درمان واریس با لیزر

لیزر واریس پا، صورت، رگ و عروق- هزینه و مراقبت ها

بیماری واریس شاید در ظاهر یک عارضه ساده به نظر برسد، ولی مطمئناً بیمارانی که درد شدید واریس را تجربه کرده اند، چنین تصوری ندارند. درد، سوزش، تورم و احساس خستگی در پا مهمترین عواملی هستند که باعث میشوند، بیمار برای رفع و درمان واریس با لیزر که بهترین و سریعترین روش می باشد، اقدام کند.

از طرفی دیگر این بیماری زیبایی ظاهری پوست را هم از بین می برد. این موضوع برای بیماران به خصوص خانم ها بسیار ناراحت کننده است. 

متاسفانه در گذشته تنها راه درمان این بیماری جراحی بود. از آنجایی که عوارض جراحی از عوارض و ناراحتی های واریس بیشتر است نه پزشکان این رواش را توصیه می کنند و نه بیمار راضی می شودبرای چنین مشکلی زیر تیغ جراحی برود.

اما امروزه روش نوین درمان، یعنی رفع واریس با لیزر به کمک بیماران آمده و برای پزشکان این امکان را فراهم نموده تا بتوانند با کمترین عوارض این بیماری را برای همیشه از بین ببرند.

تماس با کلینیک

کارشناسان ما در مرکز درمان تهران آماده پاسخگویی به سوالات واریس و درمان آن هستند.

رگ های واریسی چیست ؟

بیماری واریس چیست؟

بیماری واریس متورم شدن یا گشاد شدن رگ و سیاهرگ های بدن است. وقتی به هر دلیلی دریچه های سیاهرگ ها به درستی بسته نشوند. خون در این سیاهرگ تجمع، و به دیواره آن فشار بسیار زیادی وارد میشود. گشاد شدن دیواره سیاهرگ همان بیماری واریس است.

علائم 

نشانه های این بیماری بسته به اینکه در کدام قسمت از بدن ایجاد شده متفاوت است. علائم این واریس به مرور زمان شدت می یابند به گونه ای که بطور مثال در صورتیکه واریس پا باشد، بیمار دیگر قادر به ایستادن به مدت طولانی و یا انجام فعالیت های روزمره نیست.

مهمترین علائم شامل موارد زیر میشود:

 • احساس درد شدید (به خصوص وقتی که مدت طولانی از روز را ایستاده اید.)
 • متورم شدن محدوده عروق واریس
 • سوزن سوزن شدن
 • احساس سنگینی یا خستگی در پاها
 • در موارد شدید هم ممکن است رنگ پوست تغییر کرده و یا حتی زخم ایجاد شود.

مشاوره رایگان واتساپ

اگر علائم این بیماری را تجربه می کنید، جهت تشخیص و مشاوره به این شماره واتساپ پیام دهید.

علت

گاهی اوقات سیاهرگ ها یا همان عروق در اثر عوامل مختلف آسیب می بینند. وقتی عملکرد طبیعی دریچه سیاهرگ ها دچار اختلال شود، بیماری واریس ایجاد شده است. عوامل زیر را می توانند شانس ابتلا به این بیماری را افزایش دهند:

 • افزایش سن
 • بارداری
 • سابقه خانوادگی
 • داشتن شغل هایی که نیاز دارند، مدت طولانی از روز را بنشینید.
 • رانندگی طولانی مدت
 • اضافه وزن

انواع لیزر واریس

وقتی واریس ها دردناک می شوند، یا ظاهر زشت آن شما را آزار میدهد یعنی زمان آن رسیده تا به فکر یک درمان موثر باشید. بر طبق تحقیقات انجام گرفته در حال حاضر بهترین راه درمان رگ های واریسی، لیزر می باشد.

در این روش ابزار اصلی برای درمان دستگاه لیزر واریس است. اشعه لیزر می تواند درد و التهابی که در رگ واریس ایجاد شده را برطرف کند و به شما کمک می کند تا برای همیشه از این بیماری رها شوید. 

از لیزر با دو روش مختلف برای درمان واریس استفاده میشود:

درمان واریس با لیزر بدون برش

درمان واریس با لیزر

لیزر رگ های واریسی، به قول معروف “امتحان خود را پس داده” یعنی از هر لحاظ تایید شده است. این درمان خیلی ساده و در سریع ترین زمان ممکن انجام میشود.

 برای درمان با این روش نیازی به ایجاد برش برای دسترسی به رگ مورد نظر نیست در واقع درمان واریس شامل تابش اشعه لیزر بر روی پوست و در قسمت عروق واریسی می باشد تا به این طریق رگ هایی که متورم شده اند تحت تاثیر گرمای حاصل از اشعه از بین بروند.

معمولاً پزشک چندین مرتبه این درمان تکرار می کند تا اثری از واریس باقی نماند. این جلسات با فاصله های 6 تا 12 هفته انجام میشوند.

به نقل از webmd.com

Laser therapy: Your doctor closes off the vein by zapping it with bursts of high-intensity light. They don’t need to make any cuts or use any needles in this procedure. It’s used mostly for smaller varicose veins.

لیزر درمانی : پزشک با تابش نور فشرده و قدرت مند، عروق (رگ متورم شده) را از بین می برد. در این روش نیازی به بریدن یا استفاده از چاقو نیست. این (لیزر) بیشتر برای رگهای واریسی کوچکتر استفاده می شود.

درمان واریس با لیزر به روش اندوژن (EVLT) یا لیزر درون رگی

درمان واریس با لیزر به روش اندوژن (EVLT) یا لیزر درون رگی

در مورد واریس های پیشرفته که تورم شدید آن ها از روی پوست هم مشخص است، روش دیگری از لیزر به نام اندوژن (داخل ورید) را به کار می برند. که تاثیر آن چندین برابر روش قبل است. اساس این روش انتقال مستقیم گرما به سیاهرگ متورم شده است. 

از این درمان لیزری می توان برای انواع واریس ها حتی واریس های عنکبوتی یا ورید هایی که مسدود شده اند، نیز استفاده نمود.

لیزر اندوژن در مطب پزشک و بدون نیاز به بیهوشی انجام میشود. برای شروع کار به سیاهرگی که متورم شده داروی بی حسی تزریق میشود. بنابراین ممکن است برای این تزریق کمی ناراحت شوید، ولی بعد از آن دیگر دردی را احساس نمی کنید.

در مرحله بعد، پزشک یک برش سطحی و کوچک بر روی پوست ایجاد می کند و سوند را در برش قرار می دهد. فیبر نوری لیزر از طریق این سوند وارد بدن میشود تا گرما را به سیاهرگ انتقال دهد.

پس از اتمام کار، فیبر نوری و سوند از بدن خارج میشوند. محل برش ضد عفونی و بانداژ میشود.

نوبت ویزیت بگیرید!

بیماران میتوانند برای مشاوره تشخیص و درمان واریس و یا دریافت وقت ویزیت به این شماره واتساپ پیام دهند.

فیلم درمان واریس با لیزر

چه نوع واریسی را می توان با لیزر درمان کرد؟

افزایش سطح آگاهی مردم جامعه از عوارض جبران ناپذیر بیماریها و از طرفی دیگر توجه به زیبایی پوست موجب شده بیماران مبتلا به واریس بیشتر از گذشته به دنبال راهی برای برطرف کردن این وضعیت باشند.

خوشبختانه لیزر را می توان برای هر نوع واریس حتی وقتی که بیماری علائمی ندارد و تنها به جهت رفع شکل ظاهری واریس مراجعه کرده، هم انجام داد.

لیزر درمانی واریس برای افرادی با شرایط زیر را با محدودیت انجام میشود:

 •  درمان لیزری به مادران باردار و شیرده توصیه نمیشود.
 • بیماران مبتلا به مشکلات کبدی باید با صلاحدید پزشک این درمان را انجام دهند.

مراقبت های قبل از لیزر

درمان با این روش نیاز به مراقبت خاصی ندارد. اگر از داروهایی مانند رقیق کننده خون استفاده می کنید و یا به داروی خاصی حساسیت دارید، این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

قبل از درمان معمولاً پزشک با استفاده از اسکن های تصویربرداری و سونوگرافی رگ متورم شده، را بررسی و معاینه می کند.

مراقبت های بعد از لیزر

مراقبت بعد از لیزر واریس

خوشبختانه این درمان نیاز به مراقبت های خاصی ندارد، اما رعایت نکات زیر به شما در بهبود سریع تر کمک می کند:

 • بعد از لیزر محل برش بانداژ میشود، و زخم ایجاد شده در طی چند روز ترمیم میشود.
 • لازم است تا چند هفته بعد از درمان از جوراب های فشرده سازی استفاده کنید.
 • بهتر است تا بهبودی کامل ار رفتن به استخر خودداری کنید. تماس پوست با کلر موجود در آب استخر می تواند مشکل ساز باشد.
 • اگر ترشحات صورتی رنگی از بانداژ مشاهده کردید، نیازی به نگرانی نیست. این علائم در طی چند روز برطرف میشوند.
 • بهتر است حداقل تا یک ماه بعد از لیزر با آب داغ استحمام نکنید.
 • حداقل تا 10 روز بعد از لیزر از دویدن یا دوچرخه سواری پرهیز کنید.
 • به یاد داشته باشید، مجاز به مرطوب کردن موضع درمان تا وقتی که از جوراب های فشرده سازی استفاده می کنید، نیستید.
 • هر چقدر در روز های بعد از عمل فعالیت داشته باشید، درمان سریع تر انجام میشود. حداقل نیم ساعت در روز پیاده روی کنید. ورزش های سبک جذب رگ لیزر شده را تسریع می کنند.
 • لازم است برای پیگیری درمان چند روز بعد مراجعه کنید. معمولاً در این جلسه پزشک با استفاده از سونوگرافی فرآیند بهبودی رگ آسیب دیده را بررسی می کند.

معمولاً در طی یک ماه بعد از لیزر، و به مرور علائم بیماری از بین می روند. با این حال سفتی، التهاب و رنگ پریدگی در مسیر رگی که لیزر شده طبیعی است و نیازی به نگرانی نیست و این علائم نیز از بین می روند.

مزیت های لیزر واریس نسبت به جراحی

انجام عمل جراحی برای درمان واریس شامل فرآیند سخت و پیچیده ای است. که شامل برش و برداشتن این رگ آسیب دیده با چاقوی جراحی میشود. عوارض و مشکلات عمل موجب شده بیماران تحمل درد واریس را به زیر تیغ جراحی رفتن ترجیح دهند.

اما با ورود تکنولوژی لیزر به حوزه درمان این بیماری تمامی این مشکلات رفع شده و نیازی به نگرانی در این مورد نیست. از مزیت های لیزر می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • نتیجه ای رضایت بخش و بدون ایجاد عوارض
 • لیزر سرپایی است و بر خلاف جراحی نیازی به بستری در بیمارستان ندارد.
 • لیزر نیازی به تزریق داروی بیهوشی ندارد، پس بیمار ملزم به تحمل عوارض این داروی خطرناک نیست.
 • لیزر درمانی برای همه بیماران و در هر سنی قابل انجام است.
 • لیزر از نظر اقتصادی به صرفه است و بیمه هم هزینه های درمان را پرداخت می کند.
 • لیزر در کمتر از نیم ساعت انجام میشود. در صورتی که برای جراحی حداقل باید یک شب در بیمارستان بستری شد.
 • احتمال بازگشت یا عود مجدد بیماری با این روش بسیار کمتر است.
 • این درمان درد کمتری نسبت به جراحی سنتی دارد.
 • بیماران می توانند از همان روز به محل کار خود بازگردند و نیازی به طی کردن دوره نقاهت نیست.
 • برای این درمان تنها یک برش کوچک ایجاد میشود. در حالی که برای جراحی باید بخش زیادی از بافت بدن برش داده شود.
 • بعد از لیزر جایی از زخم باقی نمی ماند ولی جراحی می تواند بر زیبایی پوست تاثیرات منفی داشته باشد.

هزینه لیزر واریس پا و رگهای آسیب دیده

هزینه درمان واریس با لیزر پا و دیگر عروق بسته به اینکه واریس در کدام بخش از بدن (پا، ران، دست و یا صورت) قرار دارد و تا چه حدی پیشرفت کرده و همچنین چه نوع لیزری برای درمان استفاده میشود متفاوت است.

به علت سرپایی بودن لیزر واریس نیازی به پرداخت هزینه برای بستری در بیمارستان و یا اتاق عمل نیست، بنابراین هزینه لیزر در مقایسه با سایر روش های درمانی به خصوص جراحی بسیار پایین تر است.

هزینه درمان رگ های عنکبوتی به دلیل اینکه این واریس ها تنها از جنبه زیبایی نیاز به درمان دارد، معمولاً توسط بیمه پرداخت نمیشود. اما بیمه هزینه لیزر درون رگی که برای واریس های پیشرفته کاربرد دارد، را بر عهده می گیرند.

برای اطمینان خاطر می توانید قبل از لیزر نحوه پرداخت هزینه ها را توسط بیمه درمانی یا بیمه تکمیلی خود بررسی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه درمان واریس در مرکز درمان تهران و هزینه لیزر از طریق شماره تماس 09198770283 با ما در ارتباط باشید.

میزان موفقیت لیزر

بر طبق تحقیقات انجام گرفته، این درمان در بیشتر از 98% از مواقع موفقیت آمیز می باشد و رگی که لیزر شده به طور کامل از بین می رود. این میزان از موفقیت برای یک روش درمانی کاربردی و بی خطر آمار بسیار خوبی است.

با این حال رعایت کردن نکات پیشگیری در فرد الزامی است. در غیر این صورت احتمال اینکه مجدداً به واریس مبتلا شوید، وجود دارد. رعایت نکات زیر باعث میشود، تا مجدداً به این بیماری مبتلا نشوید:

 • از کشیدن سیگار اجتناب کنید.
 • به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت مثل ایستادن یا نشستن قرار نگیرید.
 • وزن خود را کاهش دهید.
 • مصرف داروهای هورمونی را به حداقل کاهش دهید.
 • با مصرف فیبر از یبوست جلوگیری کنید.
 • پوشیدن جوراب واریس در دوره نقاهت بیماری

در ضمن اگر میخواهید نتیجه ی موفقیت آمیز این درمان را مشاهده کنید، لیزر را در کلینیکی معتبر انجام دهید و از تخصص و تجربه پزشک اطمینان حاصل کنید. زیرا اگر لیزر دقت و تجربه کافی انجام نشود، نه تنها واریس درمان نمیشود بلکه ممکن است عوارضی ناخوشایند نیز برای بیمار ایجاد شود.

عوارض و خطرات احتمالی

عوارض درمان واریس با لیزر به ندرت ایجاد میشوند. این خطرات موقتی هستند و در طی چند روز برطرف می شوند. شایع ترین عوارضی که ممکن است بعد از درمان ایجاد شوند، عبارتند از :

 • عفونت
 • کبودی
 • لخته شدن خون یا خونریزی
 • حساسیت و سوزش
 • آسیب دیدگی اعصاب
 • التهاب رگ ها
 • تغییر رنگ پوست 

این عوارض در صورت استفاده نادرست از انرژی و قدرت لیزر ایجاد می شوند و عدم تجربه پزشک در لیزر درمانی می تواند احتمال بروز چنین عوارضی را افزایش دهد. بنابراین قبل از اقدام به درمان، در مورد تخصص و تسلط پزشک در مورد کار با دستگاه لیزر اطمینان حاصل کنید.

سوالات متداول

اگر واریس را درمان نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

درمان نکردن واریس شدید ممکن است باعث خونریزی، زخم یا لخته خون شود. لخته خون نیز می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

درمان قطعی واریس چیست؟

راه درمان قطعی این بیماری از بین بردن سیاهرگ های واریسی شده  از طریق قطع جریان خون در آن رگ می باشد و در حال حاضر لیزر بهترین روش درمان است.

لیزر واریس در چند جلسه انجام میشود؟

به جز موارد خاص، در یک جلسه به پایان می رسد. در جلسات بعدی ممکن است بعد از لیزر پزشک تزریق اسکلروتراپی را پیشنهاد کند.

آیا بعد از درمان واریس با لیزر ممکن است بیماری مجدداً عود کند؟

درمان لیزری روشی اثر بخش است که رگ واریسی را به طور کامل از بین می برد و امکان عود مجدد آن وجود ندارد. با این حال اگر بیمار راه و روش زندگی خود را تغییر ندهد و نکات پیشگیری را رعایت نکند، احتمال واریسی شدن رگ دیگر وجود دارد.

آیا از بین بردن رگ واریسی با لیزر اختلالی در جریان خون ایجاد می کند؟

خیر، وقتی این رگ معیوب بسته میشود، سایر سیاهرگ ها عمل گردش خون را بر عهده می گیرند وعملاً جریان گردش خون بهتر از قبل انجام میشود.

لیزر عروق واریسی با بیهوشی انجام میشود یا بی حسی؟

با توجه به اینکه این روش دردی ندارد، با بی حسی انجام میشود.

چند روز بعد از لیزر علائم بیماری برطرف میشوند؟

حداکثر در طی 1 الی 2 هفته علائم برطرف خواهند شد.

آیا برای درمان لیزری به همراه نیاز است؟

خیر لیزر سرپایی است و می توانید به تنهایی برای درمان مراجعه کنید. پس از لیزر نیز می توانید راه بروید و حداکثر یک روز بعد از آن در محل کار حاضر شوید.

22 دیدگاه دربارهٔ «لیزر واریس پا، صورت، رگ و عروق- هزینه و مراقبت ها»

  1. سلام. واریسی که ایجاد شده به طور کامل از بین میره اما اگر نکات پیشگیری کننده رعایت نشوند، این احتمال وجود دارد که بیماری مجدد عود کند.

 1. نرگس میرباقری

  سلام من قبلا پیشتون عمل شقاق داشتم و خیلی راضیم. الان میخواستم هزینه درمان واریس ران پا با لیزر رو بدونم

 2. سلام آیا در کلینیک شما درمان واریس فقط با لیزر هست؟ اگر یکبار لیزر کنیم کامل درمان میشه؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بله درمان واریس با لیزر انجام میشه. بله با یک جلسه لیزر واریس ها به ط.ور کامل ناپدید خواهند شد.

 3. سلام من سه هفته پیش در مطب شما لیزر واریس انجام دادم. خیلی راضی بودم. دردم کامل از بین رفته ازتون ممنونم.

 4. سلام اقای دکتر . بنده 18 ماه قبل واریس لیزر کردم اما مجدد ورم کرده و مثل قبل شده باید چیکار کنم؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. اگر رعایت نکنید و مجدد فشار زیادی به پاها وارد کنید احتمال عود دیگر رگ ها هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *