فرق جوش مقعدی با بواسیر

فرق و تفاوت آبسه مقعد(جوش مقعدی) و بواسیر( هموروئید)

آبسه مقعد و بواسیر (هموروئید) هر دو از بیماری های شایع مقعدی هستند. تقریباً از هر 10 نفر 2 نفر به آبسه و از هر 10 نفر 5 حداقل  نفر به بواسیر مبتلا میشوند. هر دوی این بیماری بین زنان و مردان به یک نسبت شایع است. آبسه و بواسیر جزء بیماری های کشنده نیستند، اما عوارض به نسبت شدیدتری از خود بیماری دارند و باید فوراً درمان شوند.

ممکن است برخی افراد با تفاوت این دو بیماری آشنا نباشند و یا آنها را با هم اشتباه بگیرند. در این صفحه قصد داریم به بررسی شباهت و فرق جوش مقعدی با بواسیر بپردازیم. این دو بیماری در فاکتورهای زیر با هم متفاوت هستند.

فرق جوش مقعدی با بواسیر

برای شناخت تفاوت این دو بیماری کافی است به تعریف هر یک از این بیماری ها توجه کنیم :

 • آبسه یا جوش مقعدی : آبسه یا جوش مقعدی به تجمع چرک یا عفونت در بخش معینی در زیر پوست گفته میشود. این بیماری آزار دهنده موجب میشود، ناحیه ای برآمده و مملو از عفونت در اطراف مقعد ایجاد شود که به شدت هم دردناک و معمولاً گرم است.
 • بواسیر یا هموروئید : به تورم یا گشاد شدن دیواره ی سیاهرگ ها در کانال مقعد گفته میشود. این مشکل باعث میشود، زائده ای اضافی در مقعد ایجاد شود و به تدریج از کانال مقعد خارج شود. اکثر بیماران بعد از دفع مدفوع زائده ای را مشاهده می کنند که از مقعد خارج است. می توانند این زائده را لمس کنند و با انگشت به داخل هدایت کنند.

بیشتر بخوانید : بواسیر چیست؟علت، علائم و تشخیص هموروئید مقعد

ارتباط با کارشناسان

برای ارتباط با کارشناسان یا دریافت نوبت ویزیت با این شماره تماس بگیرید.

تفاوت آبسه مقعدی و بواسیر در علت

عامل یا علت ایجاد هریک این بیماری، با هم متفاوت است.

 • آبسه در اثر عفونت یا انسداد ورودی غددی که به داخل روده تخلیه می شوند، ایجاد می شود. علت آبسه می تواند بیماریهای مختلف روده از جمله کرون، کولیت، بیماریهای مقاربتی و یا در اثر مصرف برخی داروها باشد.
 • علت بواسیر وارد شدن فشار به کانال مقعد است. این بیماری میتواند در اثر عواملی مثل زایمان، بارداری، اضافه وزن، رابطه مقعدی و یا حتی جابه جایی اجسام سنگین ایجاد شود.

بیشتر بخوانید : جوش مقعد، علائم و درمان فوری با روش خانگی و سنتی

علائم 

فرق جوش مقعدی با بواسیر در علائم به این شرح است :

 • علائم آبسه معمولاً شامل درد (درد ممتد و پایدار)، تورم و قرمزی اطراف مقعد، تخلیه عفونت، یبوست و تب و لرز است. بیماران می توانند آبسه را شبیه به برآمدگی و جوش چرکی روی سطح پوست مشاهده کنند. اغلب بیماران مبتلا به آبسه ترشحات چرکی از مقعد را تجربه می کنند.
 • نشانه های این بیماری باعث تب و لرز نمیشود و در عوض می تواند علائمی مثل درد مقعد (شبیه به تیرکشیدن)، خونریزی، خارش و سوزش مقعد و یا بیرون زدگی های گوشتی از مقعد را به همراه داشته باشد. بیماران معمولاً هموروئید را شبیه به زائده ای گوشتی بیرون زده از مقعد و یا زائده ای متورم در اطراف دریچه مقعد توصیف می کنند.

عوارض

هر دوی این بیماری ها باید خیلی سریع درمان شوند، زیرا در غیر این صورت عارضه پیشرفت کرده و ممکن است درمان بیماری پیچیده تر شود. 

آبسه آنورکتال در صورت بی توجهی به درمان میتواند باعث ایجاد فیستولمقعد شود. فیستول مسیری غیر طبیعی است که روده را به پوست اطراف مقعد متصل می نماید و می تواند عفونت ها و آلودگی های روده را به سطح پوست منتقل نماید. درمان فیستول مقعد به مراتب پیچیده تر از آبسه است.

هموروئید در اثر درمان نکردن می تواند شدت یابد، در موارد شدیدتر زائده ی هموروئید به طور کامل دریچه مقعدی را مسدود می کند و فشار دست هم به داخل بر نمی گردد. این مورد می تواند انسداد و ایجاد عفونت شود.

تشخیص

تشخیص این بیماری ها اغلب با معاینه بدنی توسط پزشک متخصص انجام میشود. در مواردی ممکن است، پزشک برای تشخیص علت این بیماری انجام کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی را نیز تجویز نماید.

فرق جوش مقعدی با بواسیر در درمان

هر دوی این بیماریها باید خیلی سریع و بدون فوت وقت درمان شوند.  در غیر این صورت باید منتظر عواقب بعدی این دو عارضه باشید.

 • درمان آبسه باید توسط پزشک متخصص انجام شود. بنابراین از هر نوع خود درمانی، درمان خانگی و یا هر اقدامی به منظور تخلیه عفونت آبسه بپرهیزید. آبسه  ها معمولاً با تخلیه کامل عفونت درمان میشوند. در موارد شدیدتر ممکن است، پزشک ناحیه آلوده را با لیزر برش داده و تخلیه نماید.

بیشتر بخوانید : درمان آبسه مقعدی چیست ؟

 • درمان هموروئید نیز زمانی انجام میشود که زائده اضافه در مقعد توسط روشهای جراحی خارج شده و از بین برود. این جراحی معمولاً توسط لیزر انجام میشود و یک جراحی سرپایی و بدون درد یا خونریزی است.

بیشتر بخوانید : درمان بواسیر با لیزر

مشورت با پزشک در واتساپ

برای پرسش سوالات خود از پزشک و رزرو نویت ویزیت و درمان بواسیر یا آبسه به این شماره در واتساپ پیام ارسال کنید.


49 دیدگاه دربارهٔ «فرق و تفاوت آبسه مقعد(جوش مقعدی) و بواسیر( هموروئید)»

 1. سلام. من یک زائده از مقعدمم بیرون زده، وقتی میرم دستشویی این زائده میزنه بیرون بعد دوباره میره تو. آیا این بواسیر هست و اینکه چه راهی هست که کامل بشه از بین بردش؟

 2. سلام سه سال هست که بواسیر دارم و عملش نکردم. الان عفونت هم کرده . باید چیکارش کنم. خیلی اذیتم میکنه ممکن که پاسخ گو هستین.

   1. سلام زمان های قدیم که جراحی نبود .چیکار میکردن تا درمان بشه ؟ والا الان پیش هردکتری بری میگه لیزر یا سنتی و واقعا راهکار دیگه ای نمی‌دن .چند نفر از بستگان من رفتن لیزر و سنتی انجام دادن که بعد از چندبار زور زدن هنگام دفع ،دوباره بواسیر جدید درست شده…

    1. مشاور کلینیک

     سلام. قبلا هم جراحی انجام می دادن یا مجبور بودن درد تحمل کنن. بعد هم جراحی و لیزر زمانی درمان قطعی هست که بیمار رعایت کنه و مراقب باشه که دچار یبوست نشه. اگر باز هم فشار زیادی به مقعد وارد بشه خیلی طبیعی هست که یک بواسیر دیگه ایجاد بشه.

 3. سلام خدمت جناب دکتر
  من حدود سه هفته اس که یک زائده کوچک از مقعدم خارج شده است. آیا این همون بواسیر هست؟

 4. سلام خدمت جناب دکتر
  من حدود سه هفته اس که یک زائده کوچک از مقعدم خارج شده است. خونریزی و درد هم نداره . چه راهی وجود داره که بشه تشخیص داد این بیماری چی هست؟

 5. سلام اقای دکتر مادر من بواسیر داشت. ولی الان مدتی هست که مدام آبسه هم میزنه. خوب میشه و دوباره برمیگرده آیا این ها ارتباطی با هم دارن؟

  1. سلام. خیر ارتباطی ندارن. هرچه سریع تر برای درمان آبسه مراجعه کنید. آبسه مزمن به فیستول تبدیل میشود.

 6. سلام اقای دکتر این چند روزه یک زاعده در اطراف مقعد و کمی به سمت واژنم دراومده که خیلی سفت هست و درد میکنه کمی سوزش وخارش هم دارم خواستم بدونم این کدوم بیماریه بواسیر هست یا ابسه؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام باید معاینه بشین. از این برآمدگی عکس بگیرید و برای ما در واتساپ به این شماره (۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴) ارسال کنید. مشاوران به شما در تشخیص بیماری کمک خواهند کرد.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. آبسه عفونت شدید و عمیقی است که از داخل روده نشات میگیرد و علت آن انسداد غدد داخل روده است. ولی جوش عفونت سطحی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر صفحه آبسه مقعد را مطالعه کنید.

 7. سلام. من درد و خونریزی دارم و مقعدم هم ورم کرده نمیتونم متوجه بشم بواسیر دارم یا شقاق. میشه راهنمایی کنید.

 8. سلام. من یک جوش بزرگ کنار مقعدم زده. آیا این آبسه است چطور میتونم مطمئن بشم؟

 9. سلام،من خیلی سال پیش بواسیرداشتم عمل کردم ،ی چندروزی هست که برآمدگی کنار مقعدم درآمده ومیسوزه نمیدونم دوباره بواسیر هست یا ن ،چطوری متوجه بشم ؟ممنون

  1. مشاور کلینیک

   سلام. احتمال داره بواسیر باشه، باید معاینه بشین حضورا تشریف بیارید. همچنین میتونید از مقعد عکس بگیرید و برای ما به این شماره (۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴) در واتساپ ارسال کنید.

 10. سلام. جناب دکتر. من یک جوش چرکی روی باسنم زده که خیلی هم دردناک شده. چطور باید مطمئن بشم که آبسه هست؟ برای درمان آبسه باید چه کاری انجام بدم؟

 11. سلام. من درد داشتم رفتم دکتر عمومی و گفت آبسه مقعد دارم . بهم دارو داد اما فایده ای نداشت الان باید چیکار کنم چه دارویی مصرف کنم؟

  1. سلام. عفونت آبسه باید با جراحی تخلیه بشه. در صورت عدم درمان ممکن هست به فیستول تبدیل بشه. برای رزرو نوبت ویزیت با این شماره تلفن تماس بگییرید : 2186084961

 12. سلام من شش هفت سال پیشگامان میکردم که به زایده جوش مانند کنار مقعدم رشد کرده بزرگ نبود اما لرز زیادی زمان احساس کوچکترین سرما می‌گرفتم تا اینکه از رودم‌ترشحاتی زرد رنگ‌ شبیه زده تخم‌مرغ یا سفیده آن وچسپناک گاها همراه خونریزی دفع میکردم …فشار درد باعث شد با انگشت داخل مقعدم فشار میدادم و اندازه دوتخم‌مرغ عفونت سفید کاملا متراکم اندازه دو باطری دایره شکل به قطر اقلا سانت وارتفاع پنج سانت دفع کردم بعد ازان با انگشت حس کردم که یک ضایعه کیسه مانند داخل مقعدم هست با فشار دادن آن مخاطی چسپناک وژله ای وگاها هم چرک‌مانند وگرنه دفع میکردم …چند بار کولونوسکوپی گفتند وباسیر همراه با کولیک دارم …العان هم مدتی است که کنار مقعدم چند نقطه اندازه نخد اضافه شده …با این حال جز پماد همورویید وشیاف چند دکتر هم رفتم چیزی توصیه نکردن ….ناگفته نماند این چند نقطه نزدیک دهانه خارجی مقعد با انگشت زدن هم درد دارند وگاها یکیشون سوراخ به نظر می‌رسید …کلا درد همراه ترشحات بدبو‌ وزله ای وگرنه زمان فشار دادن وتخلیه شدن آنها …دارم همراه با تب شدید در کف وپشت پاهام زمان خواب …وباد روده واحساس اجابت مزاج شدید همزمان با جمع شدن ترشحات تا تخلیه شدن آنها ……لطفاً راهنمایی کنید

  1. کارشناس سایت

   سلام. تشخیص دکتر درست بوده. ذکر نکردین که برای کولیت دارو مصرف میکنید یا خیر؟ کولیت بیماری عفونی و التهابی روده است که نباید نادیده گرفته شود. حتما برای درمان این بیماری باید دارو مصرف کنید. احتمالا آبسه هم داشته باشید. برای درمان بواسیر نیز بهترین راه جراحی است. برای دستیابی به نتیجه بهتر و سریع تر پیشنهاد میکنم برای درمان با لیزراقدام کنید. جهت معاینه و بررسی وضعیت حضورا تشریف بیارید.

 13. سلام من شقاق دارم..رفتم دکترپودرپسیلوم.دافلون وسنالین تجویز کردن..که ظهرلبه مقعدبادکرد..حالا کوچک شده.ولی مثل گوشت لبه مقعدم هست..وموقع اجابت اذیتم میکند.علاوه برسوزش شقاق.فک کنم تنگ شده ایا بولسیراست..یادنباله شقاق راست روده است

  1. سلام. شقاق شما با مصرف دارو برطرف نمیشه. بهتر هست هرچه سریع تر برای لیزر یا جراحی اقدام کنید. در مورد اینکه بواسیر هم شده یا خیر بهتر هست، حضورا برای معاینه و بررسی تشریف بیاورید.

 14. سلام آقای دوکتور خسته نباشید
  ببخشید آقای دوکتور غرض از مزاحمت میخواستم بپرسم فقط یه دونه جوش بالای سوراخ معتقد زده بیرون تقریباً 4 سال میشه اسمشو نمیدونم تا الان که خدا را شکر گذار هستم که اذیت نکرده هما فقط خیلی نگران و دلشوره دارم که نمیدونم چیه به خانواده ام گفتم گفت که بواسیر است
  هما دقیق نمیدونم چی کار کنم
  ممنون میشم اگه جواب بدین.

 15. سلام اقای دکتر وقتتون بخیر خسته نباشین
  من دوسالیه یه زائده ی گوشتی کنار مقعدم دارم نه درد داره نه اذیتم میکنه فقط یه هفته ای میشه بزرگ شده
  این بواسیره؟ برا درمانش چکار کنم؟

  1. کارشناس سایت

   بله عارضه شما به احتمال زیاد بواسیر می باشد که درمان آن با لیزر و در کلینیک درمان تهران امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *