زگیل تناسلی مردان

درمان زگیل تناسلی مردان در خانه با بهترین پماد و دارو + عکس و عوارض

زگیل تناسلی مردان نوعی عفونت مقاربتی و از جمله بیماری‌های به شدت مسری است. این بیماری باعث می‌شود، زائده‌های ریز و درشت و برجسته‌ای روی پوست ایجاد شود و می‌تواند تمامی نواحی تناسلی مردانه از جمله آلت تناسلی، بیضه‌ها و مجرای ادرار و مقعد را تحت تاثیر دهد. ویروس hpv عامل به وجود آورنده این بیماری در مردان است . این ویروس از طریق رابطه جنسی، رابطه بدون دخول، رابطه دهانی و مقعدی قابل انتقال است.

با مطالعه ادامه مطلب می‌توانید با نشانه‌ها، علائم و علت و عکس زگیل تناسلی در مردان بیشتر آشنا شوید و انواع راه‌های تشخیص و بهترین درمان زگیل تناسلی مردان با پماد و دارو در خانه را بشناسید. در اخر هم عوارض این بیماری و واکسن گارداسیل برای مردان را بررسی می‌کنیم :

زگیل تناسلی مردان چیست؟

همانطور که اشاره کردیم زگیل تناسلی مردان (Genital Warts) نوعی بیماری آمیزشی است که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. این بیماری سبب می‌شود، برجستگی یا توده‌هایی روی ناحیه تناسلی مردان مشاهده شود. این ضایعات علائم خاصی دارند و در اغلب افراد شبیه به گل کلم مشاهده می‌شود.

این توده‌ها برجسته ، توپر و نرم هستند و معمولاً در لمس زبر هستند. رنگ این توده‌ها تقریباً مطابق رنگ پوست فرد و یا کمی تیره‌تر از آن است. این بیماری مقاربتی از طریق رابطه جنسی محافظت نشده منتقل می‌شود.

بیشتر بخوانید : درمان زگیل تناسلی زنان + علت ها علائم و عوارض

انواع زگیل تناسلی مردانه

ویروس زگیل تناسلی انواع بسیار زیادی دارد. تا به حال بیش از ۱۰۰ نوع از این ویروس شناسایی شده،انواع ۱، ۲ و ۳ باعث ایجاد زگیل روی دست‌ها پاها و دیگر نقاط بدن می‌شود. همچنین نوع ۶ و ۱۱ عامل ایجاد زگیل روی ناحیه تناسلی و مقعد است. ابتلا به نوع ۱۶ و ۱۸ که از انواع خطرناک این ویروس محسوب می‌شوند، می‌تواند خطر ایجاد سرطان آلت تناسلی و مقعد را در مردان افزایش دهد.

عکس زگیل تناسلی در مردان

در عکس‌های زیر می‌توانید انواع زگیل تناسلی مثل زگیل آلت، مقعد و … را مشاهده کنید. همچنین برای مشاهده عکس های بیشتر می‌توانید صفحه عکس زگیل تناسلی را مشاهده کنید.

درمان زگیل تناسلی مردان

روش‌های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی مردان وجود دارد، که بسته به صلاحدید پزشک شامل انجام روش جراحی برای برداشتن زگیل و مصرف دارو و پماد است. همچنین در برخی موارد زائده ها به قدری ریز و کوچک هستند که نیازی به درمان خاصی ندارند و خود به خود برطرف می‌شوند. اگر این زائده‌ها بزرگتر باشند یا باعث علائمی مثل درد، سوزش و خارش شوند، باید هرچه سریع‌تر درمان شوند. همچنین اگر زائده‌ها مرتباً رشد می‌کنند،و بیماری عود می‌کند بهتر است از هرچه سریعتر برای انجام لیزر که بهترین روش پاکسازی این بیماری است،  آماده شوید.

لازم به ذکر است که ویروس hpv با هیچ روشی، قابلیت درمان قطعی را ندارد. داروها و درمان‌ها فقط جهت از بین بردن زگیل‌ها از روی سطح پوست کاربرد دارند و هیچ تاثیری در از بین بردن ویروس نخواهند داشت. روش‌های درمان زگیل تناسلی مردان عبارتند از:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردان با لیزر

بهترین درمان برای زگیل تناسلی مردان، استفاده از لیزر شناخته می‌شود. زیرا لیزر سطح بیشتری از پوست را پاکسازی می‌کند و احتمال عود مجدد و رشد زگیل‌ها را به شدت کاهش می‌دهد. لیزر سرپایی و در مطب پزشک و بدون درد و خونریزی زائده‌ها را از روی سطح پوست برمی‌دارد. این درمان حتی نیاز به بیهوشی نیز ندارد. اگر می‌خواهید بدانید چرا لیزر موثرتر از سایر روش‌ها است و چگونه انجام می‌شود، صفحه درمان زگیل تناسلی با لیزر را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید : هزینه لیزر زگیل تناسلی چقدر است ؟

پماد برای درمان زگیل تناسلی مردان 

از پماد هایی که برای درمان این بیماری استفاده میشود، میتوانیم به این موارد اشاره کنیم : 

قطره پودوفیلین / بهترین دارو برای زگیل تناسلی مردان

این قطره‌ای که از داروهای پرکاربرد درمان زگیل تناسلی است، اغلب برای درمان ضایعات کوچکتر به کار می‌رود. زیرا با استفاده از قطره نمی‌توان ضایعات بزرگ را درمان کرد. مصرف این قطره می‌تواند باعث درد و سوزش شده و یا خطر آسیب به بافت سالم پوست را افزایش دهد. این دارو باید با احتیاط و فقط بر روی زائده‌ها استفاده شود.

پماد ایمی کیمود یا آلدرا 

پماد برای درمان زگیل تناسلی مردان

پماد آلدرا یکی از موثرترین داروهای درمان زگیل تناسلی است، که بر روی زائده ها استعمال می‌شود. این دارو از طریق تحریک سیستم ایمنی زگیل ها را از بین می‌برد. برای اثربخشی بهترین دارو باید حداقل ۳۰ هفته از این دارو استفاده کرد.

این پماد اغلب برای درمان ضایعات اولیه استفاده نمی‌شوند، مگر در مواردی که ضایعات زگیل بسیار ریز و کوچک باشند و یا امکانی انجام لیزر وجود نداشته باشد.

کوتر

کوتر یکی از روش‌های جراحی زگیل تناسلی مردان است، در این روش زگیل‌ها با استفاده از جریان برق سوزانده شده و از بین می‌روند. این روش اغلب برای زگیل‌های بزرگتر که به درمان مقاوم بوده، استفاده می‌شود. کوتر ممکن است اسکارهای بزرگتری به جای بگذارد به همین جهت کمتر از این روش استفاده می‌شود. همچنین یکی دیگر از معایب کوتر درد زیاد است.

کرایو یا فریز کردن

کرایو یا فریز کردن یکی دیگر از روش‌های پرکاربرد درمان زگیل تناسلی است. در این روش با اسپری گاز مخصوص روی زائده‌ها، آنها را از بین برده و درمان می‌کنند. سرپایی بودن و عدم نیاز به بیهوشی از محاسن روش درمان به شمار می‌رود.

کرایو اغلب برای زگیل‌های کوچکتر استفاده می‌شود، زیرا زگیل‌های بزرگتر با این روش از بین نرفته همچنین برای درمان و کرایو به ۳ تا ۵ جلسه درمان نیاز است که این مورد می‌تواند هزینه‌های درمان را افزایش دهد. از طرفی فریز کردن این زائده‌ها خطر عود مجدد آنها را تا ۶۰ درصد افزایش می‌دهد.

درمان خانگی زگیل تناسلی مردان

روش‌های درمان خانگی زگیل تناسلی قطعی نیستند، اما می‌توانند در کنار مراجعه به پزشک و انجام سایر روش‌های درمان موثر به کنترل وضعیت بیماری نیز کمک کرد. برخی از توصیه‌های درمان خانگی این بیماری به این شرح است.

 • استفاده از روغن درخت چای و استعمال آن بر روی ضایعات
 • استعمال عصاره چای سبز به صورت موضعی تا سه بار در روز
 • استفاده از سرکه سیب و استعمال آن بر روی زائده‌ها به کنترل خارش و سوزش کمک می‌کند.
 • مصرف منظم انواع میوه‌ها سبزیجات مثل کلم، کلم بروکلی و جوانه گندم
 • به حداقل رساندن مصرف غذاهای آماده و فرآوری شده ، گوشت و چربی
 • مصرف آهن و ویتامین ب ۱۲
 • افزایش مصرف خوراکی‌های حاوی آنتی اکسیدان

درمان زگیل تناسلی مردان با سیر

درمان زگیل تناسلی مردان با سیر

سیر قوی‌ترین خوراکی‌هایی است که می‌تواند به کاهش علائم و از بین رفتن زاده‌های ناشی از زگیل کمک کند. برای این منظور عصاره‌ای از سیرها تهیه کرده،و مستقیماً بر روی زائده‌ها استعمال کنید. برای درمان زگیل تناسلی مردان با سیر باید این روش درمانی را تا سه هفته مستمر انجام داد‌. ‌ ممکن است انجام درمان با درد و سوزش شدید همراه شود.

درمان زگیل تناسلی مردان با سرکه سیب

پرکاربردترین درمان خانگی برای هر نوع بیماری به شمار می‌رود، زیرا سرکه سیب دارای خاصیت اسیدی است و مثل یک داروی شیمیایی می‌تواند زائده و اطراف آن را پاکسازی کند. برای این منظور باید سرکه سیب را تهیه و روی ناحیه مورد نظر استعمال کنید. می‌توانید سرکه سیب را با استفاده از پنبه، گوش پاک کن یا گاز استریل بر روی زائده استعمال کنید. از سرکه سیب بیشتر برای درمان زگیل‌های خفیف استفاده می‌شود، زیرا ممکن است باعث سوزش حساسیت و یا درد شود ‌

علت زگیل تناسلی مردان

علت زگیل تناسلی ابتلا به عفونت ویروسی hpv یا پاپیلومای انسانی است. این ویروس بیشتر از ۱۰۰ نوع مختلف دارد که حدود ۴۰ نوع از آن می‌تواند عامل ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی مردان و زنان باشد.

این ویروس در اغلب موارد از طریق برقراری رابطه جنسی واژینال یا مقعدی منتقل می‌شود. همچنین ممکن است با در آغوش گرفتن یا تماس پوست با پوست بدن نیز انتقال یابد. در موارد اندکی مشاهده شده ویروس از طریق روش‌های غیر جنسی مثل حوله مشترک یا در استخر هم منتقل شده است.

بر طبق آمار، فقط ۱۰ درصد مردانی که به ویروس اچ‌پی‌وی مبتلا می‌شوند، زگیل تناسلی دارند. در واقع ممکن است،فردی دچار ویروس hpv شده باشد، ولی زائده‌های زگیل اقایان را مشاهده نکند. در این موارد ویروس با اینکه باعث ایجاد زگیل نشده ولی همچنان خطر انتقال آن به دیگران وجود دارد. 

علت زگیل تناسلی در مردان مجرد ممکن است درگیری با این بیماری از طریق تماس پوست و نواحی آلوده مثل توالت فرنگی حمام و یا استخر باشد.

عوامل زیر می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

 • برقراری رابطه جنسی با شرکای جنسی متعدد
 • رفتارهای پرخطر جنسی
 • وجود زخم در پوست ناحیه تناسلی

راه‌های انتقال زگیل تناسلی اقایان

این بیماری اغلب از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. برای  انتقال این ویروس  تماس پوست با پوست ناحیه آلوده کافی است. راه‌های انتقال نیز شامل برقراری رابطه واژینال مقعدی دهانی و یا استفاده از اسباب بازی‌های جنسی آلوده به ویروس است.

به علاوه ترشحات ناحیه تناسلی، استفاده از تیغ یا حوله آلوده و یا شنا در استخر و یا جکوزی آلوده به ویروس می‌تواند خطر انتقال بیماری را افزایش دهد.

علائم زگیل تناسلی در مردان

علائم hpv در مردان، بین سه هفته تا ۶ ماه بعد ظاهر می‌شوند. بنابراین ‌نمیتوان زمان دقیق ابتلا به این بیماری را تشخیص داد. حتی در برخی افراد مشاهده شده تا سال‌ها بعد علائمی از بیماری ظاهر نشده است. علائم بیماری در مردانی که سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند، زودتر ظاهر می‌شود.

ضایعات زگیل تناسلی اقایان برای نواحی مثل آلت تناسلی، کیسه بیضه و اطراف مقعد (زگیل مقعدی) قابل مشاهده است. همچنین این زائده‌ها می‌تواند باعث درد، سوزش و خارش شود. در برخی موارد که ضایعات بزرگتر شدند، علاوه بر ناراحتی ممکن است، در هنگام مقاربت ‌سبب خونریزی نیز شود.

از دیگر علائم و نشانه‌های این زائده‌ها می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم.

 • این زائده‌های ریز و درشت در نواحی تناسلی مردان و شبیه به توده‌های گوشتی توپر و سفت مشاهده می‌شود.
 • این زگیل‌ها ظاهری شبیه به گل کلم دارند. ممکن است چندین زائده در کنار هم رشد کند.
 • این زائده‌ها در لمس زبر و خشن هستند.
 • احساس درد یا خونریزی حین رابطه جنسی
 • تغییر رنگ در پوسته نواحی تناسلی
 • لمس توده‌های کوچک و بزرگ در ناحیه تناسلی ششم

تشخیص / آزمایش زگیل تناسلی در مردان

 برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان،معمولاً معاینه فیزیکی انجام می‌شود. زیرا بیشتر زائده‌ها در معاینه قابل تشخیص هستند. ممکن از زائده ها بسیار ریز بوده و یا در نواحی حساسی مثل مجرای مقعد یا ادرار رشد کرده باشند که در این صورت تنها با معاینه توسط پزشک قابل تشخیص است.

همچنین تشخیص زگیل‌های سرطانی با معاینه بالینی امکان‌پذیر نیست. در این موارد ممکن است آزمایشات دیگری انجام شود.

ازمایش اچ پی وی آقایان

 معمولاً از زائده‌های زگیل جهت تشخیص نوع ویروس عامل ایجاد آن نمونه برداری می شود. این نمونه برداری که آزمایش دی‌ان‌ای زگیل تناسلی نام دارد نوع ویروسی که عامل ایجاد این بیماری شده را شناسایی می‌کنند. از آنجایی که این ویروس در خون و مایعات بدن یافت نمی‌شود بنابراین آزمایش خون به تشخیص این بیماری کمکی نخواهد کرد.

دکتر برای زگیل تناسلی مردان

دکتر زگیل تناسلی مردان متخصص جراح عمومی است. کار این متخصص تسلط بر درمان انواع بیماری‌ها با تکیه بر روش‌های جراحی است. پزشک جراح عمومی که تجربه کار با لیزر را نیز داشته باشد بهترین گزینه برای درمان این بیماری به شمار می‌رود. جهت تشخیص این عارضه می‌توانید از دکتر اورولوژی یا دکتر پوست کمک بگیرید اما نهایتاً برای درمان این بیماری باید با دکتر متخصص جراح مشورت کنید.

خطرات و عوارض زگیل تناسلی در مردان

تقریباً یک نفر از هر ۱۰ نفر، به نوع پرخطر ویروس مبتلا شده که این مورد می‌تواند خطر ابتلا به انواع سرطان را افزایش دهد. ابتلا به نوع خطرناک ویروس زگیل تناسلی یعنی نوع ۱۶ و ۱۸، می‌تواند باعث ایجاد سرطان شود. در این صورت فرد مبتلا باید تحت نظر پزشک باشد تا مرتباً آزمایشاتی که وجود سلول‌های پیش سرطانی را تایید می‌کنند ، انجام شود.

به محض شروع علائم باید برای درمان به پزشک مشورت کنید برخی از افراد به دلایلی مثل ترس یا خجالت از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند،انجام این کار نه تنها به درمان بیماری کمک نمی‌کند، بلکه باعث انتقال بیماری به سایر نواحی و بزرگ شدن زائده‌ ها خواهد شد. از طرفی برقراری رابطه با وجود این زائده‌ها حتی با استفاده از کاندوم هم می‌تواند باعث انتقال بیماری به شریک جنسی شود.

تجربه نشان داده بیش از ۹۰ درصد سرطان‌های مقعد و بیش از ۶۰ سرطان‌های آلت تناسلی و بیشتر از ۷۰ درصد سرطان‌های لوزه و گلو به دلیل ابتلا به ویروس hpv ایجاد می‌شود.

پاکسازی ویروس hpv در مردان / درمان قطعی 

ویروس زگیل تناسلی آقایان به طور قطع درمان نمی‌شود. حتی اگر با لیزر یا کرایو زگیل تناسلی برداشته شود باز هم خطر عود مجدد آن وجود دارد. در حال حاضر هیچ درمانی برای ریشه کن کردن ویروس اچ‌پی‌وی در مردان وجود ندارد. ولی بیماران می‌توانند با تقویت سیستم ایمنی رشد ضایعات را تا حد زیادی کنترل کنند.

بر طبق مشاهدات در بیشتر افراد پس از درمان ضایعات با لیزر،حدود ۶ ماه تا ۵ سال بعد،ویروس توسط سیستم ایمنی از بین رفته و یا به حدی ضعیف می‌شود که به دیگران قابل انتقال نیست.

مردان می‌بایست تا مدت‌ها حتی پس از درمان هم از انجام رابطه جنسی پرهیز کنند. زیرا حتی اگر از کاندوم برای انجام رابطه استفاده شود باز هم خطر انتقال بیماری وجود دارد.

جهت تقویت سیستم ایمنی در درجه اول کنترل استرس و پرهیز از مصرف دخانیات و الکل توصیه می‌شود. همچنین رعایت رژیم غذایی سالم با مصرف انواع میوه‌ها سبزیجات تازه و کاهش مصرف چربی‌ها می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی موثر باشد. در کنار این موارد مصرف داروی پاورفیت یا ایمونیس یا AHCC که اخیراً  در ایران در دسترس قرار گرفته تا حد زیادی در تقویت قدرت سیستم ایمنی موثر است.

واکسن گارداسیل برای مردان/پیشگیری

واکسن گارداسیل برای مردان

مردانی که به زگیل تناسلی مبتلا نشده اند، می‌توانند با تزریق واکسن گارداسیل از این بیماری پیشگیری کنند. این واکسن از ویروس‌هایی اکه عامل ایجاد زگیل و سرطان هستند، پیشگیری می‌کند.

زگیل تناسلی از طریق تماس جنسی و برقراری رابطه با فرد مبتلا و آلوده به ویروس انتقال می‌یابد، بنابراین تنها راه ۱۰۰ درصدی و پیشگیری کننده از این بیماری عدم تماس و برقراری با فرد آلوده به ویروس است.

سکس با کاندوم خطر انتقال بیماری‌های مقاربتی را کاهش می‌دهد اما پیشگیری کننده ۱۰۰ درصدی نیست. زیرا کاندوم تمام نواحی تناسلی را پوشش نمی‌دهد.

تزریق واکسن HPV برای مردان

واکسن hpv تنها زمانی موثر واقع می‌شود که فرد در معرض این ویروس قرار نگرفته است. بعد از ابتلا به این بیماری تزریق واکسن هیچ تاثیری در درمان آن نخواهد داشت. با این حال می‌تواند از ابتلا به دیگر انواع ویروس پیشگیری کند. جهت پیشگیری از این بیماری مردان  باید قبل از سن شروع فعالیت‌های جنسی بین ۹ تا ۲۱ سال باید این واکسن را دریافت کنند.

منبع : https://www.cdc.gov/std/hpv/stdfact-hpv-and-men.htm

سوالات متداول

علت زگیل تناسلی در مردان مجرد چیست ؟

علت این بیماری در پسران مجرد تماس پوست با ناحیه آلوده به ویروس است. به ندرت ممکن است ویروس از طریق وسایل مشترک و یا تماس پوست با ناحیه آلوده منتقل شود.

ایا زگیل تناسلی مردان واگیردار است؟

بله این بیماری به شدت واگیر دار است و با اولین تماس پوستی منتقل میشود.

آزمایش زگیل تناسلی در مردان چیست ؟

برای تایید ویروس باید از توده ضایعات نمونه برداری انجام شود.

زگیل تناسلی در مردان درمان قطعی دارد؟

بله در هر حال حاضر بهترین درمان قطعی که احتمال عود مجدد آن بسیار کمتر است، درمان زگیل تناسلی با لیزر است.

5 دیدگاه دربارهٔ «درمان زگیل تناسلی مردان در خانه با بهترین پماد و دارو + عکس و عوارض»

 1. سلام. من قبلا زگیل داشتم و برداشتم. آیا ممکن هست سرطان بگیرم؟ ممنون میشم جواب بدین خیلی نگرانم/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *