برای درمان بواسیر چه بخوریم؟

چه بخوریم تا بواسیر از بین برود؟ بهترین میوه برای درمان بواسیر

یکی از سوالات رایج بیماران در رابطه با این عارضه این است که، برای درمان بواسیر چه بخوریم؟ یا چی بخوریم تا بواسیر از بین برود؟  تغذیه یا رژیم غذایی رابطه ای مستقیم با این بیماری دارد. در واقع با تغییر در رژیم غذایی می توان تا حدودی علائم این بیماری را کنترل و از پیشرفت آن جلوگیری کرد. تغذیه در پیشگیری از این عارضه هم موثر است. اما به یاد داشته باشید، با رژیم غذایی نمی توان این بیماری را درمان کرد. تنها راه درمان این بیماری انجام یکی از روشهای جراحی بواسیر (هموروئیدکتومی، لیزر و …) است. در ادامه می خواهیم به بررسی سوال چی بخوریم تا بواسیر از بین برود بپردازیم، و بهترین میوه برای درمان بواسیر را معرفی کنیم.

بواسیر یا همان بیماری هموروئید نوعی عارضه مقعدی است. بواسیر همان متورم شدن یا گشاد شدن دیواره سیاهرگها در کانال مقعد و یا خارج آن است. این بیماری به دو نوع هموروئید داخلی و هموروئید خارجی تقسیم میشود. این بیماری در اثر وارد شدن فشار زیاد به مقعد ایجاد میشود به طور مثال یبوست مداوم یا بارداری می تواند علت این عارضه باشد. همچنین در نتیجه این بیماری علائمی مانند درد، سوزش، خارش، خونریزی، بیرون زدگی های گوشتی از مقعد ایجاد می‌شود.

چه بخوریم تا بواسیر از بین برود ؟ تغییر رژیم غذایی با درمان یبوست می تواند از پیشرفت بیشتر بیماری جلوگیری کند، اما به هیچ وجه درمان قطعی نیست! برای درمان بواسیر باید زائده داخل مقعد به طور کامل از بین برود، پس تنها راه قطعی حذف زائده با جراحی به روش سنتی یا لیزر درمانی است.

ویزیت رایگان در واتساپ

برای مشاوره رایگان و رزرو نوبت ویزیت به این شماره در واتساپ پیام دهید.

در حال حاضر بهترین روشی که برای درمان این بیماری وجود دارد، لیزر درمانی است. لیزر قطعی، سرپایی، بدون درد و خونریزی و در کمتر از نیم ساعت هموروئید را از بین می برد.

تماس تلفنی با کلینیک

برای مشاوره و رزرو نوبت ویزیت با این شماره تلفن در ارتباط باشید.

برای درمان بواسیر چه بخوریم؟

مهمترین علت ایجاد بواسیر یبوست مداوم و مزمن است. از طرفی یکی از بهترین راهکار درمان یبوست نیز تغییر در رژیم غذایی است. با کنترل این شرایط می توان علائم بیماری را درمان کرد. اما برای درمان بواسیر چه بخوریم؟

چه بخوریم تا بواسیر از بین برود

فیبر

مهمترین ماده مغذی که به درمان این بیماری کمک می کند، فیبر است. فیبر در انواع میوه ها، سبزیجات و حبوبات یافت میشود. فیبر حجم مدفوع را افزایش داده و یبوست را درمان می کند. میزان فیبر مورد نیاز 30 الی 35 گرم در طول روز است. بهتر است فیبر به مرور به رژیم غذایی افزوده شود. پیشنهاد می کنیم، برای اینکه اطلاعات بیشتری در مورد این ماده مغذی و  مفید داشته باشید، صفحه فیبر غذایی را مطالعه کنید.

مایعات

نوشیدن مایعات به خصوص آب تاثیر بسزایی در رفع یبوست دارد. زیرا مدفوع را نرم می کند. نوشیدن 8 تا 10 لیوان آب در طول روز الزامی است. به جای آب می توانید از انواع آب میوه های طبیعی، نوشیدنی های بدون الکل و کافئین نیز استفاده کنید.

ملین ها

ملین ها دسته ای از داروها هستند. هریک این دارو عملکرد های مختلفی دارند. ولی هدف تمام آنها درمان یبوست است. از ملین های طبیعی می توانیم به پسلیوم یا اسفرزه اشاره کنیم. 2 تا 3 قاشق اسفرزه را در آب حل کرده و میل نمایید. قرص سی لاکس از داروهای گیاهی و نوع ملین است که به درمان یبوست کمک ویژه ای می نماید.

در مصرف داروی ملین زیاده روی نکنید. این کار می تواند تاثیر عکسی داشته و یبوست را تشدید کند.

مواد معدنی

برای درمان این بیماری از مواد معدنی حتما استفاده کنید !

 • ویتامین K: این ویتامین خاصیت انعقادی دارد و می تواند در درمان بواسیر موثر باشد. ویتامین K در سبزیجات سبز مثل کاهو و اسفناج یافت میشود.
 • ویتامین C : مصرف این ویتامین در برطرف کردن التهاب ناشی از بیماری موثر خواهد بود. مصرف این ماده معدنی به ترمیم بافت های آسیب دیده نیز کمک می کند.
 • منیزیم : این ماده معدنی می تواند در حفظ آب در روده موثر باشد. منیزیم خاصیت ملینی دارد و موجب نرم شدن مدفوع میشود.

تماس بگیرید.

برای ارتباط با کلینیک با این شماره تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید :دکتر بواسیر چه متخصصی است؟

برای درمان بواسیر چه نخوریم؟

در ادامه به معرفی خوراکی هایی می پردازیم که مصرف آنها برای بیماری بواسیر مضر هستند. این خوراکی های عبارتند از :

 • غذاهای تند: غذاهای تند و در واقع فلفل برای این بیماری مضر هستند. فلفل دارای ماده ای به نام کاپسایسین است. کاپسایسین التهاب آور است و می تواند درد را شدت ببخشید.
 • گوشت قرمز : زیاده روی در مصرف گوشت قرمز به طور کلی مضر است. مصرف این خوراکی به دلیل ایجاد یبوست در دوران ابتلا به بواسیر ممنوع است.
 • چربیهای اشباع : روغن های دارای چربی های اشباع می توانند یبوست را تحریک کنند. به جای استفاده از این دست روغن ها می توانید روغن زیتون یا کنجد را جایگزین کنید.
 • الکل : نوشیدنی های الکلی علائم بیماری را تشدید می کنند. الکل موجب انبساط یا گشاد شدن عروق شده و خود زمینه را برای بواسیر فراهم می آورد.
 • نمک : مصرف نمک به جهت ذارا بودن سدیم ممنوع است. سدیم موجب کم آبی بدن شده و با تشدید نفخ باعث بدتر شدن علائم بیماری می شود.
 • کافئین : مصرف نوشیدنی های دارای کافئین مثل قهوه می تواند مضر باشد. کافئین خاصیت مدر آوری داشته و با کاهش حجم آب در بدن بیماری شما را تشدید می کند.

در کنار موارد یاد شده، مصرف خوراکی های زیر نیز به علت خاصیت یبوست آوری ممنوع است:

 •  محصولات لبنی
 •  میوه ها کال
 •  غذاهای فرآوری شده
 • غذاهای چرب و سرخ شده
 •  نوشابه های گازدار

بیشتر بخوانید : بهترین حالت نشستن برای بواسیر

بهترین میوه برای درمان بواسیر

بهترین میوه برای درمان بواسیر

یکی از مهمترین علت های این بیماری یبوست است، به علاوه از آنجایی که یبوست به دلیل کمبود فیبر در بدن ایجاد میشود، خوراکی هایی برای پیشگیری از این بیماری مناسب است که سرشار از فیبر باشند. یکی از مهمترین خوراکی ها، میوه است. بنابراین بهترین میوه برای درمان بواسیر ، میوه ای است که سرشار از فیبر باشد. مصرف روزانه میوه می تواند حداقل 30 گرم از فیبر مورد نیاز بدن در طول روز را فراهم کند.

بهترین میوه برای درمان بواسیر عبارتند از :

 • میوه های قرمز: انواع میوه های قرمز رنگ از جمله انواع توت، شاتوت، تمشک، گیلاس و … می توانند بهترین گزینه برای درمان هموروئید باشند.این نوع میوه ها اصلی ترین منبع فیبر هستند و می تواند نیاز روزانه شما به فیبر را تامین کنند.
 • کدو تنبل : کدو در میان سبزیجات فیبر بسیار بالایی داره، هر لیوان از کدو حدود 9 گرم فیبر دارد. مصرف این میوه تاثیر بسیار زیادی در تامین فیبر و جلوگیری از یبوست دارد.
 • موز : هر یک عدد موز دارای 3 گرم فیبر است. که از ابتلا به یبوست جلوگیری می کند.
 • سبزیجاتی با رنگ های تیره : سبزیجاتی مثل کلم و خیار که رنگ های تیره دارند برای درمان این بیماری مناسب هستند. بهتر هست این سبزیجات با پوست و تازه و خام مصرف شوند.
 • گلابی : هر یک عدد گلابی تقریبا به اندازه 2 موز فیبر دارد. گلابی را می توان بهترین میوه برای درمان بواسیر توصیف کرد. بهتر است گلابی را خام و همراه با پوست آن میل کنید. زیرا میزان بیشتری از فیبر در پوست آن است.
 • میوه های آبدار : میوه های آبدار اصطلاحی است که به میوه هایی مثل خربزه و هندوانه گفته می‌شود. این میوه ها به هیدراته کردن بدن و جلوگیری از کم آبی بدن کمک ویژه ای میکنند.
 • میوه های خشک : میوه خشک آب خود را از دست داده ولی فیبر بسیار زیادی دارد. حتما این دست از خوراکی را در رژیم غذایی و میان وعده بگنجانید.

بهترین زمان مصرف میوه برای درمان هموروئید، به عنوان میان وعده است. به طور کلی برای دریافت 30 تا 35 گرم فیبر در روز باید حداقل 10 عدد میوه مصرف کنید. بخش عمده ای از این میوه ها را صبح همراه یا بعد از صبحانه مصرف کنید و مابفی را در طول روز مصرف کنید.

کنترل رژیم غذایی می تواند به تنهایی هموروئید را درمان کند؟

خیر، امکان درمان قطعی بیماری هموروئید تنها با تغییر در رژیم غذایی امکان پذیر نیست. همان طور که در ابتدا اشاره کردیم هموروئید ها رگ های متورم شده است. در حال حاضر هیچ دارویی برای برگشت این رگ ها به حالت اولیه وجود ندارد. راه درمان این بیماری، قطع کردن بافت های هموروئیدی است.

برای درمان این بیماری در گذشته از عمل هموروئید استفاده می کردند. اما امروزه  به دلیل عوارض جبران ناپذیر جراحی مثل بی اختیاری، روش دیگری به نام لیزر درمانی جایگزین شده است. لیزر درمان سریع سرپایی و قطعی است. همچنین هیچ یک از عوارض جراحی را به همراه ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با درمان بواسیر بر روی لینک کلیک نمایید.

البته یاد آوری کنیم که، کنترل رژیم غذایی بی تاثیر نیست. بلکه می تواند به بهبود علائم بیماری کمک کند. و اگر در کنار سایر روش ها رعایت شود، می تواند به تسریع روند درمان کمک کند.

سوالات متداول چی بخوریم تا بواسیر از بین برود؟ 

در دوران نقاهت بعد از لیزر چی بخوریم؟

بیمارانی که به تازگی جراحی لیزری انجام داده اند به خصوصی افرادی که سابقه یبوست مزمن دارند، باید حتما مصرف 35 گرم فیبر و 8 لیوان آب را در رژیم غذایی خود قرار دهند.

اگر غذا خوردن رعایت کنیم، همچنان بواسیر بزرگ میشه؟

با رعایت رژیم غذایی و جلوگیری از یبوست می توانید سرعت پیشرفت عارضه را کاهش دهید.

آیا میشه گوشت اضافه خارج شده از مقعد را با مصرف فیبر درمان کرد؟

خیر، این گوشت اضافه به حالت اول برنمی گردد، تنها راه از بین بردن این زائده قطع کردن آن از پایه است.

آیا بواسیر می تواند ناشی از رژیم غذایی باشد؟

این بیماری به دلیل افزایش وزن و فشار روی اندام ها ایجاد می شود. رژیم غذایی ناسالم منجر به یبوست و سایر مشکلات گوارشی می شود. بنابراین بواسیر ممکن است به دلیل رژیم غذایی ناسالم ایجاد شده و یا شدیدتر شود.

آیا موز برای هموروئید مفید است؟

موز با داشتن پکتین و نشاسته مقاوم، یک غذای ایده آل برای گنجاندن در رژیم غذایی برای تسکین علائم این بیماری است.

آیا قهوه برای هموروئید مفید است؟

از آنجایی که مصرف مقادیر زیاد کافئین ممکن است منجر به مشکلات گوارشی شود و از درمان هموروئید جلوگیری کند، معمولاً توصیه می شود در طول درمان هموروئید از محرک ها مثل کافئین اجتناب کنید

آیا چای برای هموروئید مفید است؟

چای سیاه حاوی اسید تانیک است که خاصیت قابض دارد. اسید تانیک یک درمان ایده آل برای هموروئید ملتهب است، زیرا تورم و ناراحتی را کاهش می دهد.

آیا نان برای هموروئید مفید است؟

غلات کامل مانند برنج قهوه ای، بلغور جو دوسر، غلات سبوس دار، آرد غلات کامل، یا نان چند دانه ای غذای خوبی برای این بیماری هستند. این غذاها دارای فیبر بالایی هستند که حجم مدفوع را افزایش می دهند و حرکات روده را تقویت می کنند.

آیا گلاب برای بواسیر مضر است؟

بله. مصرف گلاب برای مبتلایان به بواسیر، اسهال شدید و زخم های گوارشی ممنوع است.

52 دیدگاه دربارهٔ «چه بخوریم تا بواسیر از بین برود؟ بهترین میوه برای درمان بواسیر»

 1. سلام اقای دکتر
  من هموروئید خارجی دارم. می خواستم بدونم آیا اگر موارد که ذکرشده رعایت کنم بیماریم از یبن میره؟ خیلی درد شدید دارم!

  1. سلام. خیر این روشها به جهت کنترل بیماری و نیز پیشکیری از عود مجدد هستند و به تنهایی تاثیری در رفع بواسیر ندارند.

 2. سلام اقای دکتر خسته نباشید دکتر من الان تقریبا هشت ماهه هر روز حونریزی دارم دکترم پماد داده میزنم خوب نمیشم دارو هم داده خوب نشدم گفتن کولیت اعصبی و بواسیر داخلی داری بعد از انجام کلونسکپی و رادیو گرافی من باید چیکار کنم

  1. سلام. بواسیر داخلی با پماد رفع نمیشه باید جراحی بشه. برای کولیت هم باید دارو مصرف کنید و تحت نظر پزشک باشید. هرچه سریع تر برای درمان اقدام کنید تعلل می تواند باعث کم خونی شود و یا عوارض دیگری را در پی داشته باشد.

 3. سلام وقت بخیر
  دکتر جان من تقریبا دو روز یه کم سوزش دارم و کمی قرمز شده یه چیزی کمتر از نخود نزدیک سوراخ مقعد ولی درد و خونریزی نداره دکتر برتم خشک کننده و پماد تتراسایکلین نوشته امروز خارش و سوزش هم ندارم باید چکار کنم

 4. سلام
  آقای دکتر همسرم دچار هموروئید هستند و الان نزدیک دو هفته هست ک خیلی درد شدید دارند، دکتر رفتند هم خوب نشدند اطراف مقعدشون متورم شده است.. خونریزی دارند و یبوست دارند
  بنظرتون نیاز ب جراحی دارند؟؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بله . تنها راه قطعی درمان هموروئید لیزر درمانی است. لیزر سرپایی، بدون درد یا خونریزی انجام میشود. دارو و پماد هموروئید را درمان نمی کنند و فقط تسکین موقت درد هستند.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. جوشانده ای برای درمان قطعی این بیماری وجود ندارد. اما غذاهایی که در متن آنها اشاره شد، به درمان موقتی علائم این بیماری کمک می کنند.

 5. سلام. ممنون از ازتون من این مواردی که گفته بودین رعایت کردم. درسته که بواسیر از بین نرفت ولی خیلی بهترم. مرسی که وقت میزارین و این اطلاعات در اختیار ما میزارین.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. خوبه میوه مملو از فیبر هست و میتونه در جلوگیری از یبوست و بواسیر موثر باشد. آلو و انجیر

 6. سلام. اگر ملین بخوریم برای بواسیر خوبه؟ میشه با تغییر رژیم غذایی بواسیر درجه 3 کامل از بین برد؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بله خوبه. امکان درمان قطعی وجود ندارد اما میتوان علائم بیماری را تسکین داد.

 7. سلام من چند وقتی میشه که قسمت مقعد خارش میکنه
  و یک چیز به اندازه عدس کوچکتر در اومده
  اما درد و خونریزی ندارم
  باید چی کار کنم؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام بله زیاده روی در مصرف ملین ها ممکن است باعث تشدید بیماری شود. بله بهتر هست قبل از عمل ملین مصرف شود.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. از مایعات و غذاهای پرفیبر مثل میوه ها، سبزیجات و حبوبات برای درمان استفاده کنید.

 8. سلام من دو سه روز خونریزی داشتم بعد دو سه روز الان ب سختی مدفوع میکنم باید چیکار کنم چه پمادی باید بزنم چه داروی باید بخورم ممنون میشم بگید

 9. سلام من دو سه روز خونریزی داشتم بعد دو س روز خون ریزیم قطع شد الان ب سختی مدفوع میکنم باید چیکار کنم چه پمادی باید بزنم چه داروی باید بخورم ممنون میشم بگید

  1. مشاور کلینیک

   سلام. باید معاینه بشین که علت خونریزی خونریزی تخیص داده بشه در مرحله بعد دارو تحویز بشه.

   1. سلام۶-۵ماه پیش یکبارم شده بودم تنها کاری که کردم ی پماد خریدم البته رفتم دکتر ب پماد بهم داد میخواستم بدونم علت اینکه اکثر مردم ب این بیماری مبتلا میشن از چیه

    1. مشاور کلینیک

     سلام. وقتی یکبار به بواسیر مبتلا میشین دیگه از بین نمیره حتی اگر پماد مصرف کنید در مقعد میمونه و به تدریج بزرگ تر میشه و با هر بار که فشار شدیدی به مقعد وارد میشه بواسیر عود میکنه و حتی ممکن هست از مقعد خارج بشه. علت بواسیر برای هر کسی متفاوت هست. رایج ترین علتش یبوست مزمن هست که باعث میشه فرد برای تخلیه مدفوع فشار زیادی به مقعد وارد کند و در نتیجه به هموروئید مبتلا شود. اگر میخواهید اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری داشته باشید، صفحه بواسیر چیست را مطالعه کنید.

  1. سلام. بله این نوشیدنی ادرار آور هستن و با ایجاد یبوست میتوانند در تشدید بواسیر موثر باشند. باید مصرف آنها را به حداقل کاهش دهید.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. از آنجایی که این نوشیدنی ها باعث دفع آب بدن شده و احتمال یبوست را افزایش می دهد باعث تشدید بواسیر خواهد شد.

 10. سلام
  من بعد از زایمان یبوست گرفتم و الان از اطراف مقعد مثل گوشت اضافه بیرون هستش و برای هر دفع خیلی درد دادم‌ و بعدشم سوزش دارم‌ حتی نمیتونم بشینم با لیزر درست میشه یعنی؟
  چون توی دوران شیردهی هستم عمل با لیزر برام ضرری نداره ؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. باید حضورا تشریف بیارید، مشکلتون دقیق تشخیص داده باشه. احتمالا مشکل تون بواسیر هست. گوشت اضافه با لیزر در یک جلسه سرپایی، و بدون درد یا خونریزی کامل برطرف میشود. خیر لیزر ضرری برای شیردهی ندارد.

 11. سلام. من دو هفته اس که عمل بواسیر انجام دادم و در این مدت هم مدام غذاهای آبکی خوردم. آیا دیگه میتونم مثل قبل غذا بخورم؟

  1. کارشناس سایت

   سلام. مشکلی نیست اما سعی کنید حتما فیب در رژیم غذایی بگنجانید تا دچار یبوست نشین.

 12. سلام آقای دکنر خسته نباشید، آیا شلغم برای بواسیر خوبه ؟ دانه چیا برای بواسیر موثر هست و فیبر کافی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *