بهترین حالت نشستن برای بواسیر

بهترین حالت نشستن برای بواسیر – نشستن زیاد وهموروئید

بیماری بواسیر ارتباط مستقیمی با نحوه نشستن ، زیاد نشستن و با بالعکس کم تحرکی دارد. بواسیر با هموروئید نوعی بیماری مقعدی است که به متورم شدن یا گشاد شدن سیاهرگ های مقعدی گفته میشود. این بیماری با درد، خونریزی، سوزش و خارش همراه است. علت بواسیر میتوان موضوعات مختلفی باشد، اما اغلب با سبک زندگی غلط و رژیم غذایی نادرست در ارتباط است.

ما در این مقاله به شما کمک می کنیم، تا بتوانید از طریق تغییر در سبک زندگی به خصوص نحوه نشستن از این بیماری پیشگیری کنید و یا حتی اگر به آن دچار هستید، به تسریع روند درمان کمک کنید. در ادامه مطلب بهترین حالت نشستن برای بواسیر و ارتباط زیاد نشستن و بواسیر را بررسی خواهیم کرد :

تغییر در نحوه نشستن و مدت زمان درمان موثر این بیماری نیست، اما می تواند در کنار روش های موثر درمان به کنترل روند پیشرفت و جلوگیری از این بیماری کمک کند. اما در هر حال باید برای درمان قطعی لیزر بواسیر بهترین روش درمان است.

تماس با کلینیک

جهت پرسش سوالات خود و مشاوره با این شماره تلفن تماس بگیرید.

بهترین حالت نشستن برای بواسیر

در ادامه نحوه صحیح نشستن در توالت، و سایر موقعیت برای مبتلایان به بواسیر را بررسی خواهیم کرد :

نحوه نشستن صحیح روی توالت فرنگی

نحوه نشستن روی توالت فرنگی

نحوه نشستن صحیح بر روی توالت میتواند تا حدود زیادی در پیشگیری از بواسیر موثر باشد. شاید تصور کنید، بهتر انتخاب توالت فرنگی است، اما این طور نیست، این توالت بدن را در وضعیت 90 درجه قرار میدهد و این میتواند تخلیه روده را با مشکل مواجه کند. از طرفی استفاده از توالت های ایرانی نیز میتواند آسیب زیادی را برای زانو ها به همراه داشته باشد.

پس بهترین کار این است که از ضمن استفاده از توالت فرنگی یک چهار پایه کوچک را زیر پای خود قرار دهید، تا بدن در بهترین حالت قرار گیرد و مشکلی برای تخلیه روده ایجاد نشود.

به یاد داشته باشید در کنار رعایت این نکات لازم است، از تاخیر انداختن برای رفتن توالت نیز پرهیز کنید. این کار به خصوص برای افرادی که مبتلا به یبوست هستند، میتواند وضعیت را بیشتر از پیش تشدید کند. 

بیشتر بخوانید : بهترین روشهای موثر جراحی بواسیر + مراقبتهای بعدی – درمان بواسیر با رابربند

نشستن روی بالش دوناتی – بالش بواسیر

بالش بواسیر

به طور کلی نشستن باعث وارد کردن فشار به بواسیر شده و بیماری را تشدید می‌کند. به خصوص اگر صندلی که برای نشستن انتخاب میکنید، سفت و محکم باشد، بیماری بیشتر از قبل تحریک می‌شود.

استفاده از بالش های دوناتی شکل فشار وارده را کاهش میدهد، این بالش ها واقعا به شکل دونات هستند؛ دایره ای تور پر که وسط آن خالی شده است. این بالش کمک می کنند تا هنگام نشستن بر روی آن، ناحیه مقعد کمتر تحت فشار قرار گیرد.  بنابراین امکان احساس درد یا خارش در این موضع کمتر میشود. استفاده از این بالش های هنگام آسیب دیدگی و بعد از جراحی نیز توصیه می‌شود.

برای کاهش فشار وارده به مقعد هنگام دراز کشیدن، توصیه میشود، یک حوله یا بالش کوچک زیر زانو ها قرار دهید. این کار از تحت فشار قرار گرفتن هموروئید ها جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید : دکتر بواسیردکتر هموروئید چه کسی است؟

مدت کمتری بر روی توالت بنشینید!

سعی کنید مدت زمان اجابت مزاج را به حداقل کاهش دهید! زمانی که مدت طولانی در این حالت قرار می گیرید، ممکن است به سیاهرگ ها فشار وارد شود. به خصوص اگر به یبوست دچار باشید و برای خروج مدفوع مجبور باشید، زور بزنید. اگر عمل دفع برای شما سخت شده از توالت خارج شوید.

نشستن زیاد و بواسیر

نشستن زیاد و بواسیر

بهترین حالت نشستن برای بواسیر این است که از نشستن به مدت طولانی پرهیز کنید. آمار ها نشان می دهد، این بیماری در میان افرادی که سبب شغلشان مدت طولانی از روز را نشسته اند بیشتر است. به طور مثال هموروئید بیشتر در میان رانندگان و کارمندان مشاهده میشود.

پس حتی اگر به خاطر شرایط شغلی خود مدت زمان زیادی را نشسته اید، حداقل هر یک ساعت یکبار از جای خود بلند شوید و چند دقیقه قدم بزنید. استفاده از بالش های دوناتی شکل نیز به این افراد توصیه میشود. سعی کنید حتی هنگام غذا خوردن یا تماشای تلویزیون نیز بایستید.

در کنار موارد یاد شده، رعایت بهداشت مقعدی، پرهیز از ایستادن زیاد، خشک کردن مقعد و رژیم غذایی مناسب میتواند از این بیماری پیشگیری و به درمان کمک کند.

به یاد داشته باشید، نکات ذکر شده تنها میتوانند به افزایش سرعت درمان کمک کنند و درمان موثر نیستند. درمان قطعی این بیماری این است که بافت ملتهب و متورم را جراحی یا لیزر از پایه قطع شود. اما از آنجایی که جراحی میتواند عوارض مختلفی را برای به همراه داشته باشد، بهترین روش درمان همان درمان هموروئید با لیزر است.

مشاوره آنلاین در واتساپ

برای مشاوره درمان و رزرو نوبت ویزیت درمان بواسیر به این شماره در واتساپ پیام دهید.

منبع : https://www.pristyncare.com/blog/best-sitting-position-for-hemorrhoids-pc0113/

9 دیدگاه دربارهٔ «بهترین حالت نشستن برای بواسیر – نشستن زیاد وهموروئید»

  1. سلام جناب دکتر من کارمند هستم و باید مدت زمان زیادی از روز را بنشینم. میشه در مورد بهترین حالت نشستن برای بواسیر هم توضیح بدین. با تشکر

  2. سلام. جناب دکتر. بنده مدتی پیش در کلینیک شما لیزر بواسیر انجام دادم. لان میخواستم بدونم تا چه مدت باید بعد از عمل از بالش های دوناتی شکل استفاده کنم؟

  3. آقای دکتر من یکبار بواسیر عمل کردم. الان مدتی هست که به خاطر کارم زیاد میشینم و باز هم درد و خونریزی هام شروع شده باید چیکارش کنم آیا باید باز هم عمل کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *