درمان خانگی بواسیر

درمان خانگی بواسیر چیست + 13 درمان هموروئید در خانه با داروی گیاهی

بواسیر یا هموورئید یکی از شایع ترین بیماریهای مقعدی است و منظور از آن تورم سیاهرگ های کانال مقعدی و یا خارج از مقعد است. علت این بیماری فشار و کشش شدید عضله ی مقعدی است که در اثر عوامل مختلفی مثل بارداری، زایمان، رابطه مقعدی، یبوست و … روی می دهد. در ادامه این صفحه به سوال “درمان خانگی بواسیر چیست” می پردازیم، و روشهای درمان بواسیر در خانه و درمان گیاهی هموروئید را بررسی خواهیم کرد.

درمان خانگی بواسیر یکی از مهمترین روشهای درمانی است که اغلب بیماران تمایل به استفاده از آن دارند. علت این تمایل بیشتر را می توان با خجالت و ترس آنها از مراجعه به پزشک، هزینه کمتر و … مرتبط دانست. اما هیچ کدام از این روشهای نمی توانند به درمان قطعی این عارضه کمک کنند. درمان های خانگی فقط و فقط به منظور کنترل علائم و کاهش درد و خونریزی کاربرد داشته و نمیتواند درمان قطعی هموروئید باشد! برای درمان قطعی باید با جراحی زائده هموروئید را از بین برد. در حال حاضر بهترین روش جراحی سرپایی و بدون درد یا خونریزی، درمان بواسیر با لیزر است.

ارتباط با پزشک در واتساپ

جهت مشاوره رایگان و رزرو نوبت ویزیت به این شماره در واتساپ پیام دهید.

درمان خانگی بواسیر – درمان بواسیر در خانه

درمان بواسیر در خانه

درمان خانگی بواسیر یا هموروئید مجموعه ای از روشهایی است که می توانند به تسکین علائم و یا حداقل جلوگیری از پیشرفت بیشتر این عارضه کمک کنند. برای درمان بیماری، این توصیه ها جدی بگیرید!! مهمترین این روشها عبارتند از :

درمان های خانگی در بهترین حالت، روشی است که به جهت تسکین علائم بیماری کاربرد دارد و هرگز نمی تواند درمان قطعی این بیماری باشد.

فیبر

مهمترین ماده مغذی که باید حتما در رژیم غذایی این بیماران گنجانده شود، فیبر است. فیبر را می توانید به طور طبیعی و با مصرف انواع میوه ها، سبزیجات، غلات و حبوبات دریافت کنید. هر فرد به طور متوسط به 30 الی 35 گرم فیبر در طول روز نیاز دارد. به شما این اطمینان را میدهیم که اگر این ماده را به اندازه کافی دریافت کنید، هرگز دچار یبوست و هموروئید نمی شوید. فیبر های خوراکی در بدن انسان قابلیت هضم و جذب ندارند، بنابراین در روده ها تجمع می کنند و با افزایش حجم مدفوع به درمان یبوست کمک می کنند.

توجه داشته باشید که فیبر باید به تدریج به رژیم غذایی افزوده شود. زیرا مصرف حجم زیادی از آن می تواند در روده و معده حجم زیادی از گاز را تولید کنند و بیماری را تشدید نماید. بیماران مبتلا به این عارضه باید رژیم غذایی خاصی را دنبال کنند تا بتوانند زودتر به درمان نهایی برسند. پیشنهاد می کنیم حتما مقاله “چه بخوریم تا بواسیر از بین برود؟” را مطالعه کنید.

نوشیدن آب

برای درمان هموروئید خود تنها کافی است جمله ” آب مایع حیات است.” را جدی بگیرید. آب می تواند در درمان هر بیماری به خصوص دفع سموم از بدن موثر باشد. نوشیدن آب و مایعات به میزان کافی به نرم کردن مدفوع و عبور راحت تر آن از دستگاه گوارش کمک کند. نوشیدن 8 الی 10 لیوان آب در طول روز برای همه افراد ضروری است. به جای آب می توانید نوشیدنیهای متنوع و فاقد الکل، شکر و کافئین را نیز جایگزین نمایید.

ورزش; بهترین ورزش برای درمان بواسیر چیست؟

ورزش و فعالیت بدنی از روشهای موثر برای کنترل عامل بیماری یا همان یبوست است. ورزش می تواند فعالیت های روده را افزایش دهد، و به دفع راحت تر کمک کند. البته نوع ورزش نیز بسیار مهم است. انجام ورزش هایی سنگین مانند وزنه برداری به هیچ وجه توصیه نمیشود. حتماً برای درمان بیماری خود 30 دقیقه زمان برای ورزش های سبک مانند پیاده روی اختصاص دهید. ورزش کگل یکی از بهترین ورزش های بواسیر است که جهت تقویت عضله لگن کاربرد داشته و می تواند به درمان و بهبود سریع این بیماری کمک کند.

نشستن در آب گرم (حمام سیتز)

حمام سیتز یا حمام نشیمن به پیچیدگی اسم آن نیست. برای انجام این روش تنها کافی است یک لگن پر از آب گرم داشته باشید. البته اگر در منزل وان دارید، استفاده از آن پیشنهاد بهتری است.

برای این منظور تنها کافی است وان یا لگن مورد نظر را با آب گرم پر کنید. میزان گرمای آب هر مقدار بیشتر باشد، بهتر است. گرما گردش خون در این ناحیه را افزایش داده و به بهبود سریع تر بیماری کمک می کند. برای نتیجه گیری بهتر نکات زیر را به یاد داشته باشید :

 • دمای آب باید به حدی باشد که پوست نسوزد.
 • بهتر است قبل از هر اقدامی لگن را ضدعفونی کنید.
 • برای تاثیر گذاری بیشتر می توانید به اندازه یک قاشق به آب، نمک اپسوم یا جوش شیرین اضافه کنید.
 • حداقل برای 15 الی 20 دقیقه در این آب گرم بنشینید.
 • بهترین زمان برای حمام نشیمن بعد از دفع مدفوع است.

بیشتر بخوانید : بهترین حالت نشستن برای بواسیر

تماس بگیرید!

جهت مشاوره، هماهنگی و رزور نوبت ویزیت با این شماره تماس بگیرید.

کیسه یخ

استفاده از کیسه یخ یا کمپرس سرد یکی از روشهای درمان درد بواسیر است. سرما می تواند به سرعت درد را کاهش دهد. برای این منظور می توانید کیسه ای را از یخ پر کرده و برای 10 دقیقه بر روی موضع قرار دهید. از تماس مستقیم یخ با پوست اجتناب نمایید.

کیسه آب گرم برای بواسیر

استفاده از گرما می تواند در کنترل درد و دیگر علائم این بیماری موثر باشد. برای این منظور کیسه آب گرم را از آب جوش پرکنید و برای 30 دقیقه روی موضع درد قرار دهید.

داروهای بدون نسخه

مصرف داروهای بدون نسخه یکی از روش های درمان این بیماری است که سریعا علائم آن را رفع می کند، اما همانند سایر روشها درمان قطعی این عارضه نخواهد بود. از مهمترین این داروها می توانیم به پماد و شیاف آنتی هموروئید اشاره کنیم.

بیشتر بخوانید : داروی بواسیر چیست؟

داروی گیاهی بواسیر

داروی گیاهی بواسیر

داروی گیاهی بواسیر از دیر باز وجود داشته و مجموعه ای گسترده از گیاهان را تشکیل می دهد. در زمان مصر باستان از برگ های اقاقیا برای درمان این بیماری استفاده می کردند. اما امروزه گیاهان دیگری برای این منظور به کار می رود. در ادامه مثال های بیشتری از این نوع درمان می زنیم:

درمان بواسیر با سرکه

درمان بواسیر با سرکه

سرکه سیب از خوراکی هایی است که خاصیت ضد التهابی دارد و می تواند در درمان هموروئید موثر باشد. برای مصرف این داروی گیاهی بواسیر دو روش وجود دارد:

 • یک قاشق چایخوری سرکه سیب را می توانید در یک فنجان آب حل کنید و دو مرتبه در روز از آن بنوشید.
 • پنبه را به سرکه سیب آغشته کرده و بر روی مقعد به آرامی ماساژ دهید. تماس سرکه با بواسیر ممکن است سوزش خفیفی را ایجاد کند که به سرعت رفع میشود.

برای اینکار حتما از سرکه سیب خالص و غیر پاستوریزه استفاده کنید. این کار می تواند خارش و سوزش را به سرعت رفع کند. برای نتیجه گیری مثبت باید برای حداقل 2 هفته و روزی 2 مرتبه از سرکه سیب استفاده کنید.

بهتر است برای درمان بواسیر با سرکه سیب آن را بنوشید و برای درمان بواسیر خارجی آن را استعمال نمایید.

شیره تریاک برای بواسیر

شیره تریاک برای بواسیر

تریاک نوعی مادر مخدر سنتی است که از شیره گیاه خشخاش گرفته میشود. تریاک حاوی مقدار بسیار زیادی مرفین است و به همین جهت در تولید داروهای مسکن از آن استفاده می کنند. اما جالب است بدانید این ماده مخدر هیچ تاثیری در درمان بواسیر ندارد. بعضی از افراد از این ماده به صورت شیاف برای کاهش درد استفاده می کنند که هیچ تاثیری در درمان نداشته زیرا به این طریق جذب نخواهد شد. بنابراین بدون مشورت با پزشک از این دارو استفاده نکنید، زیرا کمترین عوارض مصرف این ماده تاثیر منفی بر دستگاه گوارش و یبوست است.

هشدار می دهیم که از درمان بواسیر با تریاک پرهیز کنید، زیرا بعد از چند ساعت بواسیر دچار خارش و درد شدید شده و ممکن است منجر به خونریزی نیز بشود. بنابراین فقط از روشهای توصیه شده برای درمان این بیماری استفاده کنید.

سیر و درمان بواسیر

سیر و درمان بواسیر

آیا سیر برای بواسیر خوب است؟ سیر دارای خواص بیشماری است و می تواند با خواص آنتی بیوتیکی و ضد التهابی خود علائم این بیماری را تسکین دهد. برای این منظور می توانید چند حبه سیر را در آب بجوشانید و مایع حاصل را توسط پنبه بر روی موضع اعمال کنید. این محلول را می توانید برای 10 الی 15 دقیقه بر روی موضع قرار دهید و سپس بشویید.

برای درمان هموروئید داخلی می توانید پس از فشردن سیر (برای خارج کردن آب آن) آن را برای یک شب تا صبح به شکل شیاف در رکتوم قرار دهید.

نشستن در بتادین برای بواسیر

یکی از راهکاریهای که از قدیم توصیه میشود، نشستن در بتادین برای بواسیر است. بتادین ماده ای ضد عفونی کننده است که می تواند التهاب و قرمزی بواسیر را کاهش داد. اما مسلما درمان قطعی این بیماری نیست. برای این منظور یک لگن را ضد عفونی کرده و با آب گرم پر کنید. سپس مقدار لازم بتادین در آب بریزید و آن بنشینید. حداقل برای 15 دقیقه در مخلوط آب و بتادین بنشینید. این درمان را می توانید تا 3 مرتبه در روز تکرار کنید و هیچ عوارضی ندارد.

بیشرت بخوانید : دکتر بواسیر چه متخصصی است ؟ امادگیهای قبل از مراجعه به پزشک چیست ؟

جوش شیرین برای بواسیر

جوش شیرین برای بواسیر می تواند موثر باشد. جوش شیرین برای رفع التهاب، بوی بد و قرمزی بواسیر موثر است، اما درمان قطعی این بیماری نیست. برای این منظور مشابه روش قبل یک لگن را از آب گرم پر کنید و مقداری جوش شیرین در آن بریزید، برای 15 الی 20 دقیقه در این مخلوط بنشینید.

وازلین برای درمان بواسیر

در واقع مصرف وازلین نمی تواند به هیچ وجه کمکی به درمان بواسیر کند، اما استعمال آن در مقعد یک فایده ی بسیار مهم دارد! و آن عبور راحت تر مدفوع از مجرای رکتوم است. وازلین به دلیل چرب بودن و خاصیت لزجی می تواند بدون آنکه به مقعد و زائده ی بواسیر آسیب وارد شود، عبود مدفوع را راحت تر کند.

به همین جهت وازلین می تواند از پیشرفت بیشتر بیماری جلوگیری کند. برای استفاده از وازلین می توانید مقداری از آن را اطراف دریچه مقعد استعمال نمایید.

اگر می خواهید بیشتر با روشهای خانگی موثر آشنا شوید پیشنهاد میکنم صفحه وازلین برای درمان بواسیر و روغن زیتون برای بواسیر را مطالعه کنید.

فندق جادوگر

این گیاه همانند اسم خود جادو و یا بهتر بگوییم معجزه می کند. این گیاه دارای خواص ضد التهابی و ضد سوزش است که می تواند در رفع سریع علائم بواسیر موثر باشد. به علاوه فندق جادوگر دارای خواص قابضی است و در رفع بیماری موثر خواهد بود.

برای استفاده از این گیاه می توانید عصاره آن را تهیه کرده و پنبه ای را در این عصاره خیس کنید و برای حداقل 10 دقیقه بر روی موضع مورد نظر قرار دهید. تکرار این درمان تا 3 مرتبه در روز منعی ندارد.

روغن درخت چای

حتما با خواص روغن درخت چای آشنایی دارید. این روغن دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که می تواند ناحیه مقعد را از هر میکروبی ضد عفونی نماید.

این روغن به حدی قوی است که نباید از آن به صورت خالص استفاده نمود. بلکه می بایست آن را به نسبت 3 به 1 با روغن زیتون و یا آب مخلوط کنید و سپس از آن استفاده کنید. از این روش می توان تا 3 مرتبه در روز استفاده نمود.

آلوئه ورا

درمان خانگی بواسیر با آلوئه ورا

آلوئه ورا درمان گیاهی بواسیر خارجیاست. خواص زیبایی و سلامتی گیاه آلوئه ورا بر هیچکس پوشیده نیست. این گیاه مناسب درمان التهاب پوست، سوختگی و انواع لک است. در ضمن خواص ضد التهابی این گیاهی در رفع التهاب و تورم این بیماری نیز موثر است.

برای این منظور می توانید برگ تازه این گیاه را تهیه کرده و ژل آن را خارج کنید و بر روی موضع در ناحیه بواسیر خارجی اعمال کنید. برای درمان نوع داخلی این بیماری می توانید ژل داخل آن را به صورت نوار های کوچک برش زده و در مقعد قرار دهید.

درمان هموروئید با عسل

یکی دیگر از روش ها درمان بواسیر با عسل است. این خوراکی مقوی دارویی ضد التهاب است که می تواند تا حدودی به کاهش علائم بیماری نیز کمک کند. برای استفاده از عسل برای زخم بواسیر میتوانید به صورت روزانه آن را بر روی موضع استعمال نمایید.

یک ترکیب عالی که با استفاده از موم عسل و روغن زیتون ساخته میشود، می تواند به عنوان درمانی برای این بیماری استفاده شود. برای ساخت این داروی طبیعی مخلوط مساوی از موم عسل و روغن زیتون را در ماکروویو قرار دهید تا موم آب شود. اجازه دهید این مخلوط خنک شده و سپس روی مقعد استعمال نمایید. این دارو نمیتواند درد را کاهش دهد، اما به عنوان دارویی قابض شناخته میشود که می تواند در رفع التهاب نیز موثر باشد.

چای کیسه ای

چای سیاه می تواند به عنوان یک قابض طبیعی برای رگ های آسیب دیده عمل کند. در ضمن چای حاوی آنتی اکسیدان است و در رفع علائم بیماری به خصوص التهاب و تورم آن موثر عمل می کند.

برای این منظور چای کیسه ای را برای چند دقیقه در آب جوش خیس کنید و پس از خنک شدن بر روی موضع قرار دهید. این درمان را می توانید تا سه بار در روز تکرار کرد.

انجیر خشک

مصرف انجیر خشک یکی از میوه های سرشار از فیبر است که می تواند تاثیر ویژه ای در برطرف کردن یبوست داشته باشد. می توانید از شب قبل 3 الی 4 عدد انجیر خشک را در آب خیس کرده و صبح روز بعد انجیر ها به همراه آب آن میل کنید. این درمان خانگی هموروئید را می توانید روزانه تکرار کنید.

چای سبز

نوشیدن چای سبز با خواص آنتی اکسیدانی می تواند به بهبودی سریع تر کمک کند و استعمال این چای نیز در کاهش تورم و تقویت هضم موثر خواهد بود. برای تاثیر بیشتر می توانید دم کرده برگ های چای سبز را با نصف قاشق عسل و نصف قاشق آبلیمو مخلوط کرده و میل کنید. همچنین می توانید جوشانده آن (بدون عسل و آبلیمو) را بر موضع استعمال نمایید.

بیشتر بخوانید : درمان بواسیر (هموروئید) در طب سنتی

واقعیت این است که امکان درمان قطعی بواسیر در خانه با داروهای گیاهی وجود ندارد. زیرا این گیاهان دارویی یا روشهای خانگی در بهترین حالت تنها در رفع علائم بیماری موثر هستند. سیاهرگ آسیب دیده به خصوص در حالتی که دچار تورم شده است به هیچ وجه و با هیچ دارویی به حالت اولیه باز نمی گردد. تنها راهکار برای برطرف کردن این مشکل این است که بافت متورم از پایه قطع شود.

برای درمان می توانید از روش عمل جراحی بواسیر و یا لیزر این بیماری کمک بگیرید. برای آشنایی بیشتر با درمان بواسیر به خصوص درمان نوین این بیماری یعنی درمان بواسیر با لیزر به این صفحه مراجعه نمایید.

منبع : https://www.medicalnewstoday.com/articles/317114#Home-remedies

برای ذخیره سازی این مطلب می توانید از طریق دکمه زیر مطالب این صفحه را دانلود کنید :

سوالات متداول درمان خانگی بواسیر

انجام درمان خانگی میتواند باعث تشدید علائم بیماری من شود؟

به طور مستقیم خیر، اما اگر به مدت طولانی برای درمان اقدام جدی نکنید و تنها در منزل به خود درمانی بپردازید، با اتلاف زمان به پیشرفت بیماری خود کمک کرده اید.

درمان های خانگی را در چه مرحله ای از بیماری توصیه می کنید؟

اولا لازم است قبل از هر اقدامی با پزشک خود مشورت نمایید. انجام درمان های خانگی قبل از جراحی و لیزر و در دوران نقاهت درمان توصیه میشود. بعد از بهبود نیز به منظور پیشگیری میتوانید فیبر مصرف کنید.

از مقعد من زائده هایی بیرون زده، چه درمان خانگی را برای آن پیشنهاد می کنید؟

این زائده ها با درمان خانگی از بین نمی رود.

من از عمل جراحی میترسم، برای اینکه بواسیر از بین برود چه کار باید بکنم؟

ترس را کنار بگذارید. لیزر درمانی روش سریع، بدون درد و خونریزی و موثر برای درمان این بیماری است.

در شرایط شیوع کرونا، می توانم با انجام درمان های خانگی بیماری را برطرف کنم؟

اگر بیماری شما در مراحل پیشرفته است، خیر، در ضمن مرکز درمان تهران در دوران شیوع کرونا با رعایت پروتکل های بهداشتی در خدمت شما بیماران عزیز می باشد.

آیا سرکه سیب برای بواسیر خوب است ؟

سرکه سیب درمان قطعی این بیماری نیست و نمیتواند هموروئید را از بین ببرد. اما اگر به روش صحیح مصرف شود ممکن است در رفع علائم بیماری مثل کاهش تورم و سوزش موثر باشد.

درمان بواسیر با سرکه چقدر موثر است؟

برای درمان با این روش برای هموروئید های خفیف مناسب است اما درمان قطعی این بیماری نیست.

درمان خانگی بواسیر چند روز طول میکشد ؟

بستگی به اندازه و نوع بواسیر دارد. معمولا با درمان خانگی در طی یک هفته درد و التهاب برطرف میشود. اما درمان قطعی نخواهد بود.

24 دیدگاه دربارهٔ «درمان خانگی بواسیر چیست + 13 درمان هموروئید در خانه با داروی گیاهی»

 1. سلام دکتر، آیا استفاده از آب گرم برای بواسیر را توصیه می کنید؟ هرچند روز یکبار بایداین درمان تکرار شود؟

 2. سلام. آیا این درمان های خانگی که معرفی کردین عوارض هم دارن؟ من عسل امتحان کردم و نتیجه ای نگرفتم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام. عوارضشون این هست که باعث میشه بیمار در مراجعه به پزشک تعلل کند، و بواسیر پیشرفت می کند. عسل درمان قطعی این بیماری نیست! مصرف عسل تا به منظور کاهش علائم بیماری توصیه میشود.

 3. سلام. آیا فندق جادوگر می تواند بیرون زدگی بواسیر درمان کنه؟ چند روزه از این روغن استفاده کنیم؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. خیر این روغن می تواند التهاب و سوزش را کاهش داد، اما هیچ تاثیری در درمان بیرون زدگی ندارد. برای درمان هموروئید بیرون زده باید جراحی انجام بشه

 4. سلام. وقت بخیر
  آیا امکان درمان بواسیر با سرکه سیب وجود داره؟ شما خودتون این روشهای درمان به بیماران تون توصیه می کنید؟

 5. سلام و درود
  من مدتی قبل بواسیری داشتم و چون فیبر زیاد میخوردم، خوب شدم. الان چند ماه گذشته و خونریزی دارم. باید چیکار کنم؟

 6. سلام. من چند ماه گرفتار این بیماری شدم. به توصیه یکی از آشناها داروی ویکس استفاده کردم و الان خیلی سوزش دارم چیکار کنم؟

 7. سلام. اقای دکتر
  من 45 سالم هست و تقریبا 2 سال هست که هموروئید دارم و از دردش دیگه نمیتونم بشینم حتی .چطور باید کاملش درمانش کنم؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. برای درمان قطعی بواسیر راهی به جز جراحی نیست! از طرفی بهترین راه جراحی سرپایی که با حداقل درد و خونریزی این بیماری را درمان میکند،

 8. سلام. من بعد از دفع خیلی درد دارم هر دفعه مجبورم کیسه آب گرم بزارم، باید چیکار کنم از این درد خسته شدم.

 9. سلام. درمان درمان بواسیر با بنزین روش خوبیه توصیه میکنید؟ به کوچک کردن بواسیر کمک میکند؟

 10. سلام آقای دکتر خسته نباشید. آیا شیاف پیاز برای بواسیر را تجویز می کنید ؟ التهاب را درمان میکند ؟

 11. سلام جناب دکتر مرهم سیاه برای درمان بواسیر روش خوبی هست ؟ چقدر طول میکشه تا بیماری را درمان کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *