زگیل تناسلی زنان

علائم زگیل تناسلی در زنان، درمان زگیل واژن و عوارض

زگیل تناسلی زنان، به عنوان رایج‌ترین بیماری مقاربتی شناخته می‌شود که در نتیجه آن زائده‌های ریز برآمده و یا تخت خط روی پوست ناحیه تناسلی و یا داخل نواحی تناسلی زنان یعنی داخل واژن و مقعد ایجاد می‌شود. عامل بیماری نوعی ویروس به نام اچ پی وی است که از طریق رابطه واژینال مقعد یا دهانی منتقل می‌شود. زگیل تناسلی قابل درمان است اما عوارض این بیماری ممکن است برای زنان در آینده مشکل ساز شود. در ادامه مفصلاً به بررسی زگیل تناسلی زنان (زگیل واژن) چیست، علائم این بیماری، نحوه انتقال و روش های درمان و از همه مهم‌تر عوارض زگیل زنان می‌پردازیم؛

برای اطلاع از روشهای درمان زگیل تناسلی با لیزر، کرایو، سوزاندن و … بر روی لینک کلیک کنید.

زگیل تناسلی زنان و انواع آن

همانطور که اشاره شد پس از درگیری با ویروسی به نام اچ پی وی پوست نواحی تناسلی شروع به تولید مقدار زیادی کراتین کرده و در نتیجه‌ی آن، بافتی سفت و خشن را روی سطح پوست ناحیه تناسلی ایجاد می‌کند، که همان زگیل تناسلی نام دارد. 

زگیل زنان می‌تواند در نواحی زیر مشاهده شود؛

 • اطراف یا داخل واژن یا مهبل
 • اطراف مقعد
 • نزدیک دهانه رحم
 • کشاله ران و نواحی بالاتر

در صورت برقراری رابطه دهانی احتمال ایجاد زگیل در نواحی زیر نیز وجود دارد؛

 • اطراف لب ها
 • داخل گلو
 • دهان

عفونت HPV در زنان بیماری به شدت مسری است که با اولین رابطه جنسی و تماس پوست با پوست ناحیه تناسلی منتقل می‌شود. معمولاً سویه‌های HPV 6 و HPV11 عامل ایجاد زگیل تناسلی در زنان و سویه های HPV16 و HPV18 عامل سرطان دهان رحم هستند.

زگیل‌ها اغلب در ابتدا کوچک هستند و در طی مدت کوتاهی رشد کرده و به خوشه‌های بزرگ‌تر تبدیل می‌شوند.

برای آشنایی بیشتر با شکل ظاهری این بیماری صفحه عکس زگیل تناسلی را مطالعه کنید.

علائم زگیل تناسلی در زنان چیست؟

زگیل تناسلی در زنان

مدت زمانی که ویروس وارد بدن شده تا ایجاد علائم در هر زن متفاوت است. این مدت زمان می‌تواند یک هفته، چند ماه و چند سال متغیر باشد. بنابراین نمی‌توان به طور دقیق مشخص کرد که فرد چه زمانی آن را دریافت کرده است. مهم‌ترین علامتی که نشان می‌‍دهد، این ویروس وارد بدن شده ایجاد زگیل در نواحی تناسلی است. بعد از آن می‌تواند علائم دیگری نیز ایجاد شود. معمولاً زگیل با مشخصات زیر مشاهده می‌شود؛

 • زگیل‌ها می‌توانند تا حدی ریز باشند که با چشم غیر مسلح دیده نشوند و یا تا حدی بزرگ شوند که مجرای ادرار را مسدود کنند.
 • زگیل ها برآمدگی‌هایی شبیه به گل کلم هستند.
 • رنگ زگیل ها معمولاً مطابق رنگ پوست و یا کمی تیره تر از آن است.
 • زگیل هام برآمدگی های نرم و یا سفت هستند که در لمس خشن هستند.

در مواردی ممکن است زائده زگیل با علائم زیر همراه شود.

 • خارش
 • سوزش
 • حساسیت یا درد (معمولاً درد ایجاد نمی‌کند مگر اینکه در نواحی حساس مثل مجرای ادرار باشند.)
 • خونریزی (به ندرت زگیل خونریزی می‌کند، مگر اینکه در ناحیه حساس قرار گرفته باشد.)
 • درد حین برقراری رابطه جنسی 
 • خونریزی بعد از رابطه جنسی
 • یک توده در واژن

علت زگیل تناسلی زنانه

علت ایجاد این بیماری درگیری با نوعی از ویروس hpv یا پاپیلومای انسانی است.

این ویروس صرفاً از طریق برقراری رابطه جنسی منتقل می‌شود. یعنی احتمال انتقال آن از طریق مصرف غذای آلوده، دست دادن یا بوسیدن فرد ناقل، استفاده ااز توالت مشترک و موارد مشابه وجود ندارد.

برقراری رابطه جنسی از قبیل رابطه واژینال یا مقعدی یا دهان می‌تواند عامل انتقال ویروس باشد، در ضمن برای انتقال ویروس نیاز به برقراری کامل رابطه جنسی و ارضا کامل نیست، یعنی صرفاً از طریق تماس پوست ناحیه تناسلی با پوست می تواند این بیماری انتقال یابد. البته احتمال انتقال آن از طریق اسباب بازی‌های جنسی و لمس دست آلوده به ویروس نیز وجود دارد.

به نقل از https://www.uptodate.com/

 اکثر افراد مبتلا به این ویروس زگیل قابل مشاهده ندارند، اما همچنان می توانند ویروس را منتقل کنند. درمان زگیل ممکن است شانس انتشار ویروس را کاهش ندهد. بنابراین، همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند باید به عنوان منابع بالقوه HPV در نظر گرفته شوند، نه فقط افرادی که زگیل های قابل مشاهده دارند.

Treating the warts may not decrease the chance of spreading the virus. Therefore, all people who are sexually active should be regarded as potential sources of HPV, not just those with visible warts.

بیشتر بخوانید : علت زگیل مقعدی چیست + راه های درمان

تشخیص زگیل واژن

تشخیص این بیماری با معاینه جسمی و بررسی زگیل ها شروع می‌شود، معمولا در همان معاینه جسمی بیماری تشخیص داده می‌شود، اما جهت تایید بیماری ممکن است پزشک از آزمایش محلول استیک اسید استفاده کند. این محلول در تماس با زگیل‌ها باعث تغییر رنگ آنها می‌شود.

اما موضوع دیگری که مطرح است، تشخیص نوع ویروسی است که عامل ایجاد این زگیل ها شده است. تشخیص نوع از ویروس اهمیت بسیاری دارد، زیرا برخی از این ویروس خطرناک تر بوده و می‌تواند در آینده عامل ایجاد سرطان باشد. برای تشخیص نوع ویروس نمونه برداری از زائده ها و فرستادن آن به آزمایشگاه توصیه می‌شود.

زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد؟

ابتلا به ویروس زگیل تنها به ایجاد زائده ختم نمی شود، در برخی موارد ویروس‌ها باعث ایجاد تغییر در ساختار سلول‌ها شده، و می‌تواند عامل ایجاد سرطان دهانه رحم و مقعد در زنان شود .تقریباً ۹۲ درصد موارد سرطان دهانه رحم در نتیجه ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شود. هر ساله در حدود 500000 زن به سرطان دهانه رحم مبتلا می‌شوند.

تا به امروز بیش از ۱۰۰ نوع مختلف از ویروس اچ پی وی کشف شده است، که تقریباً چهل نوع از آن عامل ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی است. اما همه انواع آن باعث ایجاد سرطان نمی شوند، تقریباً ۱۴ نوع ویروس هستند که می‌توانند عامل سرطان دهانه رحم در زنان مبتلا به این ویروس شوند.

بنابراین شناسایی دقیق نوع ویروس اهمیت بسیاری دارد، بعد از اینکه مشخص شد، فردی به نوع پرخطر ویروس مبتلا است. بسته به سن در طی مدت زمان مشخصی برای بررسی سلول‌های پیش سرطانی و آزمایش پاپ اسمیر مراجعه کند.

 • زنان بین ۲۰ تا ۲۹ سال،هر سه سال یکبار باید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند.
 • زنان بین ۳۰ تا ۶۵ سال هر چند سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر و هر پنج سال یک بار آزمایش hpv را انجام دهند.

در صورتی که جواب آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد، پزشک می‌تواند آزمایشات دیگری را نیز انجام دهد.

زنان مبتلا به ویروس که قصد بارداری دارند باید این موضوع را با پزشک خود مطرح کنند. زیرا اگر چه این ویروس مانع بارداری نیست، اما ممکن است بارداری یا زایمان را دشوار کند.

چه زنانی در معرض خطر هستند؟

همه زنان ممکن است در طول زندگی خود به این ویروس دچار شوند. اما انجام رفتارهای پرخطر می‌تواند احتمال ابتلا به آن را افزایش دهد. از جمله این موارد می‌توانیم به اینها اشاره کنیم؛

 • سیگار کشیدن یا مصرف مواد مخدر
 • زنان که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند
 • زنانی که زیر ۳۰ سال هستند
 • زنانی که از سنین پایینتر ۱۸ شروع به فعالیت های جنسی میکنند.
 • زنانی که  بیش از یک شریک جنسی دارند.

درمان زگیل تناسلی زنان (واژن)

متاسفانه هیچ راهی برای از بین بردن ویروس از بدن وجود ندارد. بر طبق  تحقیقات انجام گرفته اگر سیستم ایمنی در وضعیت سلامت کامل باشد، ممکن است بدن در طی دو تا پنج سال این ویروس را پاکسازی کند.

درمان های موجود جهت از بین بردن زائده زگیل انجام می شود، زیرا اگر زگیل را از بین بروند، به تدریج بزرگتر شده و می‌تواند مشکلات دیگری را به خصوص برای زنان ایجاد کند. به طور مثال احتمال انسداد مقعدی یا مجرای ادرار وجود دارد.

درمان هایی که برای حذف زگیل در زنان به کار می‌روند، عبارتند از؛

 • لیزر : لیزر زگیل تناسلی بهترین روش موثر در از بین بردن زائده است، لیزر نه تنها بدون درد و خونریزی زگیل را حذف می‌کند، بلکه به علت پاکسازی ناحیه احتمال عود مجدد را کاهش می‌دهد.

درمان زگیل تناسلی با لیزر

 • درمان سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی
 • بدون نیاز به بستری در بیمارستان
 • صرفه جویی در زمان و هزینه ها
 • بدون ایجاد زخم و پیشگیری از اسکار ( جای زخم)

 • کرایوتراپی: در این روش با اسپری گازی مخصوص سلول‌های زگیل از بین می روند، این روش سرپایی است، ولی می تواند با درد همراه شود.
 • جراحی: در روش جراحی با استفاده از تیغ جراحی زائده ها را بریده و از پوست جدا می‌کنند، این روش معمولاً توصیه نمی‌شود، مگر این که زگیل بسیار بزرگ شده باشد.
 • الکتروکوتر (سوزاندن): در این روش با استفاده از جریان برق سلول‌ها سوزانده شده و از بین می‌روند.
 • داروها: داروها و پماد‌های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد، اما این داروها به دلیل اینکه تاثیر گذاری طولانی مدتی دارند و حتی ممکن است موثر نباشند، به ندرت توصیه می‌شوند. دارو و پماد برای بیمارانی توصیه می شود که زگیل‌های بسیار ریزی دارند.

بیشتر بخوانید : هزینه لیزر زگیل تناسلی زنان چقدر است؟

پیشگیری

برای اینکه از این ویروس پیشگیری کنید، راهکارهای مختلفی ارائه شده است رعایت این نکات ضامن پیشگیری از ویروس نیست، اما احتمال ابتلا به آن را کاهش می‌دهد.

 • دریافت واکسن زگیل تناسلی: واکسن‌های مختلفی در بازار برای پیشگیری از این ویروس وجود دارد، این واکسن‌ها به طور کامل از ابتلا به ویروس پیشگیری نمی کند، اما از ابتلا به انواع پرخطر ویروس hpv عامل ایجاد سرطان می‌شوند پیشگیری خواهد کرد. واکسن در سه دوز تهیه شده و برای زنان و مردان قابل تزریق است.
 • استفاده از کاندوم: استفاده از کاندوم راه قطعی پیشگیری از این بیماری نیست، زیرا همانطور که اشاره کردیم این ویروس فقط از طریق تماس با پوست منتقل شده و کاندوم همه نواحی پوست را پوشش نمی دهد.
 • پرهیز از برقراری رابطه با افراد مشکوک
 • برقراری رابطه فقط با یک شریک جنسی

سوالات متداول زگیل تناسلی زنان

3 علامت زگیل تناسلی در زنان چیست؟

اکثر زنان مبتلا به زگیل اصلاً هیچ علامتی ندارند. به ندرت ممکن است خارش، سوزش یا حساسیت در ناحیه تناسلی وجود داشته باشد . زگیل تناسلی بر اساس معاینه تشخیص داده می شود. اگر پزشک یا پرستار شما مطمئن نباشد که ناحیه زگیل است، ممکن است بیوپسی (برداشتن یک قطعه کوچک از بافت) انجام دهد.

آیا زگیل تناسلی زنان با واجبی درمان میشود؟

 استفاده از واجبی برای زگیل تناسلی هیچ پایه و اساس علمی ای نداشته و بر عکس ممکن است موجب بدتر شدن شرایط موجود هم شود.

آیا زگیل تناسلی زنانه یک مشکل خطرناک است؟

زگیل تناسلی شایع است و توسط انواع خاصی از HPV ایجاد می شود. زگیل تناسلی می تواند آزاردهنده باشد، اما قابل درمان است و خطرناک نیست .

آیا بعد از زگیل تناسلی می توانید یک زندگی عادی داشته باشید؟

اگر HPV در تشخیص داده شده است، هنوز هم می توانید زندگی نسبتاً طبیعی داشته باشید . با این حال، باید از خود و هر شریک جنسی دیگری که دارید محافظت کنید: از کاندوم استفاده کنید: استفاده از کاندوم هنگام رابطه جنسی برای کاهش خطر انتقال HPV ضروری است.

HPV برای زنان خطرناک تر است یا مردان؟

HPV برای مردان نیز می تواند خطرناک باشد، این عفونت می تواند انواع مختلفی از سرطان ها را در مردان ایجاد کند، از جمله سرطان هایی که لوزه ها، پایه زبان، مقعد و آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهند. در حالی که سرطان های آلت تناسلی و مقعد نادر هستند، سرطان های گلو شایع ترین سرطان های مرتبط با HPV هستند که در مردان یافت می شوند.

5 دیدگاه دربارهٔ «علائم زگیل تناسلی در زنان، درمان زگیل واژن و عوارض»

 1. سلام. جناب دکتر. من خانم 35 ساله هستم و حدود 3 ماه هست که به شدت درگیر زگیل شدم هنوز هم رشد می کنن و بزرگ میشن. چه پماد یا دارویی را توصیه میکنید؟

  1. کارشناس سایت

   سلام. بهتر هست برای کرایو یا لیزر اقدام کنید. پماد و دارو زمان بر هست و برای زگیل های کوچکتر توصیه میشود.

 2. سلام. من 45 سالمه و به تازگی دچار زگیل تناسلی شدم با چه راهی درمانش کنم و اینکه ممکن هست به سرطان تبدیل بشه؟

  1. کارشناس سایت

   سلام. بهترین راه درمان زگیل که سریعتر انجام شده و بیشترین درصد پاکسازی را دارد، لیزر زگیل تناسلی است. سرطان به ندرت رخ می دهد و بستگی به نوع ویروس دارد که در آزمایش مشخص میشود.

 3. بسیار عالی بود. من شنیدم که خیلی سریع باید درمان زگیل تناسلی رو شروع کنیم چون احتمال داره سرطانی بشه. ممنونم ازتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *