درمان خانگی زگیل تناسلی

درمان خانگی زگیل تناسلی (سریع-قطعی)

زگیل تناسلی بیماری عفونی و مقاربتی است،که در اثر ابتلا به نوعی ویروس به نام hpv ایجاد می‌شود. این بیماری زائده‌های ریز و به هم پیوسته در ناحیه تناسلی ایجاد می‌کند. “درمان خانگی زگیل تناسلی” شامل روش‌ها یی ست که با استفاده از داروهای طبیعی می توان به از بین رفتن زگیل‌ها سرعت بخشید. در بعضی موارد مشاهده شده زگیل تناسلی با درمان‌های خانگی از بین رفته ولی در بیشتر موارد بیماران بایستی برای از بین بردن این زائده‌ها به پزشک معالج مراجعه کنند، تا با استفاده از یکی از روش‌های جراحی این زائده ها برطرف شوند. در ادامه به معرفی موثرترین، سریع‌ترین و قطعی‌ترین روش‌های درمان زگیل تناسلی در خانه می‌پردازیم.

روش‌های درمان خانگی زگیل تناسلی در زنان و مردان می‌توانند در برطرف کردن درد و التهاب این زائده‌ها موثر باشند ولی درمان قطعی این زائده ها نیستند، برای از بین بردن کامل این زائده ها یکی از روش‌های جراحی مثل لیزر یا کرایو زگیل مقعد توصیه می‌شود.

درمان خانگی زگیل تناسلی – درمان زگیل تناسلی در خانه

در مراحل اولیه که زائده‌ها کوچکتر و تعداد آنها کمتر است می‌توان با استفاده از درمان‌های خانگی زگیل تناسلی مردان و زنان تا حدی این بیماری را کنترل کرد اما اگر زائده‌ها بزرگ شدند و یا علائم شدیدتری ایجاد کردند بهتر است در اولین فرصت برای درمان به پزشک متخصص زگیل تناسلی مراجعه کنید. هزینه لیزر زگیل تناسلی هم بعد از معاینه و مراجعه به کلینیک توسط پزشک تعیین می شود.

1- درمان قطعی زگیل تناسلی با سرکه سیب

یکی دیگه از کاربردی‌ترین موادی که در درمان زگیل تناسلی در خانه توصیه می‌شود، استفاده از سرکه سیب است. سرکه سیب می‌تواند ناحیه آلوده به زگیل تناسلی را پاکسازی کند. برای این منظور می‌توانید تکه پنبه یا گاز استریل را به سرکه سیب آغشته کنید و آن را برای چند ساعت روی زگیل بزنید و اجازه دهید عمل کند بهتر از ناحیه را پانسمان کنید به تدریج استفاده مداوم از سرکه سیب باعث تغییر رنگ آنها شده و پوست‌های مرده را از بین می‌برد.

2- درمان زگیل تناسلی با سیر

یکی از موثرترین روش‌های درمان زائده‌های زگیل استفاده از عصاره سیر بر روی آنها است. زیرا که عصاره سیر می‌تواند به پاکسازی این ناحیه کمک ویژه‌ای کند و از پیشرفت بیشتر بیماری جلوگیری خواهد کرد. برای این منظور می‌توانید عصاره سیر را خریداری کرده و یا اسیر له شده استفاده کنید و آن را روی زگیل‌ها قرار دهید. همچنین می‌توان یک گاز یا باند پانسمان را در مخلوطی از عصاره سیر خیس کنید شب تا صبح روی زائده‌ها قرار دهید.

به یاد داشته باشید که سیر ضد قارچ و خاصیت ضد باکتریایی و ضد ویروسی هم دارد.

بیشتر بخوانید : آیا زگیل تناسلی با واجبی درمان می شود؟

3- درمان زگیل تناسلی با زردچوبه

درمان زگیل تناسلی با زردچوبه

همه زردچوبه را به عنوان ادویه می‌شناسند ولی خوب است بدانید، زردچوبه خاصیت ضدعفونی کنندگی داشته و در درمان التهابات و ترمیم زخم‌های پوستی به کار می‌رود. اگر دچار خارش و سوزش و یا التهاب زگیل تناسلی هستید زردچوبه را توصیه می‌کنیم برای این منظور خمیری از زردچوبه و آب تهیه کنید،و با پانسمان روی ناحیه تناسلی بزنید و اجازه دهید چند ساعت بماند تا اثر گذار باشد.

🖼 گالری عکس و تصاویر زگیل تناسلی را برای آشنایی بیشتر با این دونه های دردسر ساز مشاهده نمایید. 🖼

4- درمان زگیل تناسلی مردان با الکل

الکل نمی‌تواند از زگیل تناسلی را از بین ببرد اما می‌تواند التهاب آن را کاهش داده و ناحیه را ضدعفونی کند. زیرا ضدعفونی کردن این ناحیه بسیار مهم است اگر دست شما با این ناحیه تماس داشته باشد و به قسمت دیگری از پوست برخورد کند احتمال انتقال بیماری وجود دارد. بنابراین توصیه می‌شود حداقل روزی یک مرتبه ناحیه آلوده به زگیل و نواحی اطراف آن را با الکل ضدعفونی کنید.

5- درمان زگیل تناسلی با جوش شیرین

حتماً اطلاع دارید که جوش شیرین یک تمیز کننده و ضدعفونی کننده است. جوش شیرین می‌تواند التهاب و قرمزی ناشی از زگیل تناسلی را تسکین بخشد. برای درمان با جوش شیرین می‌توانید مخلوطی از جوش شیرین و مقداری روغن کرچک تهیه کرده و خمیر را برای شب تا صبح روی ناحیه زگیل قرار دهید. همچنین می‌توانید سرکه سیب را با جوش شیرین مخلوط کرده برای اثربخشی بیشتر ۲ تا ۳ بار در طول شبانه روز روی ناحیه زگیل‌ها قرار دهید.

6- درمان زگیل تناسلی با عسل

عسل طبیعی نوعی ماده ضد التهاب قوی به شمار می‌رود که خواص بسیاری دارد. عسل می‌تواند تا حدودی در از بین رفتن زگیل‌های کوچکتر موثر باشد به شرط آنکه مداوم استفاده شود. برای این منظور توصیه می‌شود عسل طبیعی خالص تهیه کنید و بهتر است عسل همراه با موم آن باشد سپس برگ چغندر یا برگ گشنیز تازه تهیه کرده و کوبیده و مخلوط عسل کنید و روی زگیل‌ها بزنید،این مخلوط را باید حداقل سه مرتبه در هفته استفاده کنید،تا شاهد اثربخشی آن باشید.

7- نمک برای زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی با نمک،می‌تواند به رفع التهابات و تحریکات پوستی کمک کند. برای این منظور یک عدد پیاز را به دو قسمت مساوی تقسیم کرده و وسط آن را خالی کنید. حفره داخل پیاز را با نمک‌های دانه درشت پر کنید و اجازه دهید برای چند ساعت باقی بماند بدین ترتیب پیاز آب انداخته و شما می‌توانید این آب را در پیاله ریخته و صاف کنید و روزی سه مرتبه روی ناحیه زگیل بزنید.

8- آیا عنبرنسا باعث از بین بردن زگیل تناسلی می شود؟

درمان زگیل تناسلی با عنبر نسا، در بسیاری از منابع ذکر شده و بسیاری از افراد معتقدند کمبرانسا می‌تواند برای این بیماری مفید باشد،اما تحقیقات علمی در این باره در دسترس نیست عنبر نسا ماده ضدعفونی کننده است که دود کردن آن می‌تواند این ناحیه را ضدعفونی کند ولی مسلماً تاثیری در درمان بیماری نخواهد داشت. عنبر نسا در طب سنتی به عنوان ضدعفونی کننده واژینال و مقعد به کار می‌رود و می‌تواند در ضدعفونی کننده زگیل‌ها هم موثر باشد.

 9- قارچ گانودرما برای زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی با قارچ گانودرما

درمان زگیل تناسلی با قارچ گانودرما که به قارچ ریشی هم معروف است یکی از قارچ‌هایی است که کاربرد دارویی دارد و می‌تواند در رفع بسیاری از بیماری‌ها موثر باشد.

استفاده از این قارچ در این جهت در درمان زگیل تناسلی موثر است که می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر باشد. این قارچ حاوی ماده‌ای به نام پلی ساکارید است،این ماده دقیقاً همان ماده به کار رفته در داروهای زگیل تناسلی است که می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی بسیار موثر باشد.

مصرف خوراکی این قارچ می‌تواند در پیشگیری و عود مجدد زگیل تناسلی بسیار موثر باشد لازم به ذکر است که این قارچ به تنهایی طعم و بوی ناخوشایندی دارد، اما می‌توان با اضافه کردن موادی مانند زعفران عسل نبات گل محمدی یا دارچین همه این قارچ را بهتر کرد.

به علاوه این قارچ خواص ضد سرطانی دارد و در جلوگیری از رشد سلول‌های سرطانی نیز بسیار موثر است.

10- یخ

درمان زگیل تناسلی با یخ،امکان‌پذیر نیست و هیچ تاثیری در درمان از بین رفتن این زائده‌ها ندارد ولی اگر زگیل تناسلی در ناحیه حساسی درآمده و یا دچار درد سوزش و یا خارش است قرار دادن کمپرس سرد تهیه شده با یخ می‌تواند در بهبود سریع درد بسیار موثر باشد.

11- سیاه دانه 

درمان زگیل تناسلی با سیاه دانه،به عنوان روش قطعی درمان این بیماری شناخته نمی‌شود با این حال مصرف سیاه دانه با خوراکی‌های دیگر می‌تواند از تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از رشد مجدد زگیل‌ها بسیار موثر باشد. برای این منظور می‌توانید سیاه دانه را پودر کرده و با عسل سیر یا سرکه مخلوط کرده و مصرف نمایید این ماده در تقویت سیستم ایمنی موثر است.

12- زالو درمانی 

درمان زگیل تناسلی با زالو درمانی به جهت تصفیه خون آلوده به ویروس توصیه می‌شود. زالو به پوست می‌چسبد و با مکیدن خون انسان آن را تصفیه می‌کند. زالو خون آلوده فاقد اکسیژن را از بدن تخلیه کرده و بزاق خود که حاوی آنتی کواگولان است به بدن تزریق می‌کند. بنابراین زالو هم نمی‌تواند درمان قطعی را از بین برنده کامل زگیل‌ها باشد اما مسلماً از بیشتر شدن زگیل ها و عود مجدد آنها جلوگیری خواهد نمود.

13- از بین بردن زگیل با لاک ناخن

اگر می‌خواهید از رشد و افزایش تعداد زگیل‌ها در ناحیه تناسلی جلوگیری کنید استفاده از لاک ناخن را به شما توصیه می‌کنیم. لاک ناخن روی پوست خشک شده و مانع تماس اکسیژن با زگیل‌ها می‌شود، بنابراین از رشد و افزایش تعداد آنها جلوگیری خواهد کرد.

در این منظور می‌توانید لاک ناخن بی‌رنگ تهیه کنید و چندین بار در روز روی زگیل‌ها بزنید. بهتر از قبل از زدن لایک ناحیه مورد نظر را با صابون شسته و خشک کنید.

14- روغن درخت چای

یکی دیگر از مواردی که سهم بسیاری در درمان و ضدعفونی کردن ناحیه تناسلی و زگیل‌ها دارد روغن درخت چای است. این روغن حاوی خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی و ویروسی است، می تواند با ضدعفونی کردن این ناحیه از رشد زگیل‌ها جلوگیری و  التهاب آنها را درمان کند. برای استفاده از روغن درخت چای می‌توانید آن را با یک الی دو قطره روغن نارگیل یا هر روغن دیگری رقیق کنید و روی ناحیه زگیل‌ها بزنید این درمان را باید حداقل ۳ تا ۴ مرتبه در هفته تکرار کنید.

15- چای سبز

استفاده از چای سبز و نوشیدن آن به عنوان یک تقویت کننده سیستم ایمنی می‌تواند در جلوگیری از رشد و عود مجدد زگیل‌ها بسیار موثر باشد. و نوشیدن آن بسیار توصیه می‌شود. این چای حاوی ماده‌ای به نام سینکاتچین است و و می‌تواند به افزایش قدرت بدن در مبارزه با ویروس‌ها کمک کند. برای این منظور روزانه حداقل یک فنجان چای سبز را بنوشید.

16- روغن کرچک

این روغن از نوعی گیاه به همین نام تهیه می‌شود این محصول حاوی خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی است و می‌تواند خارج سوزش و التهاب زائده‌ها را به سرعت از بین ببرد برای این منظور توصیه می‌شود روغن کرچک را هر روز (روزی ۲الی ۳ مرتبه) بر روی زگیل ها بزنید. در طی چند هفته استفاده مداوم می‌توانید شاهد کوچکتر شدن زائده‌ها باشید.

17- آب آناناس

اگر به تازگی زائده‌های زگیل را با لیزر و جراحی برداشته و یا کرایو کرده‌اید، آب آناناس می‌تواند بهترین انتخاب برای ترمیم زخم‌های شما باشد. آب آناناس حاوی ویتامین‌هایی است که به سرعت زخم‌های بدن را ترمیم خواهد کرد.

برای درمان زگیل تناسلی چی بخوریم؟

بعد از انجام درمان‌های موثر مثل لیزر یا کرایو رژیم غذایی و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید تاثیر بسیاری در جلوگیری از عود مجدد این بیماری دارند. همانطور که می‌دانید در هر حال ویروس این بیماری در بدن هست و فقط با تقویت سیستم ایمنی می‌توان از عود مجدد زگیل جلوگیری کرد. برای این منظور مصرف مکمل‌های زیر بسیار موثر هستند:

  1. ویتامین C : مصرف این ویتامین می‌تواند از عود زگیل‌ها جلوگیری کند.
  2. فولات و ویتامین B12 : این مکمل‌ها می‌توانند با عفونت بدن مبارزه کنند.
  3. انواع سبزیجات مثل کلم کلم بروکلی و گل کلم
  4. غذاها و خوراکی‌هایی که حاوی آنتی اکسیدان هستند مثل گیلاس گوجه فلفل دلمه‌ای و انواع توت‌ها
  5. انواع آجیل‌ها
  6. انواع گوشت سفید و قرمز

 در مقابل از مصرف غذاهای آلرژی‌زا و حاوی کافئین صرف نظر نمایید.

منبع : https://www.healthline.com/health/std/genital-warts-home-remedies

سوالات متداول درمان خانگی زگیل تناسلی

2 دیدگاه دربارهٔ «درمان خانگی زگیل تناسلی (سریع-قطعی)»

  1. من با یه خانوم رابطه داشتم زگیل داشت لب که رفتیم دهنم جوش در اومده از داخل از اونه یه چی یکمم روی التم جوش های کوچیک دای ه تعداد بالا به رنگ روش اونا چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *