ایا بواسیر باعث سرطان میشود

عوارض بواسیر طولانی مدت، آیا هموروئید باعث سرطان و مرگ میشود ؟

بر اساس آمار ها در یک جمع 4 نفره حداقل 1 نفر به هموروئید مبتلا است. عوارض بواسیر مثل درد شدید، سوزش و خونریزی که اغلب بعد از اجابت مزاح شدت می‌گیرد، روند زندگی عادی این بیماران را مختل می‌کند. پس بهتر این است که هر چه سریع‌تر برای درمان فکری کنید. برخی شباهت ها بین این بیماری و سرطان موجب شده، عده ای آن را به اشتباه بگیرند. در این صفحه تصمیم داریم به سوالات بیماران در مورد اینکه “عوارض بواسیر در طولانی مدت چیست” و “آیا بواسیر باعث سرطان میشود؟” و دیگر سوالات مشابه پاسخ دهیم.

ویزیت رایگان در واتساپ

برای مشاوره رایگان و رزرو نوبت ویزیت به این شماره در واتساپ پیام دهید.

عوارض بواسیر طولانی مدت (درمان نشده) منجر به مرگ یا سرطان نمیشود! با این حال می‌تواند مشکلاتی مثل کم خونی، التهاب و بی اختیاری را در پی داشته باشد. با انجام به موقع لیزر بواسیر می توان از این عوارض پیشگیری نمود.

عوارض بواسیر چیست؟

عوارض بواسیر

بیماری بواسیر یا هموروئید به متورم شدن سیاهرگ ها در مقعد گفته می‌شود. اگر این سیاهرگ آسیب دیده داخل کانال مقعد یا رکتوم باشد، هموروئید داخلی است. در صورتی که سیاهرگ آسیب دیده بر روی عضله مقعد و خارج از کانال است، هموروئید خارجی نام می گیرد. بیمار هموروئید معمولاً عوارض جدی به همراه ندارد. البته به شرطی که سریع و درست درمان شود. برخی از عوارض هموروئید طولانی مدت که در اثر درمان نکردن ایجاد شده، عبارتند از :

1) کم خونی / عوارض بواسیر داخلی و خارجی

معمولاً هم بواسیر داخلی و هم بواسیر خارجی با دفع مدفوع دچار خونریزی می‌شوند. زیرا عبور مدفوع سخت سطح هموروئید را خراش داده و منجر دفع خون خواهد شد. حتی هموروئید داخلی درجه یک که علائمی هم ندارد میتواند خونریزی کند. اگر در صورت خونریزی هموروئید، به سرعت برای درمان اقدام نکنید. ممکن است بعد از مدت کوتاهی دچار کم خونی شوید. کم خونی با علائمی مثل سردرد، ضعف و بی حالی همراه است. این علائم را جدی بگیرید و با پزشک مشورت کنید.

2) التهاب و عفونت هموروئید

یکی از عوارض شایع هموروئید طولانی مدت، عفونت است. این بیماری به علت قرار گرفتن در موضعی حساس مقعد به شدت در معرض عفونت قرار دارد. اگر بواسیر عفونت کند، بوی نامطبوعی دارد. از دیگر علائم عفونت می توانیم به تب اشاره کنیم.

3) بی اختیاری مدفوع

اگر از روشهای جراحی سنتی برای درمان استفاده کنید، خطر بی اختیاری در کنترل گاز روده و مدفوع برای مدتی محدود و یا حتی دائمی وجود دارد. در ضمن در مواردی مشاهده شد بیماران مبتلا به هموروئید که خیلی دیر برای درمان اقدام کرده اند، دچار بی اختیاری در کنترل مدفوع شده اند.

بیشتر بخوانید : انواع روش‌های درمان بی اختیاری مدفوع + با ورزش و جراحی

تماس بگیرید!

برای مشاوره رایگان و یا پرسش سوالات خود به این شماره در واتساپ پیام دهید.

4)لخته شدن خون – عوارض بواسیر خارجی

مشکل لخته شدن خون، یکی از عوارض شایع به خصوص در هموروئید خارجی است، این اختلال تحت عنوان هموروئید ترومبوزه شناخته می‌شود. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد نحوه درمان بواسیر خارجی داشته باشید، بر روی لینک کلیک کنید. از طرفی لخته شدن خون یکی از عوارض روش درمانی به نام اسکلروتراپی است. امروزه به ندرت پزشکان انجام اسکلروتراپی را تجویز می کنند.

بیشتر بخوانید : تجربه عمل بواسیر با لیزر از زبان بیماران….

5)از دست دادن اعتماد به نفس

یکی از مشکلات شایع به خصوص در بین خانم ها مشکل اعتماد به نفس بعد از مبتلا شدن به این بیماری است. این موضوع می تواند شکل و فرم مقعد را تحت تاثیر قرار داده و زندگی جنسی و زناشویی افراد را نیز تحت تاثیر قرار دهد. برای پیشگیری از این مشکلات می توان فورا برای درمان این بیماری با لیزر با کلینیک درمان تهران در ارتباط باشید، لیزر بدون آسیب به مقعد و بدون اینکه هیچ رد پایی و اثری از جراحی بر جای بگذارد، این بیماری را به طور قطع درمان خواهد کرد.

آیا هموروئید باعث مرگ میشود؟

خیر، این بیماری رگ های متورم شده مقعد است و باعث مشکلات جدی و یا مرگ نخواهد شد. اما می تواند به شدت کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. اکثر این بیماران درد شدید و غیر قابل وصفی را تجربه میکنند. سوزش مقعد از دیگر مشکلات این بیماران خواهد بود. با اینکه تا به حال مورد مرگی در اثر ابتلا به این عارضه گزارش نشده است، ولی بیماران باید به محض تجربه اولین علائم این عارضه برای درمان به پزشک مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید : دکتر بواسیر (هموروئید) و بهترین کلینیک تخصصی در تهران

آیا بواسیر باعث سرطان میشود ؟

خیر، شواهد و نتیجه تحقیقات در طی این سالها به اثبات رسانده، امکان سرطانی شدن بافت هموروئیدی وجود ندارد. درمان نکردن بیماری هموروئید عوارضی را به همراه دارد، اما سرطان روده یا مقعد جزء این عوارض نیست.

بواسیر - سرطان

همانطور که اشاره شد، بواسیر متورم شده سیاهرگ ها در کانال مقعدی و یا خارج از آن است. این بیماری باعث ایجاد زائده های گوشتی در مقعد می شود. در موارد پیشرفته تر ممکن است این زائده از مقعد خارج شود. خوشبختانه این زائده گوشتی خوش خیم است و تنها سیاهرگی متورم است. هر عاملی که فشار زیادی به مقعد وارد می‌کند، علت بواسیر است. به طور مثال یبوست، اسهال مزمن، زایمان، بارداری، کهولت سن، رابطه مقعدی و … از مهمترین عوامل ایجاد این بیماری هستند. درمان بواسیر با لیزر روشی کم هزینه، سریع، سرپایی و بدون عوارض است که فقط با یکبار انجام آن می توانید برای همیشه از شر این عارضه خلاص شوید.

سرطان مقعد با بیماری بواسیر متفاوت است. سرطان به تشکیل تومور های سرطان در کانال مقعد گفته میشود. علت این بیماری اختلال در رشد سلول ها است.

علائم مشابه بواسیر و سرطان مقعد

احساس درد در ناحیه مقعد و خونریزی علامت مشابهی میان دو بیماری بواسیر و سرطان است. این علائم مشابه موجب شده، عده ای از بیماران و حتی پزشکان در تشخیص بیماری اشتباه کنند. این امر موجب میشود، تعدادی از بیماران به تصور اینکه بواسیر دارند و عارضه های آنها خطرناک نیست، دیرتر برای درمان اقدام کنند. در نتیجه این امر بیماری پیشرفت کرده و شاید دیگر قابل درمان نباشد.

بیشتر بخوانید : آیا شقاق باعث سرطان می‌شود؟

برای جلوگیری از اشتباه لازم است در صورت بروز هر نشانه هشدار دهنده ای هرچه سریع تر با پزشک خود مشورت نمایید. همچنین آشنایی با سایر علائم بیماری می تواند به شما در تشخیص این عارضه کمک کند.

علائم بواسیر عبارتند از :

پیشنهاد می کنیم، برای آشنایی بیشتر با شکل ظاهری این بیماری، صفحه عکس بواسیر را مشاهده نمایید.

علائم سرطان عبارتند از :

 • خونریزی یا خون در مدفوع
 • تغییر در عادات روده
 • کاهش بی دلیل وزن
 • سرگیجه
 • احساس خستگی
 • درد معده

در صورت بروز هر یک از این علائم نگران نباشید. به ندرت این علائم ناشی از سرطان روی می دهد، بلکه در اغلب موارد ناشی از بیماریهای ساده تری نظیر بواسیر یا شقاق هستند. بهترین کار این است که در اولین فرصت با پزشک خود مشورت کنید. بیماری بواسیر معمولاً با یک معاینه ساده و یا بررسی توسط سیگموئیدسکوپ تشخیص داده میشود. تشخیص سرطان نیاز به آزمایشات تخصصی بیشتری دارد.

مشاوره با مرکز درمان تهران

اگر در تشخیص تفاوت علائم سرطان و بواسیر مشکل دارید، می توانید از طریق این شماره تماس با مشاوران ما در ارتباط باشید.

راه پیشگیری از بواسیر و سرطان

هنوز علت دقیق سرطان کشف نشده است. پس نمی توان به طور قطع راه پیشگیری از آن را عنوان کرد. اما خوشبختانه بواسیر با راهکارهای زیر قابل پیشگیری است:

 • مصرف فیبر بیشتر تا 30 گرم در روز
 • پرهیز از مدت طولانی نشستن
 • ورزش و تحرک بدنی
 • نوشیدن 8 لیوان آب در طول روز
 • بهداشت مقعد
 • پرهیز از لباسهای تنگ و چسبان

منبع : https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24881480/

سوالات متداول

آیا هموروئید می تواند عفونی شود؟

هموروئید وریدهای متورم در قسمت تحتانی رکتوم هستند. در موارد نادر، هموروئید ممکن است عفونی شودهموروئید داخلی پرولاپس بیشتر به دلیل مشکلات جریان خون عفونی می شود.

آیا هموروئید می تواند باعث سپسیس (گندخونی) شود؟

اگر چه بسیار نادر است، سپسیس شدید پس از درمان هموروئید با جراحی سنتی رخ می‌دهد و همه جراحانی که چنین بیمارانی را درمان می‌کنند باید از عوارض بالقوه آن آگاه باشند.

اگر بواسیر را درمان نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

هموروئید پرولاپس به مرور زمان بدتر می شود. هنگامی که هموروئید پرولاپس داخلی درمان نشود، ممکن است در خارج از مقعد به دام افتاده و باعث تحریک، خارش، خونریزی و درد قابل توجهی شود .

28 دیدگاه دربارهٔ «عوارض بواسیر طولانی مدت، آیا هموروئید باعث سرطان و مرگ میشود ؟»

 1. سلام دکتر من 30 سالمه ساکن اصفهانم و سه سال هست که بواسیر دارم.
  همون طور که خودتون گفتین من برای درمان دکتر نرفتم و الان وضعیتم خیلی وحشتناک شده و عفونت شدید دارم. میشه بهم توضیح بدین که برای عفونت بواسیر چه باید کرد؟
  ممنون بابت راهنمایی و سایت عالی که دارین

  1. برای درمان عفونت می توانید از دارو های آنتی بیوتیک استفاده کنید. اما مصرف دارو روش قطعی برای درمان بواسیر نیست. برای درمان باید زائده هموروئید با جراحی لیزری از بین برود.

 2. سلام آقای دکتر مادر من هموروئید دارن و سنشون بالاس. خیلی نگرانم نمیتونه جراحی انجام بده. به نظرتون ایا هموروئید باعث مرگ میشود؟

  1. سلام. مادرتون میتونن لیزر انجام بدن. لیزر نیازی به بیهوشی نداره و سرپایی بدون درد یا خونریزی انجام میشود. در ضمن هموروئید کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار میدهد و باعث درد و علائم دیگه میشه اما رابطه ای با مر گ ندارد.

   1. سلام آقای دکتر من ۱۱ سال میشه یه زائده گوشتی در لبه های مقعد دارم به طوریکه خیلی بزرگ شده درین مدت چون برای درمان اصلا به دکتر نرفتم از بس خجالت میکشیدم ، تازگیا خارش هم به همراهش گرفتم ولی خونریزی نداشتم و ندارم، آیا ممکنه باعث سرطان بشه؟

 3. لمس توده هلالی در فاصله واژن و مقعد نشانه سرطان؟تقریبا یک سانت بالاتر از مقعد😥
  شقاق و مختصر هموریید دارم خیلی کم که کنترل کردم.

  1. سلام. خیر چرا به بدترین حالت فکرمیکنید؟! اغلب این مشکلات عوارض بیماری های مقعدی هستند. بهتر هست برای تشخیص و معاینه حضوری تشریف بیارین.
   در ضمن شقاق و هموروئید درمان قطعی دارند، چرا کنترل؟!

 4. سلام. مادر من 50 سالشون هست. قبلا بواسیر داشتن و عمل کردن. الان محدد درد دارن ممکن هست عوارض این بیماری باشه؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. خیر هموروئید خطری برای مرگ نداره. این بیماری تهدید کننده زندگی نیست اما میتونه عوارض و مشکلات دیگری را در پی داشته باشد. هرچقدر بگذره هموروئید بزرگ تر شده و درمانش هم پیچیده تر خواهد شد.

 5. سلام آقای دکتر
  من بواسیر خارجی دارم و اصلا عفونت و مشکلی ندارم و درد هم نداره ولی هی کوچیک و بزرگ میشه آیا نیاز به لیزر هست یا خودش کوچیک میشه و در نهایت از بین میره؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. تا زمانی که جراحی نشه برطرف نخواهد شد. این بیماری خود به خود درمان نمیشود. اگر در درمان تعلل کنید، به تدریح بزرگ تر شده و احتمال عفونت هم وجود دارد.

 6. سلام و عرض خسته نباشید. پدر من دو سالی هست که درگیر این بیماری شدن و رضایت به جراحی هم نمیدن. میشه راهنمایی کنید چه راهی به غیر از جراحی هست و اینکه اگر درمان نشه ممکن هست خطرناک باشه؟ با تشکر

  1. مشاور کلینیک

   سلام. اگر بیماری درمان نشه خطرناک و کشنده نیست اما اگر خونریزی داشته باشن باعث کم خونی میشه. در ضمن درد مقعد و مشکلات مربوط به دفع همراه بیمار خواهد بود.
   بهترین راه درمان این بیماری لیزر هست که در واقع جراحی سرپایی این بیماری هست و با حداقل درد و خونریزی این بیماری را از بین می برد. برای اطلاعات بیشتر صفحه درمان بواسیر با لیزر را مطالعه کنید.

 7. سلام. بنده مدت ها پیش بواسری داشتم و عمل کردم. الان به تازگی متوجه شدم کمخونی دارم آیا به همین دیگه ربطی دارن؟

 8. سلام. من چند سالی هست که بواسیر دارم الان خیلی درد و خونریزی اش شدید شده آیا خطرناک هست و اینکه باید چیکار کنم

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بواسیر کشنده نیست اما به تدریج شدید تر شده و درمان آن نیز پیچیده تر خواهد شد. بهتر است هرچه سریع تر برای درمان های موثر اقدام کنید. برای اطلاعات بیشتر صفحه درمان بواسیر را مطالعه کنید.

 9. سلام،ببخشید من ۲۳ سالمە و دو سال هست کە بیماری بواسیر دارم و با دارو تقریبا درمان شدە و بعضی وقتا درد و خونریزی دارم و آن هم با مراقبت و تغییر سبک زندگی کنترلش کردم ولی در این مدت حدود ۱٥ کیلو بە جرمم اضافە شدە،آیا این بە بیماری ام ربط دارە چون فعالیت روزانه و میزان خوراکم مثل قبلا هست.ممنون میشم جواب بدید🙏🙏

  1. توده بواسیری به تدریج بزرگ تر شده و میتواند عوارض شدیدتری از جمله خونریزی، درد و عفونت را به همراه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *