بواسیر خونی

درمان بواسیر خونی در خانه 🩸 بهترین داروی خونریزی هموروئید

بیماری بواسیر خونی یا هموروئید خونی یکی از انواع جدی تر این بیماری است، که دفع خون از مقعد و یا خونریزی از زائده همراه می‌شود. این نوع هموروئید باید به سرعت درمان شود. در غیر این صورت احتمال بروز عوارض خطرناک مثل کم خونی وجود دارد. در ادامه می‌خواهیم به سوال علت و علائم بواسیر خونی چیست، بپردازیم و روشهای درمان بواسیر خونی در خانه و بهترین دارو برای بواسیر خونی را معرفی کنیم، پس تا انتها همراه ما باشید

بواسیر خونی چیست؟

بواسیر خونی چیست

هموروئید یا بواسیر رگ های خونی متورم در داخل و اطراف مقعد و راست روده هستند. بسیاری از مردم تا زمانی که هموروئید خونریزی نکند، یا درد نداشته باشد. از ابتلای خود به این بیماری آگاه نیستند.

این بیماری ارتباط مستقیمی با عروق خونی دارد، و در واقع هموروئید متورم شدن یا گشاد شدن سیاهرگ های مقعد است. بنابراین خونریزی یا خونی شدن بواسیر دور از انتظار نیست! متورم شدن دیواره سیاهرگ ها باعث میشود، بسیار آسیب پذیر باشند و با عبور مدفوع و یا وارد کردن فشار شدید به مقعد، زخمی شده و خونریزی می کنند.

این بیماری بسته به اینکه داخل و یا خارج از مقعد قرار دارد، به دو نوع تقسیم میشود:

 • هموروئید خونی داخلی : اگر سیاهرگ های آسیب دیده داخل کانال مقعد باشند، از نوع داخلی هستند. این نوع خود در 4 درجه مختلف دسته بندی میشود. همه درجات بواسیر داخلی خونی می تواند خونریزی کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد درمان هموروئید داخلی کلیک کنید.
 • هموروئید خونی خارجی : اگر سیاهرگ های آسیب دیده خارج از مقعد و بر روی لبه و دریچه مقعد ایجاد شده باشد، از نوع خارجی خواهد بود. در مواردی بواسیر خارجی خونریزی نمیکند اما در آن لخته خون جمع میشود، که در این صورت هموروئید ترومبوزه خواهد بود. که در درمان خاص خود را دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد درمان هموروئید خارجی کلیک کنید.

مشاوره آنلاین در واتساپ

جهت مشاوره و رزرو نوبت ویزیت به این شماره در واتساپ پیام دهید.

درمان بواسیر خونی در خانه

برای درمان خانگی بواسیر خونی، در صورت مشاهده خون دچار اضطراب و استرس نشوید!! خون را با استفاده از آب خنک و یا دستمال توالت نرم پاک کنید. توجه داشته باشید که از آب گرم استفاده نکنید؛ زیرا که گرما می تواند با افزایش گردش خون، خونریزی شما را تشدید کند. حتی بهتر است موقتاً استفاده از روش هایی مانند حمام سیتز را نیز متوقف کنید.

درمان بواسیر خونی در خانه

روش‌های درمان خانگی بواسیر خونی به این شرح است :

 • دریافت فیبر کافی : دریافت فیبر با نرم کردن مدفوع به دفع راحت تر آن کمک ویژه میکند. زیرا یکی از علت های خونریزی خراشیده شدن سطح هموروئید در اثر مدفوع سخت است. برای این منظور در باید مصرف انواع میوه، سبزیجات و غلات را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • نوشیدن آب : نوشیدن آب به میزان کافی (حداقل 8 لیوان آب) به نرم شدن و دفع راحت تر مدفوع کمک میکند.
 • ورزش : ورزش و تحرک از یبوست جلوگیری کرده و به دفع راخت تر مدفوع کمک میکند. حداقل 30 دقیقه در طول روز را به ورزش اختصاص دهید.
 • کمپرس سرد : برای کاهش درد بواسیر خونی می تواند کمپرس سرد را روی ناحیه مقعد قرار دهید.
 • رعایت بهداشت و شستشوی مقعد نیز از عفونت جلوگیری می کند. اگر مرتباً دچار خونریزی میشود، باید وضعیت گوارش خود را نیز تحت کنترل درآورید. دریافت فیبر به میزان کافی و مصرف ملین ها  و مسهل ها در صورت لزوم می تواند یبوست شما را درمان کند.
 • لازم است بهداشت مقعد را رعایت کنید و با قرار دادن یک کمپرس سرد بر روی موضع جلوی خونریزی را بگیرید. همچنین اگر چای سبز در دسترس دارید، می توانید کیسه چای سبز را برای چند دقیقه در آب جوش قرار داده و سپس خارج کرده و پس از خنک شدن بر روی موضع قرار دهید. با این کار علاوه بر ضد عفونی شدن مقعد می توانید جلوی خونریزی را نیز بگیرید.

همچنین رعایت موارد زیر از خونریزی هموروئید جلوگیری خواهد کرد :

 • پرهیز از زور زدن برای دفع مدفوع
 • رعایت بهداشت مقعد و شستشوی آن
 • اجتناب از طولانی مدت نشستن
 • کنترل وزن
 • پرهیز از جابه جایی اشیا سنگین
 • پرهیز از رابطه مقعدی

درمان گیاهی بواسیر خونی

روشهای درمان گیاهی این بیماری عبارتند از

 • آلوئه ورا : این گیاه دارای خواص ضد التهابی است و می تواند در بهبود علائم بیماری مثل سوزش، خارش، درد موثر باشد. برای این منظور می توانید ژل این گیاه را تخلیه کرده و بر روی موضع اعمال کنید.
 • سرکه سیب : سرکه سیب می تواند به کاهش التهاب بیماری در نتیجه کاهش خارش و سوزش کمک کند. برای استفاده از سرکه می توانید چند قاشق از آن را به یک لگن آب اضافه کرده و برای 10 دقیقه در آب بنشینید و یا پنبه آغشته به سرکه را بر روی موضع قرار دهید.
 • نارگیل : نوشیدن آب نارگیل و یا استعمال روغن آن بر روی مقعد می تواند در بهبود علائم بیماری موثر باشد.
 • چای کیسه ای : چای کیسه ای دارای خواص قابض است و می تواند در برطرف کردن بواسیر موثر باشد. برای این منظور چای کیسه ای را برای چند دقیقه در آب جوش قرار داده و سپس خارج کرده و پس از خنک شدن بر روی موضع قرار دهد.

ویزیت آنلاین در واتساپ

جهت مشاوره رایگان و پرسش سوالات به این شماره در واتساپ پیام دهید.

داروی بواسیر خونی

 داروی بواسیر خونی

داروهایی که برای درمان بواسیر خونی به کار میرود، به دو دسته تقسیم می شود. دسته اول داروهایی هستند که به جهت درمان بواسیر کاربرد دارد. مثل پماد آنتی هموروئید. کار این داروها برطرف کردن علائم بیماری مثل درد، التهاب و سوزش است.

دسته دوم داروهایی هستند که برای جبران کم خونی کاربرد دارند. در موارد نادر که بیمار خون زیادی از دست داده است، ممکن است به تزریق خون نیاز باشد.

همچنین در صورتی که بیمار مبتلا به یبوست باشد، پزشک داروهایی مخصوص مثل ملین ها را تجویز می کند.

بنابراین داروهای مورد اسفاده عبارتند از :

 • آنتی بیوتیک ها
 • مسکن ها
 • ضد التهاب ها
 • ملین ها

درمان بواسیر خونی

درمان بواسیر خونی

درمان هموروئید خونی شامل مجموعه ای از روشها برای کنترل خونریزی، جبران خون دفع شده برای جلوگیری از کم خونی و رفع بیماری هموروئید است. باید این وضعیت را جدی بگیرید و خیلی سریع برای درمان اقدام کنید. در ادامه به تشریح بیشتر این موضوع می پردازیم :

برای درمان خونریزی بواسیر باید این زائده را با جراحی از مقعد خارج کنید. البته به شما حق می دهیم که از جراحی بواسیر و عوارض بعدی آن هراس داشته باشید و شاید زمان لازم برای جراحی را ندارید.

اگر می خواهید بیماری شما، خیلی سریع،فوری، قطعی و بدون درد و خونریزی رفع شود، از روش لیزر درمانی استفاده کنید. لیزر در کمتر از نیم ساعت و بدون نیاز به بیهوشی انواع هموروئید خونی را از بین خواهد برد.

بیشتر بخوانید : درمان بواسیر با لیزرچگونه است و چه عوارضی دارد ؟ همچنین میتوانید هزینه جراحی بواسیر با لیزر را مطالعه کنید.

پاسخگویی به سوالات شما

برای مشاوره با کارشناسان و رزرو نوبت ویزیت از طریق این شماره تماس با ما در ارتباط باشند.

آیا بواسیر خونی خطرناک است ؟

به طور کلی ماهیت بیماری بواسیر کشنده و مسری نیست، پس خطرناک هم نیست. اما بواسیر می تواند درد شدیدی را ایجاد کرده و علائم همراه با آن مثل خونریزی روند زندگی عادی را مختل کند. در ضمن خونریزی هموروئید ممکن است در طولانی مد ت سبب کم خونی شده و مشکلات و عوارض بعدی را در پی داشته باشد. کمخونی علائمی مثل ضعف، سردرد، سرگیجه را ایجاد میکند. در صورت مشاهده هر یک از علائم وقت را تلف نکرده و فورا برای درمان اقدام کنید.

نشانه وعلائم بواسیر خونی

علائم بواسیر خونی

خونریزی مقعدی یکی از مهمترین نشانه و علائم بواسیر خونی است. این خونریزی معمولاً به رنگ قرمز روشن است و غالباً به هنگام دفع مدفوع از مقعد خارج میشود. در مواردی نیز لکه های خون بر روی مدفوع، دستمال توالت و یا کاسه توالت مشاهده میشود.

اگر میزان خونریزی بسیار کم باشد، می تواند رنگ مدفوع را تغییر دهد و برای تشخیص خون نیاز به آزمایش است. این وضعیت به ندرت ایجاد میشود.

توجه به سایر علائم هموروئید می تواند به شما در تشخیص راحت تر بیماری کمک کند. سایر علائمی که ممکن است با خونریزی همراه شوند؛ عبارتند از :

 • درد در ناحیه مقعد
 • احساس پر بودن مقعد که می تواند به بیمار احساس مداوم نیاز به دفع را بدهد.
 • خارش و سوزش مقعد
 • ملتهب شدن اطراف مقعد
 • ترشحات مخاطی
 • زائده های گوشتی که از مقعد خارج شده است.
 • مشاهده زائده ای بر روی دریچه مقعدی که ممکن است دچار خونریزی شود و یا خون در آن تجمع کرده باشد.

در آخر توجه داشته باشید که این خونریزی ممکن است اصلا به بواسیر مربوط نباشد. دیگر عارضه های مقعدی مثل شقاق و یا در موارد نادر سرطان نیز می توانند منجر به خونریزی شوند، پس لازم است قبل از هر اقدامی با پزشک خود در این باره مشورت نمایید.

بیشتر بخوانید : برای مشاهده تصاویر واقعی انواع هموروئید داخلی، خارجی و خونی و … صفحه عکس بواسیر را مشاهده کنید.

در چه صورت به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر هر یک از شرایط زیر را دارا هستید، هر چه سریع تر برای درمان اقدام کنید.

 • اگر برای اولین بار است که دچار خونریزی شده اید.
 • اگر خونریزی شدید است و مکرراً ادامه دارد.
 • اگر سایر علائم این بیماری را تجربه می کنید.
 • اگر دچار تب، ضعف و سردرد مداوم هستید.
دکتر بواسیر

🔗 بیشتر بخوانید : دکتر بواسیر چه متخصصی است ؟

علت خونریزی بواسیر چیست؟

علت خونریزی بواسیر وارد آمدن فشار به مقعد است. هموروئید داخلی مثلا یک زائده از دیواره رکتوم در مقعد خارج شده است. از طرفی مدفوع برای خارج شدن از بدن باید از مسیر رکتوم عبور کند. بنابراین با عبور مدفوع سطح هموروئید دچار خراش و ساییدگی میشود، و به مرور دچار خونریزی خواهد شد.

در هموروئید خارجی که سیاهرگ متورم شده بر روی دریچه مقعدی واقع شده است، می تواند در اثر عوامل مختلف دچار سایش و آسیب شده و خونریزی کند. در صورتی که در این نوع هموروئید لخته خون تجمع کند، با نام هموروئید ترومبوزه شناخته میشود. این وضعیتی اورژانسی و به شدت دردناک است.

عواملی مانند یبوست مزمن، ورزش های سنگین، برقراری رابطه جنسی مقعدی، جا به جا کردن اشیا سنگین، زور زدن برای دفع و … می توانند این وضعیت را ایجاد و یا تشدید کنند.

خطرات و عوارض

بواسیر خونی در مقایسه با انواع دیگر عوارض بیشتری را برای بدن به همراه دارد و علت آن واضح است، خونریزی شدید و گاه غیر قابل کنترل.

خونریزی می تواند منجر به آنمی یا کم خونی شود که در این صورت بیمار افزون بر علائم رایج بیماری، نشانه های دیگری از جمله سرگیجه، سردرد، ضعف، کاهش قدرت حافظه را نیز تجربه می کند.

بیشتر بخوانید : عوارض هموروئید + آیا بواسیر باعث سرطان میشود؟

جلوگیری از خونریزی بواسیر

برای پیشگیری یا جلوگیری از خونریزی بواسیر لازم است یکسری نکات را رعایت کنید :

 • مصرف فیبر کافی از یبوست جلوگیری کرده و به این ترتیب از خونریزی بواسیر هم جلوگیری میکند.
 • در صورت مشاهده اولین علائم این بیماری برای درمان اقدام کنید.
 • از نشستن طولانی مدت پرهیز کنید.
 • حتما 30 دقیقه در روز ورزش کنید.
 • از روز زدن برای دفع پرهیز کنید.
 • اجابت مزاج را حتی اگر درد دارید، به تاخیر نیندازید، زیرا موجب تشدید یبوست خواهد شد.

منبع : www.medicalnewstoday.com

سوالات متداول

از کجا بفهمیم خونریزی مقعدی به خاطر بواسیر است؟

می توانید سایر علائم بیماری مثل خارش یا بیرون زدگی گوشتی و تورم مقعد را بررسی کنید. خونی که از بواسیر خارج شده به رنگ قرمز روشن است.

دفع خون از مقعد نشانه هموروئید است؟

لزوما نه، این شرایط می تواند ناشی از بیماریهای دیگری مثل سرطان روده و مقعد و یا شقاق باشد.

امکان رفع خونریزی مقعد ناشی از هموروئید با دارو وجود دارد؟

بله در مواردی خونریزی با مصرف دارو برطرف میشود. اما این به معنی برطرف شدن بیماری نیست. برای درمان باید زائده بواسیری از مقعد خارج شود. بهترین راه درمان سرپایی و بدون عوارض نیز لیزر درمانی است.

خونریزی بواسیر چند روز طول میکشد؟

اگر زخم ایجاد شده روی بواسیر عمیق نباشد معمولاً در کمتر از یک هفته ترمیم میشود و خونریزی بند میاد. اما اگر زخم در جایی باشد که نشستن و بلند شدن یا دفع مانع جوش خوردن آن بشود، خونریزی همچنان ادامه دارد.

آیا بواسیر خونی خطرناک است؟

خونریزی مداوم می تواند باعث کم خونی شود. پس بهتر است در اولین فرصت با پزشک مشورت کنید.

علت خونریزی هموروئید بعد از عمل چیست؟

معمولاً بعد از عمل مقداری خون آبه و لخته خون هنگام دفع از مقعد خارج میشود. اما اگر بعد از گذشت 48 ساعت همچنان خونریزی ادامه دارد و خون روشن و تازه خارج میشود، این موضوع با پزشک خودتون در میان بگذارید.

برای قطع سریع خونریزی چیکار کینم؟

اگر با انجام روشهایی که ذکر کریدم همچنان خونریزی ادامه داشت. با پزشک خود در مورد درمان بیماری مشورت کنید.

برای جلوگیری از خونریزی بواسیر چه باید کرد؟

برای پیشگیری از خونریزی باید با مصرف فیبر و ملین از یبوست جلوگیری کنید. در اغلب موارد دفع مدفوع سخت باعث خراش بواسیر و خونریزی آن میشود.

51 دیدگاه دربارهٔ «درمان بواسیر خونی در خانه 🩸 بهترین داروی خونریزی هموروئید»

  1. سلام. بهترین پماد آنتی هموروئید هست. اما مصرف دارو جایگزین درمان های اصلی و قطعی بیمار نمیشود، برای نتیجه گیری به پزشک مراجعه کنید.

 1. من تقریبا تمام این علائمی که گفتین دارم. یه بیرون زدگی گوشتی از مقعد هم دارم. اما خونریزی فقط موقع دفع مدفوع هست. آیا بواسیر من خونی هست؟

 2. سلام دکتر. من قبلا بواسیر داشتم ولی خفیف بود و یه وقت هایی درد میگرفت.
  چند شب پیش بعد از رابطه مقعدی ، متوجه خونریزی شدم. یعنی این خونریزی بخاطر بواسیر هست؟
  ممنون

  1. سلام. بله احتمال داره بیماریتون عود کرده باشه. برای درمان قطعی، لیزر درمانی پیشنهاد میکنم که برای یکبار مشکلتون رو به طور کامل حل می کنه.

 3. سلام دکتر، نزدیک به ۲ هفته است خونریزی پس ازمدفوع دارم. درد ، خارش و سوزش ندارم. َضعف و کاهش قدرت حافظه پیدا کردم. البته در سال های قبل معمولاً ۲ الی ۳ روز اینجور می شدم و بعد خوب میشدم ولی الان هر روز شده است. لطفاً کمکم کنید. ممنون

  1. سلام. بدون معاینه نمیتونم نظر قطعی بدم. ممکن هست مشکلتون مربوط به بواسیر باشه. یکی از مهمترین علائم بواسیر داخلی، خونریزی مقعدی بدون درد هست. برای بررسی دقیق تر تشریف بیارین مطب

 4. سلام ، من ۱۷ سالمه یک ماهه تقریبا این مشکلو دارم ، و سردرد میگیرم هر شب آیا این میتونه بواسیر باشه ؟
  و اگر بواسیر باشه ، راهی غیر از عمل لیزر وجود نداره ؟
  و عمل لیزر چقد هزینه داره و چقد زمان میبره ؟
  و درد نداره ؟

  1. سلام. مشکل تون دقیق عنوان نکردین. راه درمان این بیماری فقط جراحی است. درمان با لیزر به دلیل مزیت هایی که برای بیمار داره بیشتر توصیه میشه، درمان بواسیر با لیزر دون درد و خونریزی هست و عوارضی مثل عفونت و یا بی اختیاری در کنترل مدفوع را به همراه ندارد.

 5. سلام.
  من خون ریزی در زمان اجابت مزاج دارم.علت پارگی جزیی در قسمت خارجی مقعد است.اگه با لیزر عمل کنم.چقدر طول می‌کشه که خوب بشود.چند درصد احتمال بهبودی دارد.خواهشن قیمت درمان با لیزر می‌فرمایید.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بعد از لیزر در طی چند روز علائم رفع میشه. لیزر سرپایی و بدون درد و خونریزی هست و نیازی هم به دوران نقاهت ندارد. 98% بیماران با انجام یکبار لیزر درمان میشوند. قیمت بعد از تشخیص و معاینه مشخص میشود. برای اطلاع از قیمت از مقعد عکس بگیرید و به این شماره (۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴) در واتساپ ارسال کنید.

  1. مشاور کلینیک

   قیمت لیزر چه بیماری ؟ بواسیر؟ بستگی به نوع و درجه بواسیر داره. برای اطلاع دقیق از هزینه از طریق این شماره تماس (2186084961) با کازشناسان ما در ارتباط باشید.

 6. سلام. اقای دکتر من خونریزی مقعدی داشتم و یک زائده هم از کنار مقعدم زده بیرون. آیا این بواسیر خونی هست؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بله امکانش هست اما برای تشخیص دقیق باید معاینه بشید. برای تشخیص دقیق از زائده عکس بگیرید و برای ما به این شماره (۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴) در واتساپ ارسال کنید.

 7. سلام. راه درمان خونریزی بواسیر چی هست؟ من هموروئید درجه 3 دارم ولی از جراحی میترسم نمیدونم باید چیکار کنم؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام . تا وقتی که درمان قطعی انجام نشه خونریزی وجود داره. ترس و نگرانی کنار بگذارید و در اولین فرصت برای جراحی لیزری تشریف بیارید. لیزر سرپایی و بدون درد یا خونریزی این بیماری را از بین می برد.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. درمان سنتی نداره. باید به پزشک مراجعه کنید تا علت دقیق این خونریزی مشخص بشه.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. برای درمان این بیماری باید جراحی انجام بشه. در اولین فرصت برای معاینه و بررسی حضوری تشریف بیارید.

 8. سلام. من دو ساله هموروئید دارم. اما چند ماهه که خونریزی دارم آیا خطرناک هست برای درمان چیکار کنم؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. باید جراحی انجام بدین با لیزر. با یک جلسه لیزر میتونید بیماری کامل از بین ببرید. بله خونریزی میتونه عوارضی مختلفی مثل کم خونی را ایجاد کند.

 9. سلام. من چند روزی بود که مدفوع به سختی خارج میشد و مقعدم درد میکرد. دیروز متوجه خونریزی مقعدی شدم مشکلم چی هست؟ پیش چه دکتری برم؟

 10. سلام. من مدتی هست که بعد از دفع دچار خونریزی میشم و یک زخم هم روی لبه مقعدم زده باید چیکار کنم؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بهترین راهکار قطعی برای درمان هموروئید جراحی با لیزر است. لیزر سرپایی، با حداقل درد یا خونریزی این بیماری را برای همیشه درمان میکند. دارویی برای رفع قطعی این بیماری نیست.

 11. مارتین تاقانه

  سلام
  هزینه درمان با لیزر چقدر است
  من41سالمه دیسک کمر دارم و تحرکم کمه دو روز پیش یک برآمدگی سفت در باسن سمت چپم تا نزدیک مقعد پیدا شد که خیلی درد آور بود
  شیاف آنتی هموروئید آوردم دو روز استفاده کردم بعد دو روز از دو ناحیه در سطح پوستم پارگی رگ دیدم
  آیا استفاده از شیاف را ادامه بدم یا باید جراحی کنم تا حالا فقط 4عدد شیاف استفاده کردم
  هزینه با بیمه تامین اجتماعی چنده؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. تعیین هزینه بستگی به نوع بواسیر داره باید معاینه بشین. مصرف این دارو، اگر در مصرفش زیاده روی نکنید. زیانی نداره اما معمولاً درمان قطعی این بیماری نیست!

 12. بنده ده سال پیش عمل هموروئید انجام دادم الانم دوباره خونریزی دارم چه کاری از دستم بر می آید می شود دوباره عمل کنم

  1. مشاور کلینیک

   سلام. سعی کنی وضعیت گوارشی مثل یبوست را کنترل کنید. اگر همچنان خونریزی ادامه داشت حضورا تشریف بیارید.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. اگر خونریزی کم باشه طبیعی هست اگر درطی 1 هفته خونریزی قطع نشد، باید با پزشک مشورت کنید.

 13. سلام اقای دکتر یک سوال داشتم. برای بواسیر خونی در بارداری چه توصیه ای دارید و آیا خطرناک است ؟

  1. سلام. حتما به پزشک مراجعه کنید. ممکن هست موجب کمخونی بشه. از مصرف خودسرانه هر نوع دارویی به شدت پرهیز کنید.

 14. سلام اقای دکتر من مدتی هست که بواسیر دارم . ولی دیروز متوجه شدم از بواسیرم خون میاد چیکار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *