درد بواسیر

درمان فوری و سریع درد بواسیر (هموروئید) + مسکن قوی برای درد

درد بواسیر یا درد هموروئید شایع ترین علامت آزار دهنده این بیماری است. هموروئید در واقع چیزی جز متورم شدن سیاهرگ های مقعدی در کانال مقعد و یا خارج از آن نیست. اما از آنجایی که مقعد متناسب با وظیفه ای که انجام میدهد، مملو از پایانه های عصبی است. بنابراین هر عاملی که موجب آسیب به آن شود، می تواند درد بسیار زیادی را ایجاد کند.

درد از شایع ترین نشانه های این بیماری است، اما علائم دیگری مثل خونریزی، سوزش، خارش، بیرون زدن زائده های گوشتی از مقعد و … نیز مشاهده میشود.

بیشتر بخوانید : بواسیر چیست ؟ – علت و علائم هموروئید چیست؟

میزان این درد بسته به نوع بیماری و میزان پیشرفت آن متفاوت است. معمولاً درد ایجاد شده در هموروئید خارجی بیشتر از نوع هموروئید داخلی است. در ادامه مطلب به بررسی روش هایی برای کاهش درد بواسیر می پردازیم. اما قبل از آن لازم است که یادآوری کنیم، هیچ یک از این روشها نمی توانند جایگزین درمان های موثر بیماری باشند، راه قطعی درمان بواسیر با لیزر است.

بیشتر بخوانید : عوارض هموروئید چیست؟آیا بواسیر باعث سرطان و مرگ میشود ؟

علت درد بواسیر چیست؟

مقعد ناحیه حساس و مملو از اعصاب است. وقتی بواسیر وقتی نوع داخلی ایجاد میشود، اغلب بدون درد است و اولین علامت این بیماری خونریزی است. اما با شدت گرفتن بیماری و قرار گرفتن هموروئید در وضعیت حاد درد شروع میشود. در این موارد بواسیر به سمت مقعد دچار افتادگی شده است و ممکن است از مقعد خارج شود. محل اصلی درد داخل کانال مقعد است اما ممکن است این درد به نواحی اطراف گسترش یافته و خارج از مقعد هم احساس شود. این درد اغلب با دفع مدفوع شدت میگیرد.

درمان قطعی و سریع درد بواسیر

همان طور که در اول بحث نیز اشاره کردیم، درمان هایی ذکر شده همگی روشی موقتی برای درمان درد هموروئید هستند. بیماران می بایست در اسرع وقت با پزشک در مورد روشهای درمان قطعی مشورت کنند. هر مقدار درمان با تاخیر شروع شود، بیماری گسترش یافته و درمان آن پیچیده شده و مسلماً آسیب های بیشتری را به همراه دارد.

یک روش قطعی، فوری و سرپایی درمان این بیماری، لیزر درمانی است. در این روش پزشک تمامی مراحل درمان را با استفاده از اشعه لیزر انجام داده و کمترین آسیب به بافت های اطراف موضع وارد میشود.

ترمیم همزمان بافت های آسیب دیده توسط لیزر مانع از احساس درد و خونریزی می گردد. لیزر خیلی سریع و در کمتر از یک ساعت درد هموروئید را رفع خواهد نمود.

بیشتر بخوانید :  لیزر هموروئید چگونه انجام میشود + مراقبت ها و مزایا

مشاوره با مرکز درمان تهران

برای مشاوره با متخصصان ما می توانید با این شماره تماس بگیرید.

مسکن قوی برای درد بواسیر

بی شک اولین راه حلی که پس از احساس درد به ذهن میرسد، مصرف داروهای مسکن و ضد درد است. این دسته از داروها با تاثیر بر اعصاب مرکزی و محیطی به کنترل درد کمک می کنند. در دسترس ترین مسکن، استامینوفن است که خاصیت تب بری نیز دارد.

 مسکن قوی برای درد بواسیر

اگر برای تسکین درد هموروئید از داروهای مسکن استفاده می کنید، نباید آن را به عادت تبدیل کنید. زیرا این داروها بدون عوارض نیستند و مصرف طولانی مدت آنها می تواند عوارض جبران ناپذیری، نظیر زخم معده یا آسیب به کبد را به همراه داشته باشد. پس بهتر است به جای مصرف مسکن ها در اولین فرصت با پزشک متخصص هموروئید در مورد درمان قطعی بیماری مشورت کنید.

برخی از مسکن های قوی برای درمان درد به این شرح است:

 • ناپروکسن
 • ژلوفن
 • استامینوفن
 • ایبو پروفن
 • شیاف آنتی هموروئید
 • شیاف گلیسیرین

کاهش درد بواسیر با پماد

دیگر روش کنترل درد بواسیر، مصرف پمادهای ضد درد نظیر پماد لیدوکائین است. این پماد حاوی ترکیباتی است که با انسداد غشاء سلولهای عصبی مانع انتقال پیام های درد میشود و به این ترتیب به سرعت درد بیمار رفع میشود.

این پماد موضعی بعد از حدود 2 – 5 دقیقه اثر می کند و درد رفع میشود. مصرف طولانی مدت داروی بواسیر نیز توصیه نمی شود. حساسیت پوستی، خارش و کهیر از مهمترین عوارض جانبی مصرف این دارو در طولانی مدت هستند.

از سایر پماد های مناسب کاهش درد میتوانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • پماد لیدوکائین ( تسکین درد)
 • پماد هیدروکورتیزون ( تسکین درد، خارش و سوزش)
 • پماد نیتروگلیسیرین ( کمک به گشاد شدن عروق خونی و شل شدن عضلات )
 • پماد ام جی (درمان التهاب و عفونت )

آنتی هموروئید

یکی دیگر از پمادهای پرکاربرد در درمان سریع بواسیر، پماد آنتی هموروئید است. این پماد حاوی ترکیبات ضد درد و ضد خارش است و می تواند در رفع بیماری به خصوص در مراحل ابتدایی موثر باشد.

از این پماد می توان برای درمان انواع هموروئید استفاده نمود. اما مصرف آن بیش از 7 روز ممنوع است. اگر در طی یک هفته بهبودی حاصل نشد، مصرف دارو را قطع کرده و با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف این دارو معمولاً عوارض جانبی به دنبال ندارد و عوارض آن در اثر مصرف طولانی مدت و زیاده روی در مصرف آن ایجاد میشود. این پماد را می توانید 2 – 4 بار در روز مصرف نمود.

ارتباط با پزشک در واتساپ

برای پرسش سوالات خود و مشاوره رایگان با پزشک به این شماره در واتساپ پیام دهید.

نشستن در آب گرم

نشستن در آب گرم برای ذرد هموروئید

حمام سیتز یا حمام نشیمن از روش های موثر و سریع برای درمان خانگی بواسیر ، رفع التهاب آن است. در این روش بیمار می بایست 3 تا 4 بار در روز و هر بار برای 10 دقیقه در آب گرم بنشیند. گرما موجب افزایش گردش خون شده و می تواند به کاهش درد کمک کند.

برای این منظور می توانید از یک عدد لگن آب گرم و یا وان استفاده کنید. قبل از مصرف لگن را ضدعفونی کرده و برای افزایش تاثیرگذاری به آب آن نمک اپسوم یا جوش شیرین اضافه کنید.

به یاد داشته باشید این روش تنها درمانی موقتی برای تسکین درد و التهاب و یا روشی کمکی در کنار سایر روشهای درمان است و نمی تواند درمانی قطعی باشد.

بیشتر بخوانید : حمام سیتز

مصرف فیبر

فیبر

درد این بیماری به خصوص در نوع داخلی با دفع مدفوع سفت یا یبوست شدت می گیرد. دفع این مدفوع موجب وارد آمدن فشار بسیار زیاد به سیاهرگ های آسیب دیده شده و درد بسیار زیادی را ایجاد می کند.

بنابراین یک راه حل ساده و تاثیرگذار برای جلوگیری از درد، درمان یبوست است. برای این منظور نیز می توانید مصرف فیبر خوراکی را در رژیم غذایی خود قرار دهید و در صورت لزوم از ملین های طبیعی نظیر پسلیوم کمک بگیرید. نوشیدن آب نیز در این امر اثر گذار است.

از مصرف طولانی مدت ملین ها بپرهیزید، زیرا ممکن است تاثیرات عکسی داشته و یبوست را تشدید کنید. در صورت تداوم علائم لازم است از پزشک کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید : فیبر چیست؟

کمپرس سرد

راه دیگر تسکین درد استفاده از کمپرس سرد است. کمپرس سرد خیلی سریع و از طریق توقف جریان خون در موضع مورد نظر موجب کاهش درد میشود. برای تهیه کمپرس سرد می توانید از یک کیسه حاوی یخ و یا کمپرس های آماده ای که در داروخانه به فروش می رسد، کمک بگیرید.

به یاد داشته باشید، هرگز یخ را مستقیماً بر روی موضع قرار ندهید.

بیشتر بخوانید : تجربه عمل بواسیر با لیزر از زبان بیماران….

همچنین رعایت نکات زیر در پیشگیری و کنترل درد موثر خواهد بود :

 • اجتناب از زرو زدن برای دفع مدفوع
 • استعمال روغن های معدنی و ژل های طبیعی به دفع راحت تر مدفوع می کنند.
 • از زیاد نشستن پرهیز کنید.
 • از رابطه جنسی مقعدی پرهیز کنید.
 • گنجاندن فیبر در رژیم غذایی
 • استفاده از دستمال توالت نرم

برای درمان درد هموروئید به چه متخصصی مراجعه کنیم؟

برای تشخیص علت درد این بیماری میتوانید با پزشک عمومی مشورت کنید. اما برای درمان باید با متخصص جراح عمومی مشورت کنید. از انجایی که جراح عمومی تسلط کافی بر جراحی بخش های مختلف بدن دارد، بهترین گزینه برای دکتر بواسیر می باشد.

رزرو نوبت

جهت رزرو نوبت ویزیت از متخصص جراح عمومی تماس بگیرید .

سوالات متداول درمان درد بواسیر

آیا احساس درد شدید هنگام نشستن ناشی از بواسیر است؟

بله، شایع ترین علت برای احساس درد هنگام نشستن این بیماری است.

اگر تنها هنگام دفع مدفوع درد داشته باشیم، این درد مربوط به هموروئید است؟

همیشه نه این موارد نیاز به بررسی بیشتری دارد.

از کجا بفهمیم درد مقعد به علت این بیماری است؟

اگر درد با دیگر علائم هموروئید مثل سوزش، خارش، خونریزی و بیرون زدگی های گوشتی همراه است، احتمالاً علت درد، بواسیر است. برای بررسی های بیشتر می توانید به مرکز درمان تهران مراجعه کنید.

81 دیدگاه دربارهٔ «درمان فوری و سریع درد بواسیر (هموروئید) + مسکن قوی برای درد»

 1. سلام، اقای دکتر چند هفته ای هست که بعد از دفع خونریزی دارم، چه راهی برای درمان پیشنهاد میکنید.

  1. سلام دوست عزیز
   به احتمال زیاد دچار بواسیر خونی هستین، وقت تلف نکنید و برای درمان و مشاوره تشریف بیارین

  1. بهترین داروی مسکنی که خیلی سریع درد برطرف میکنه شیاف انتی هموروئید و پماد لیدوکائین هست.

 2. سلام من تقریبا بیش از سه سال درگیر مشکل بواسیر هستم ابتدا درجه یک بعد دو ولی مدتیه درجه 4 هست دردم به طور وحشتناکی هست حتی تو خواب، بیداری، سرکار، در حال استراحت، اینقدر این درد و طولانی هست که غیر قابل تحمله و کلا در زندگیم اخلال ایجاد کرده است و واقعا درد غیر قابل تحملی دارم راهی بجز لیزر و جراحی نداره؟؟ الان اصلا شرایطش ندارم

  1. سلام. اگر می خواین از این درد خلاص بشین باید لیزر انجام بدین و هیچ راه دیگه ای نداره، بیماری شما وارد مرحله ی چهارم شده و این یعنی علائم شما هر روز بیشتر از قبل از تشدید میشه.

 3. سلام، من بیش از یکسال هست که همورئید دارم وترس از عواقب بعد از عمل مانع از پیگیری ام شده، متاسفانه روده هام هرچی آب و میوه میخورم رو جذب میکنن و بدون دارو یبوست دارم، کمربند شلوارم رو اگر ببندم یا اگر فشاری رو مثانه ام باشه، بیرون زدگی و درد طاقت فرسایی پیدا میکنم، الان اهواز هستم و در حال مهاجرت به شمال، ۵۰سال سن دارم و متاسفانه چاقی هم دارم، لطفا و خواهشا راهنمایی کنید. درد امانم رو بریده و زندگیم فلج شده. ممنون از توجه شما.

  1. سلام. بواسیر بیرون زده فقط توسط لیزر قابل درمان است. موقتا می تونید برای رفع مشکل از ملین های طبیعی مثل پسلیوم استفاده کنید. انجام ورزش هم خوبه. برای کاهش درد می تونید لگن را پر از آب گرم کنید و در آن بنشینید. در ضمن لیزر هیچ عوارض و عواقب بعدی هم ندارد!

 4. سلام دکتر میشه یه راه خیلی سریع برای کاهش درد بهم معرفی کنیید.
  سه هفته اس که فهمیدم بواسیردارم. رفتم دکتر و اینو بهم گفت.
  الان حمام از آب گرم استفاده کردم و هم پماد های مختلف استفاده کردم مثل آنتی هموروئید. همه رو امتحان کردم ولی جواب ندادم شما میگین باید چیکار کنم؟ دیگه تحمل درد ندارم.

  1. بهترین راه قطعی و سریع و فوری برای درمان بواسیر و تشکین درد، لیزر درمانی است. لیزر در یک جلسه نیم ساعته انجام میشه و بدون درد یا خونریزی هموروئید درمان میشه.

   1. سلام .من خیلی از دکترها بهم گفتن بهتره خونگی درمان کنی و سراغ جراحی و لیزر نری .ولی هم باردارم هم دردم زیاده .هم بهم گفتن تا دو هفته به قدری دردت بیشتر میشه بعد از لیزر و عمل که ترجیح میدی هیچ کاری نکنی .چیکار کنم

    1. مشاور کلینیک

     سلام. با توجه به اینکه باردار هستید، باید حضوراً تشریف بیارید تا وضعیت تون دقیق مورد بررسی قرار بگیره.

   2. سلام
    تا چه زمانی بعد لیزر به حالت عادی بر میگردیم ایا این بیماری بازگشت داره و دسشویی رفتن بعد لیزر میشه رفت یا طول میکشه

    1. مشاور کلینیک

     بستگی به نوع بواسیر داره. ولی معمولاً در طی یک هفته تمامی علائم بیمار درمان میشه.

 5. سودابه ناجی

  سلام دکتر ممنونم بابت اینکه اطلاعاتتون در احتیار مردم قرار میدین. پدر پیر من از درد خوابش نمیبرد. با انجام این کارهایی که گفته بودین آروم شد. متشکرم

 6. سلام وقت بخیر
  آیا این درمان ها برای شقاق هم موثره؟
  شقاق درد هنگام دفع
  و آویزون شدن بافت های مقعده؟ از داخل بدن بیرون نزدن همون چین های دور مقعد مثل پوست اویزون شدن و دردشدید و ورم داره

   1. سلام ، من یک بار عمل کردم اما مجدد به این بیماری دچار شدم . اکثر مواقع بیرون زدگی همراه با خونریزی دارم که با پماد رکتول خوب میشدم اما دو روزی هست که این پماد جواب نمیده و درد بسیار شدیدی دارم . با توجه به این که یکبار عمل کردم و فایده نداشته الان باید چیکار کنم ؟

    1. سلام. عمل جراحی احتمال عود مجدد بیماری افزایش می دهد. باید حضوری تشریف بیارین و معاینه بشین. چون یک مرتبه جراحی انجام دادین نمیتونم بدون معاینه نظری بدم. اگر مشکلی نباشه میتونید لیزر انجام بدین. روش قطعی و بدون درد یا خونریزی این بیماری.

 7. مجتبی از تهران

  من بواسیر خارجی دارم که خیلی درد داره و مدام مسکن مصرف می کنم. می خواستم بدونم راهی برای درمان ورم بواسیر وجود دارد؟

  1. برای کاهش ورم و عفونت مقعد لازم است از داروهای آنتی بیوتیک استفاده نمایید. اما این داروها درمان قطعی بیماری نیستند. بواسیر خارجی باید لیزر برداشته شود.

 8. سلام من دوهفته است یبوست داشتم سه چهر روز میشه یبوست برطرف شده ولی موقع دفع خونریزی دارم بجز اون دوروزه ازدرد شدید حتی نمیتونم بشینم دائم سوزش دارم .کمکم کنید

  1. سلام. با توجه به علائمی که ذکر کردین، به بواسیر، یا شقاق مبتلا شدین. برای تشخیص قطعی و درمان حضوراً تشریف بیارین

 9. سلام خسته نباشید من بعد از عمل جراحی اپاندیس یبوست شدیدی گرفتم و یکی دو هفته در میون با درد وحشتناکی رو به رو میشم تقریبا ۷ ماه میگذره از عمل و واقعا کلافه شدم چیکار باید بکنم ؟
  به پزشک مراجعه کردم شیاف دادن که هر روز مصرف کنم تا راحت بتونم دفع کنم اما مخرجم ملتهب شد بدتر شد پیش یه پزشک دیگه هم رفتم اون دارو داد ولی اصلا هیچ کدوم جواب نمیده

  1. سلام . بیوست شدید باعث شده به بواسیر مبتلا بشین. متاسفانه این بیماری با هیچ دارویی برطرف نمیشه و باید جراحی بشه. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنم صفحه درمان بواسیر مطالعه کنید.

 10. روح اله پیری

  سلام آقای دکتر،شبتون بخیر
  من در هنگام نشستن در صندلی وفرش ومبل در قسمت بالای مقعد احساس درد میکنم میخواستم بدونم چکار کنم که درد مقعد نداشته باشم و علتش چیست و یکم هم سوزش دارم

 11. سلام جناب دگتر آیا وازلین برای بواسیر مفید هست؟ روزی چند بار استفاده کنیم تا به طور کامل از بین بره؟!

 12. سلام. آقای دکتر. من مدتی هست که بواسیر دارم و علاوه بر درد، خونریزی هم دارم. میشه برای این هم راه درمان بدین ممنون

 13. سلام وقت بخیر، من چهارماهه باردار هستم و تقریبا از اول بارداریم یبوست گرفتم همراه با درد و خونریزی، الان مدتی میشه که دیگه خونریزی ندارم ولی درد خیلی شدیدی موقع دفع و حتی بعدش دارم، بیرون زدگی بواسیر هم پیدا کردم، من باید چیکار کنم که دردم از بین بره واقعا دیگه طاقت ندارم، اگه امکانش هست بی زحمت جواب رو به ایمیلم بفرستید چون ممکنه این صفحه رو دوباره پیدا نکنم

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بهترین راه درمان بواسیر لیزر درمانی است که در یک جلسه سرپایی ، بدون درد یا خونریزی انجام میشود و برای همیشه از این درد رها خواهید شد.

 14. سلام دکتر ببخشید من چند ساله بواسیر دارم الان گرید۴ هست آیا با لیزر انجام میشه یا اینکه جراحی سنتی بشه؟ ممنون

  1. مشاور کلینیک

   سلام. باید جراحی انجام بشه یا لیزر یا جراحی سنتی. اما جراحی سنتی به علت عوارضی مثل بی اختیاری موقت یا دائم توصیه نمیشود. از طرفی برای جراحی سنتی باید مدتی را در بیمارستان بستری شوید و طول دوره نقاهت نیز طولانی تر است به همین علت پزشکان لیزر را توصیه می کنند. لیزر ، سرپایی و بدون درد و خونریزی خواهد بود.

 15. سلام آقای دکتر بعد از جراحی درد کاهش پیدا میکنه؟ من شنیدم درد بعداز جراحی تا مدت ها ادامه دارد.

 16. محمد عسکریان

  سلام اقای دکتر من ۱۶ سالمه یک هفتس که بواییرم شروع شده و درجه اول هست ولی خونریزی ندارم ،خیلی درد شدید دارم و اصلا نمیتونم درست بخوابم
  از درد هیچ گاری نمیتونم انجام بدم

 17. سلام. اگر لیزر انجام بدین تا چند روز بعدش کامل خوب میشه و اینکه چقدر حین عمل درد داره؟ چطور برای لیزر وقت بگیرم؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. یک روز بعد از انجام لیزر میتونید کارهای روزمره را در پیش گیرید. لیزر درد نداره ولی برای آرامش خاطر به بیمار بیحسی موضعی تزریق میشود.

 18. سلام. من چند روزی هست که درد خیلی شدید در مقعد دارم. احساس میکنم موقعی که میشینم چند زائده از مقعدم بیرون میزنه به نظرتون مشکل چی هست؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. هیچ بواسیری با دارو درمان نمیشه. داروها فقط جهت تشکین موقت علائم کاربرد دارند.

    1. مشاور کلینیک

     سلام. لیدوکائین پماد بی حسی و ضد درد هست. اما تاکیید کردیم که هیچ پمادی درمان قطعی بواسیر نیست! برای درمان این بیماری باید جراحی انجام بدین. لیزر بهترین راه درمان قطعی و فوری این بیماری است. با یکبار لیزر برای همیشه از این درد رهایی میشی.ن. برای اطلاعات تکمیلی صفحه درمان بواسیر با لیزر را مطالعه کنید.

 19. سلام من چند سالی میشه که بواسیر دارم و خیلی دردناک شده آیا امکان داره پمادی معرفی کنید تا قبل از اینکه حضوری بیام دردم ساکت بشه؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. میتونید موقتاً از دارو های آنتی هموروئید استفاده کنید. مصرف این دارو بیشتر از 2 هفته مجاز نیست.

 20. معصومه دودانگه

  سلام من یه ماه که یبوست دارم گاهی مدفوع صفت وبعد مدفوع درددارم واحساس میکنم زخم شدهوبعدش میخوام
  بلندشدنم برام سخته چیکلرکنم ممنون راهنمایم کنیدفیبروم هم دارم

  1. مشاور کلینیک

   سلام. شاید بواسیر باشه. باید معاینه بشین. میوه و سبزیجات بیشتر بخورید تا کمتر دچار یبوست بشین.

 21. سلام. اگر برای درد بواسیر، آنتی بیوتیک و مسکن بخوریم خوبه؟ چیکار کنم دردم تا قبل از جراحی کم بشه. بیمارستان برای 4 ماه دیگه بهم وقت داده.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. مسکن خوبه، اما بدون تجویز پزشک آنتی بیوتیک مصرف نکنید! میتونید به جای جراحی لیزر انجام بدین. لیزر سریع و فوری درد کاهش می ده. نیازی هم نیست چهار ماه دیگه این درد تحمل کنید.

 22. سلام آقای دکتر مدت زیادی هست که بواسر گرفتم. اما الان دو هفته اس که درد امان من بریده و نشستن در آب گرفتم و پماد ها هم اثر نداره باید چیکار کنم؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بهترین راه قطعی برای درمان این بیماری با لیزر هست. لیزر سرپایی با حداقل درد و خونریزی این بیماری را درمان میکند. برای اطلاعات بیشتر صفحه لیزر بواسیر را مطالعه کنید.

 23. سلام من یکبار بواسیر جراحی کردم و الان هم تنگی مقعد دارم وهم بواسیرم دوباره عود کرده و البته خیلی بزرگ و شدید شده آیا میشه دوباره جراحی کرد و آیا تنگی مقعد قابل درمان هست؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. باید معاینه بشین که ببینیم امکان جراحی مجدد و درمان تنگی مقعد هست یا خیر. پیشنهاد میکنم برای بررسی حضورا تشریف بیارید.

 24. سلام آقای دکتر من حدود یک سال هست که بواسیر دارند و در این جهت درمان را بگیر انجام دادم ولی فایده ای نداشته الان به شدت درد دارم فقط بهم بگین باید چیکار کنم مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *