثر است. بهتر است از ورزش های سبک مثل پیاده روی کمک بگیرید و حداقل 30 دقیقه در روز ورزش کنید.
 • کمپرس یخ : سرما می تواند در کاهش درد بواسیر موثر باشد. برای این منظور می توانید از کمپرس های سرد آماده استفاده کنید و یا چند تکه یخ را در پلاستیک قرار داده و به آن حوله بپیچید.
 • حمام سیتز : استفاده از حمام سیتز یا نشیمن می تواند برای درمان درد بواسیر در بارداری موثر باشد. برای این منظور یک لگن را از آب گرم پر کرده و در آن 20 دقیقه بنشینید. برای اطلاع بیشتر در مورد این روش درمانی و نحوه انجام آن بر روی لینک حمام نشیمن کلیک نمایید.

بیشتر بخوانید : برای اطلاع از سایر روشهای و مراقبتهای خانگی و گیاهی صفحه درمان خانگی بواسیر را مطالعه کنید.

داروهای گیاهی

استعمال داروهای گیاهی ضد التهاب مانند آلوئه ورا، انواع روغن های معدنی و سرکه سیب می تواند از عفونت جلوگیری و به کنترل علائم بواسیر در بارداری کمک کند. برخی از داروهای گیاهی که برای درمان این بیماری توصیه میشوند، عبارتند از :

 • روغن نارگیل : این روغن دارای خواص ضد التهابی است و می تواند به کنترل علائم این بیماری کمک ویژه ای نماید. استعمال این روغن درمان قطعی نیست! اما می تواند علائم بیماری مثل درد، سوزش و خارش را کنترل کند. برای این منظور حداقل روزی 3 مرتبه این روغن را بر روی مقعد استعمال نمایید.
 • آلوئه ورا : این گیاه دارای خواص ضد التهابی است و می تواند مقعد را ضد عفونی نماید. استعمال ژل آلوئه ورا میتواند در نرمی پوست و رفع سوزش و خارش نیز موثر باشد. ژل این گیاه را می توانید 3 الی مرتبه در روز استعمال نمایید.
 • روغن درخت چای : این روغن قوی می تواند مقعد را ضد عفونی و از بروز التهاب سایر مشکلات جلوگیری کند. برای استعمال این روغن باید نسبت مساوی از آن را با روغن زیتون مخلوط نموده و سپس استعمال نمایید.

هشدار : قبل از مصرف هر دارویی و پماد برای هموروئید با پزشک خود در این رابطه مشورت نمایید. اکثر داروهای این بیماری برای جنین مضر است و برای مصرف آنها تایید پزشک الزامی است.

جراحی بواسیر در بارداری

جراحی برای مادران باردار مضر است و باید صبر کنند تا بعد از زایمان برای جراحی اقدام کنند. جراحی این بیماری شامل استفاده از چاقوی جراحی برای جدا و حذف کردن زائده بواسیر است. این جراحی باید بیمارستان و تحت بیهوشی کامل انجام شود. از آنجایی که داروی بیحسی برای مادر و جنین مضر است باید تا بعد از زایمان درد را تحمل کنند. در این موارد پزشک به بیمار لیزر را پیشنهاد می کنند. لیزر را می توانید در طول دوران بارداری سرپایی، بدون درد یا خونریزی انجام دهید.

بیشتر بخوانید : روشهای جراحی بواسیرعمل هموروئید چیست؟

شیاف و پماد آنتی هموروئید در بارداری

شیاف و پماد آنتی هموروئید در بارداری

این پماد یکی از پرکاربرد ترین داروها در این دوران است. قبل از هر چیز بگوییم، که بارداری دوران بسیار حساسی است و مصرف هر نوع دارویی ممکن است برای جنین مضر باشد، پس قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت کنید. مصرف شیاف و پماد آنتی هموروئید از ماه سوم بارداری مجاز است. با این حال به هیچ وجه بدون مشورت با پزشک از این دارو مصرف نکنید. چون باید دارو با توجه به وضعیت سلامتی مادر و جنین تجویز شود. پماد و شیاف آنتی هموروئید در بارداری می تواند به کنترل درد، خارش و سوزش مقعد کمک کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این دارو و نحوه مصرف آن صفحه پماد آنتی هموروئید را مطالعه کنید.

علت بواسیر در بارداری

علت بواسیر در بارداری

علت های مختلفی از تغذیه، وضعیت جسمی تا روحیه مادر در ایجاد این مشکل نقش دارند. از طرفی معمولاً مجموعه ای از عوامل باعث این آسیب میشوند. مهمترین علت های بواسیر در بارداری عبارتند از :

 • یبوست : بی تحرکی، رژیم غذایی فاقد فیبر و مصرف غذاهای آماده در این دوران می تواند منجر به یبوست گردد. بیماری یبوست مهمترین علت ایجاد هموروئید است. زیرا بیمار مجبور میشود، برای دفع مدفوع فشار زیادی را به این عروق وارد کند.
 • تغییرات هورمونی : در دوران بارداری حجم زیادی از هورمون های مختلف برای رشد جنین در بدن ترشح میشود. هورمون ها می توانند وضعیت روحی و سلامت گوارش را تحت تاثیر قرار دهند. در واقع هورمون ها عامل یبوست و هموروئید هستند.
 • تغییرات بدن : تغییرات فیزیکی از جمله افزایش حجم رحم در بارداری می تواند فشار بسیار زیادی را به سیاهرگهای مقعد وارد کرده و موجب این بیماری شود.
 • افزایش حجم خون : معمولاً در بارداری حجم زیادی از خون در عروق گردش دارد. همین امر موجب گشاد شدن عروق می گردد. بیشتر مادران همزمان فشار خون بالا را نیز تجربه می کنند.

بیشتر بخوانید : درمان بواسیر در زنان

علائم

مهمترین علائم و نشانه هموروئید در بارداری به این شرح است :

این علائم ممکن است با شدت های متفاوتی ظاهر شوند. در ضمن امکان بروز آنها پس از زایمان نیز وجود دارد. زیرا زایمان طبیعی سخت نیز می تواند از علت های بواسیر در بارداری باشد.

برای درمان به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای درمان این بیماری می بایست با شروع اولین علائم به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر دچار خونریزی یا خون در مدفوع هستید به صورت اورژانسی با پزشک مشورت کنید. برای تشخیص این بیماری میتوانید از پزشک عمومی و یا حتی زنان کمک بگیرید. در مرحله بعد پزشک زنان بیمار را برای درمان به متخصص جراح ارجاع می دهد.

بیشتر بخوانید : دکتر هموروئید چه متخصصی است؟

رزرو نوبت پزشک بواسیر

برای مشاوره و رزرو نوبت ویزیت به این شماره در واتساپ پیام دهید.

پیشگیری

چند روش پیشگیری از هموروئید بارداری به این شرح است:

 • مصرف فیبر، برای جلوگیری از یبوست،فیبر در انواع میوه ها، سبزیجات و غلات یافت میشود.
 • نوشیدن آب و مایعات حداقل 8 لیوان آب در طول روز
 • پرهیز از زور زدن در توالت و وارد کردن فشار به مقعد
 • رعایت وزن متعادل در بارداری
 • پرهیز از به مدت طولانی نشستن
 • استفاده از لباسهای گشاد و نخی
 • رعایت بهداشت مقعد
 • مصرف داروهای ملین در صورت لزومو با مشورت پزشک

سوالات متداول هموروئید در بارداری

عوارض شیاف آنتی هموروئید در بارداری چیست؟

ممکن است این پماد گردش خون تغییر داده و برای جنین آسیب زا باشد.

شیاف آنتی هموروئید در بارداری مضر است ؟

بله مصرف این دارو قبل از ماه سوم بارداری ممنوع و بعد از ماه سوم فقط با تایید پزشک مجاز است.

علت بیرون زدگی مقعدی در بارداری چیست؟

علت بیرون زدگی معمولاً بواسیر یا هموروئید اما بهتر است برای تشخیص با پزشک مشورت کنید.

من قبلا بواسیر داشتم، امکان دارد با بارداری علائم من برگرده؟

بله، بارداری باعث تشدید علائم میشود.

آیا همزمان با داشتن هموروئید میتوان زایمان کرد؟

بله هموروئید مانعی برای زایمان نیست.

ابتلا به بواسیر مشکلی برای جنین ایجاد نمی کند؟

خیر

ممکن است بعد از زایمان به این بیماری مبتلا شویم؟

بله زایمان به خصوص زایمان طبیعی میتواند فشار بسیار زیادی به رکتوم وارد کرده و عامل هموروئید باشد.

لیزر بواسیر در دوران شیردهی مجاز است؟

بله، لیزر هیچ مشکلی ایجاد نمیکند.

آیا ممکن است بواسیر باعث زایمان زودرس شود؟

خیر

16 دیدگاه دربارهٔ «بواسیر در بارداری [عکس] + درمان هموروئید بارداری در خانه»

 1. سلام. من به تازگی عمل بواسیر با لیزر انجام دادم، میخواستم بدونم چه مدت بعدش میتونم باردار بشم؟ و اینکه آیا بیماری من بعد از بارداری مجدد عود میکنه یا خیر؟

  1. سلام. دو هفته بعد میتونید برای بارداری اقدام کنید. بله احتمال عود مجدد وجود دارد، بنابراین نکات پیشگیری کننده که در همین صفحه هم به آنها اشاره شده، رعایت کنید.

  1. سلام. بواسیر خود به خودی درمان نمیشود و برای رفع این بیماری باید جراحی انجام بدین. در ضمن احتمال اینکه بعد از زایمان بیماری تشدید بشود، نیز وجود دارد.

 2. سلام. من در دوران بارداری هموروئید گرفتم و الان 6 ماهه که زایمان کردم ولی خیلی اذیتم میکنه. به دلیل اینکه بچه شیر میدم میتونم لیزر انجام بدم یا خیر ؟

  1. سلام. میتونید تشریف بیارین سرپایی هموروئید درمان کنید. جراحی لیزری بدون درد و خونریزی هست و بعد از جراحی هم نیازی به استراحت و دوران نقاهت نیست. لیزر مشکلی هم برای شیردهی ایجاد نخواهد کرد.

 3. سلام. آیا بواسیر در بارداری میتونه برای جنین مضر باشه یا برای زایمان مشکل ایجاد کنه یعنی بهتر هست طبیعی زایمان کنی یا سزارین؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. برای جنین مضر نیست اما باعث پیشرفت بیماری میشود. بهتر هست قبل از زایمان بواسیر را درمان کرد. زایمان طبیعی باعث آسیب بیشتری خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *