پماد برای درمان شقاق

بهترین پماد برای شقاق مقعدی و داروی فیشر

در ادامه ی این صفحه به معرفی انواع پماد و داروی شقاق می پردازیم:

بیماری مقعدی شقاق یا فیشر، به ایجاد زخم یا ترک عمیق در دیواره کانال مقعدی گفته میشود. این زخم با برش مخاط و پوست شروع شده و ممکن است، عمق آن به عضله مقعد نیز برسد. علت این بیماری وارد شدن فشار بیش از اندازه به مقعد در اثر عواملی مانند یبوست، زایمان و … است.

شقاق می تواند باعث درد، سوزش، خارش، خونریزی یا خون در مدفوع و … گردد. استفاده از پماد برای درمان شقاق یکی از روشهای موثر در تسکین درد است، اما معمولاً تاثیری در نتیجه ی قطعی درمان ندارد.

بیشتر بخوانید : شقاق چیست؟

این پماد ها درمانی موقتی برای شقاق هستند و بیشتر در تسکین علائم نقش دارد نه درمان آن. روش درمان شقاق با لیزر روش قطعی است که تنها با یکبار انجام آن می توان برای همیشه این بیماری را فراموش کرد.

ارتباط با پزشک در واتساپ

مشاوره رایگان با پزشک مرکز درمان تهران در واتساپ

پماد شقاق به منظور رفع علائم این بیماری مثل کاهش درد، سوزش و خارش توصیه میشود و در اغلب موارد تاثیری در رفع این عارضه ندارد.

پماد لیدوکائین

پماد لیدوکائین

حتما می پرسید چه پمادی برای کاهش درد شقاق وجود دارد؟ پماد لیدوکائین داروی بی حس کننده است و می تواند در کمتر از 20 دقیقه درد بیماری را برطرف کند. اما نباید در مصرف آن زیاده روی کنید.

یکی از مهمترین علائم این عارضه درد شدیدی آن است. البته لیدوکائین سایر علائم بیماری از جمله سوزش و خارش را نیز تسکین میدهد. بهتر است قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید. همچنین از مصرف طولانی مدت آن پرهیز کنید چرا که امکان بروز عوارض جانبی پس از مصرف آن وجود دارد.

بیشتر بخوانید : پماد لیدوکائین چیست؟

پماد تتراسایکلین برای درمان شقاق

تتراسایکلین برای جلوگیری یا درمان عفونت اطراف زخم مصرف میشود. با مصرف این دارو می تواند قرمزی، التهاب و سوزش فیشر را کنترل کرد. داکسی سایکلین، مینوسایکلین، اکسی تتراسایکلین نمونه هایی از پماد تتراسایکلین هستند. مصرف این دارو برای درمان شقاق در بارداری ممنوع است.

این دارو را می توانید یک الی دو بار در روز استعمال نمود. سردرد، سرگیجه، تب و لیزر ممکن است پس از مصرف این دارو ایجاد شود.

رکتول

رکتول برای درمان شقاق

خواص ضد التهابی رکتول در برطرف کردن درد، سوزش و خارش حاصل از شقاق موثر است. بهترین زمان برای مصرف این پماد بعد از اجابت مزاج است. ولی در هر حال توصیه میشود قبل از مصرف رکتول با پزشک خود مشورت نموده و دارو را طبق دستور پزشک مصرف نمایید.

رکتول عوارض جانبی چندانی ندارد اما مصرف آن با داروهایی که خواص لیدوکائینی دارند، مضر است.

تماس با کلینیک

کارشناسان کلینیک نوین آماده پاسخگویی به بیماران هستند.

پماد نیتروگلیسیرین برای درمان شقاق

پماد نیتروگلیسیرین (گیلسیرین تری نیترات) می تواند در رفع سریع علائم بیماری شما موثر باشد. با مصرف این دارو در بدن NO و یا نیتریک اکسید ترشح میشود. عملکرد نیتروگلیسیرین شامل کاهش سریع درد از طریق افزایش گردش خون در بدن است.

دوره مصرف این دارو 6 الی 8 هفته بوده و مصرف آن نیز باید به 3 نهایتاً 4 بار در روز محدود شود. سردرد شایع ترین عارضه ای که پس از مصرف این دارو ایجاد میشود. بهتر است قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

ام جی

داروی ام جی خواص آنتی باکتریالی داشته و می تواند التهاب و عفونت را برطرف کند. این دارو از ترکیبات گیاهی تولید شده از این روی عوارض جانبی به همراه ندارد. ام جی در اشکال دارویی پماد و محلول در دسترس است. این دارو را می توان حداکثر برای 2 هفته مصرف نمود. همچنین مصرف آن هر 12 ساعت یکبار مجاز است.

اگر با مصرف این داروی درمان شقاق مقعدی دچار واکنشهای حساسیتی شدید، بهتر است مصرف آن را قطع کرده و با پزشک خود مشورت نمایید.

هیدروکورتیزون 

هیدروکورتیزون نوعی از داروهای کورتیکواستروئید است. این دارو به منظور رفع التهاب، سوزش و سوختگی مصرف میشود. یکی از کاربرد های این دارو درمان شقاق یا فیشر است. مصرف این دارو ممکن است به رفع علائم این بیماری کمک نماید. مصرف هیدروکورتیزون می تواند در رفع درد، سوزش، خارش و التهاب و عفونت شقاق موثر باشد. لازم به ذکر است این دارو نمی تواند درمان قطعی این بیماری باشد.

نحوه مصرف این دارو با توجه به میزان آسیب و مطابق با دستور پزشک تعیین میشود. مصرف این دارو برای زنان باردار و شیرده باید زیر نظر پزشک انجام شود.

بیشتر بخوانید : پماد هیدروکورتیزون چیست؟

پماد دیلتیازم (مسدود کننده کانال کلسیم)

پماد دیلتیازم برای شقاق

پماد دیلتیازم تحت عنوان مسدود کننده کانال کلسیم شناخته میشود. عملکرد این دارو شامل ایجاد انسداد و ممانعت از ورود و خروج کلسیم از ذخایر سلولی است. اما این کار به چه دردی می خورد؟ با این کار فشار خون در موضعی که پماد مصرف شده کاهش پیدا می کند. این کار اسپاسم عضله را کاهش میدهد و نهایتا درد بیمار به سرعت رفع میشود.

دوره مصرفی که برای این دارو تعیین شده 8 هفته است. دیلتیازم به حدی موثر است که استفاده از آن در دوران پس از جراحی نیز توصیه میشود.

درمان دارویی شقاق مقعدی را پماد دیلتیازم می توان 2 بار در روز (یک بار صبح ها و یک بار شب ها) تکرار کرد. مصرف دیلتیازم ممکن است باعث عوارض جانبی مثل سردرد، سرگیجه و یا سوزش مقعد شود.

هشدار : قبل از مصرف هر یک از این پمادها برای درمان فیشر در کودکان و زنان باردار با پزشک مشورت نمایید.

آنتی فیشر، بهترین پماد برای درمان شقاق

بهترین دارو برای درمان شقاق پماد آنتی فیشر است. این پماد نه تنها علائم بیماری را بهبود بخشیده، بلکه می تواند در رفع عارضه نیز موثر باشد. این دارو حاوی عصاره بابونه و عصاره دارمازو بوده است. خواص ضد التهابی و ضد اسپاسم گیاه بابونه می تواند در رفع علائم بیماری مثل درد، التهاب و سوزش فیشر موثر باشد.

همچنین عصاره دارمازو در این پماد دارای خواص قابض است و به رفع بیماری کمک می کند. برای این منظور می توانید 2 بار در روز از این پماد برای شقاق استفاده نمایید. عارضه جانبی خاصی پس از مصرف این دارو گزارش نشده است.

نتیجه گیری

خیر، حتی اگر از بهترین دارو برای شقاق استفاده کنید. باز هم ممکن است به نتیجه قطعی نرسید و بیماری مجدداً عود کند. میزان تاثیر گذاری این دارو در درمان به شرایط بیمار و میزان پیشروی شقاق بستگی دارد. م

عمولاً فیشر هایی که وارد فاز مزمن میشوند. با استفاده از درمان های خانگی،دارویی و حتی تزریق بوتاکس برطرف نمی شوند. در این حالت اسپاسم شدیدی در عضله ایجاد شده که مانع از ترمیم شدن زخم میشود. در این مرحله به بیمار روشهای جراحی را توصیه می کنند.

از آنجایی که جراحی های سنتی مشکلات و عوارض خاص خود مثل بی اختیاری یا از دست دادن مقدار زیادی خون را به همراه دارد. پزشکان معمولاً به بیماران جراحی لیزری را توصیه می کنند. لیزر سرپایی و سریع انجام میشود و بدون ایجاد درد یا خونریزی بیماری را رفع می کند.

به علاوه لیزر در کنار نتیجه قطعی که برای بیمار به همراه دارد، به اسفنکتر آسیبی وارد نکرده و مانع از بی اختیاری میشود. توصیه می کنیم برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد این صفحه درمان شقاق با لیزر را مطالعه نمایید.

سوالات متداول

گوشت اضافه ای که ناشی از شقاق در لبه مقعد ایجاد شده را به چه دارویی برطرف کنم؟

این گوشت اضافه یا همان زائده ایجاد شده با دارو برطرف نمیشود و راه درمان آن جراحی است.

کدامیک از داروهای شقاق تاثیر سریع تری دارد؟

داروی مناسب بستگی به علائم بیماری دارد. معمولاً پزشکان مصرف داروی آنتی فیشر را توصیه می کنند.

در چه مرحله ای بیماری مصرف پماد را توصیه می کنید؟

پماد و داروهای شقاق را می توانید در مراحل حاد بیماری و تا چند هفته اول مصرف کنید. اگر مشکل شما با دارو حل نشد، لازم است از روش های جراحی استفاده کنید. ممکن است مصرف دارو در مراحل بعد از جراحی نیز توصیه شود.

کدام آنتی بیوتیک برای شقاق بهتر است؟

درمان موضعی ضد میکروبی با مترونیدازول برای در شقاق حاد مقعدی، یک عمل موثر و ایمن است که منجر به کاهش بیشتر درد و افزایش سرعت بهبودی می شود.

چگونه از پماد فیشر استفاده کنیم؟

پماد باید دو بار در روز (هر 12 ساعت) استفاده شود. دو بار در روز مقداری به اندازه نخود را روی پوست قسمت بیرونی مقعد بمالید. از مالش پماد داخل یا روی شکاف مقعد خودداری کنید. بهتر است آن را به طور کامل مالش ندهید؛ اجازه دهید پماد به تدریج جذب شود.

69 دیدگاه دربارهٔ «بهترین پماد برای شقاق مقعدی و داروی فیشر»

  1. سلام من عمل کردم هم شقاق هم بواسیر داشتم دوهفته هست خوب نشدم خیلی سوزش دارم موقع سرویس رفتن با اینکه ملایم میرم ولی میرم اون دنیا میام

   1. مشاور کلینیک

    سلام. عوارض عمل جراحی است به تدریج از بین میره. با این حال اگر خیلی اذیت میشد پیشنهاد میکنم با پزشکی که جراحی انجام دادن مشورت کنید.

 1. من مدام دچار یبوست میشم، و کنار مقعدم زخم شده، شما کدام یک از این پماد ها را برای درمان تجویز می کنید؟

 2. من از ژل دیلتیازم برای درمان استفاده شقاق استفاده میکنم، آیا باید این ژل فقط اطراف دریچه مقعد زده باشد یا داخلش هم بره؟

 3. سلام آقای دکتر من با تجویز پزشک یک ماهه هست که از قرص های سی لاکس و پماد آنتی فیشر استفاده کردم اما زخمم هنوز هم بهتر نشده، شما چه تجویزی دارید؟

  1. سلام، این داروها نمی توانند درمان قطعی این بیماری باشند. اگر شقاق با پماد رفع نشده باید جراحی انجام بدین

 4. سلام. من حدود 2 سال هست که بعد از دفع مدفوع دچار خونریزی میشم. نمیدنم باید چیکار کنم. آیا مشکلم با این پماد هایی که معرفی کردین برطرف میشه؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. خیر شما باید در ابتدا علت این خونریزی مشخص کنید. برای این منظور توصیه میکنم، هرچه سریع تر برای معاینه حضوری تشریف بیارین.

 5. سلام جناب دکتر. من خیلی وقت درگیرم و سه ماه هست که از پماد دیلتیازم استفاده کردم و نتیجه ای نگرفتم، شما چه توصیه ای دارید؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. پماد لیدوکائین. اگر درد مرتباً تکرار میشه باید بررسیهای دقیق حضوری تشریف بیارین

 6. سلام
  من یک یخشی از مقعدم متورم شده و درد شدیدی داره. شما چه توصیه ای دارید. چه پمادی مصرف کنم تا ورم اش خوب یشه؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام . احتمالا دچار شقاق شدین. پیشنهاد میکنم برای تشخیص دقیق از مقعد عکس بگیرید و برای ما به این شماره (۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴) در واتساپ ارسال کنید. کارشناسان ما به طور کامل راهنمایی تون می کنن.

 7. سلام وقتبخیر
  من یک هفته است دچار درد شدید مقعدی شده ام و چند روز اول خونریزی هم داشتم بیرون زدگی هم دارد شما میتونید راهنمایی کنید پماد انتی همورویید و تتراسایکلین هم استفاده کردم بهتره اما همچنان درد دارم

 8. سلام اقای دکتر من ی مدته یبوست شدیدی گرفتم و بخاطر درد و سوزش نمیتونم بیرون روی کنم وخیلی اذیت میشم از چ پمادی استفاده کنم؟؟

  1. مشاور کلینیک

   اول اینکه باید یبوست درمان کنید. اگر یبوست با مصرف فیبر و ملین های طبیعی برطرف نشد، در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. برای کاهش درد و سوزش هم می تونید پماد هیدروکورتیزون مصرف کنید. در مصرف این دارو زیاده روی نکنید و بیشتر از 10 روز هم از آن استفاده نکنید.

 9. نازنین زهرا

  سلام. من خانم 35 ساله هستم که بعد از زایمان شقاق گرفتم. اگر بخوام از پماد هیدروکورتیزون استفاده کنم باید چند بار در روز مصرف کنم؟ و آیا برای بچه ای که بهش شیر میدم ضرر هم داره؟

 10. سلام خسته نباشید!
  بنده زخم مقعدی(شقاق) گرفتم و دو تا گوشت اضافه اندازه عدس از مقعدم زده بیرون!
  از درد و سوزش و خارش بگذریم!
  جدیدا ک روده و معدم خالی شده و مدفوعی ندارم هیچ درد و سوزشی ندارم و تا موقعی ک پر میشه شروع میکنه ب خارش!
  بنده دگ یبوست ندارم ولی هنوز بیرون روی ک میکنم درد میگیره ولی دگ خونی بیرون نمیاد!
  برای اجابت مزاج میشه ی پمادی بگید ک از داخل بی حس و درد کمتری را برای بیرون روی ایجاد کنه؟!

  1. مشاور کلینیک

   سلام. شاید هم شقاق داشته باشید هم بواسیر. برای تشخیص دقیق از مقعد عکس بگیرید و برای ما به این شماره (۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴) در واتساپ ارسال کنید. شاید دیگه الان یبوست نداشته باشید اما به هر حال شقاق ایجاد شده و راه درمان این بیماری هم جراحی و لیزر هست. اگر در طی 10 روز شقاق با پماد رفع نشه یعنی مزمن شده و اسپاسم شدید عضله مقعد مانع ترمیم زخم مقعد خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر صفحه درمان شقاق مطالعه کنید. برای پماد و کاهش درد هم میتونید از پماد لیدوکائین استفاده کنید ولی این پماد ها تاثیر موقتی داشته و فقط برای چند ساعت درد را تسکین می دهد.

 11. سلام خسته نباشید

  الان بنده یه هفته هست که زخم مقعد گرفتم انگاری یه گوشت اضافه در اومده من از چه پمادی استفاده کنم

  1. مشاور کلینیک

   سلام. از همین پماد هایی که در متن بهش اشاره شده تهیه و استفاده کنید. اگر زخم در طی 2 هفته برطرف نشد، باید جراحی یا لیزر انجام بدین. در مصرف پماد زیاده روی نکنید زیر ممکن است عوارض جانبی دیگری داشته باشد.

 12. سلام. من پماد دیلتیازم تهیه کردم و چند هفته استفاده کردم. ولی هیچ تاثیری نداشت. الان باید چیکار کنم؟

 13. سلام من به مدت تو ماه است که من لیزر شقاق و هموروئید انجام دادم که کاملا بهبود یافتم ولی دوباره احساس درد در دفع همراه با خون و سوزش دارم و در مسافرت می‌باشم و دسترسی به دکتر جراح خود را ندارم از شربت ملین استفاده میکنم آیا لازم به استفاده از پماد های درمانی این بیماری تا اینکه بتوانم به دکتر خود مراجعه کنم برای کنترل بیماری لازم است لطفا مرا راهنمایی کنید با تشکر

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بله ملین استفاده کنید. پماد آنتی هموروئید هم میتونه موثر باشه. اما در اولین فرصت با پزشک خودتون مشورت کنید.

 14. سلام. من شقاق دارم و خیلی درد داره. ناچاراً روزی 5 -6 مرتبه از این پماد استفاده میکنم آیا خطرناک هست؟

 15. سلام من ۶ سالہ دچار شقاقم الان ھم سہ ماھہ کہ ھر پمادی زدم ۲ روز خوبم ۲۰ روز خونریزی دارم حتی با مدفوع شل ھم خون میاد از لیز و عوارضش ھم میترسم چیکار کنم این خون ریزی نگرانم میکنہ

 16. سلام من چند سالہ دچار شقاقم الان ۳ ماھہ کہ ۲ روز خوبم ۲۰ روز خون میاد مدفوعم شل ھم بیاد باز خون میشہ از جراحی لیزر ھم ھراس دارم چون لاغرم شاید دچار تنگی مقعد بشم؟راھنماییم کنید ھر پمادی کہ بگید مصرف کردم

  1. مشاور کلینیک

   سلام. با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از بیماری گذشته و پماد ها موثر نبوده است، راهی به جز جراحی و لیزر نیست

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بله حتما این دارو یکی از بهترین پماد های درمان شقاق هست. اما اگر در طی 2 هفته با مصرف این پماد شقاق برطرف نشد، مزمن شده و باید عمل جراحی انجام بدین.

 17. سلام.
  من مرد 44 ساله ساکن آمریکا هستم و الان چند ماه میشه که درگیر آنال فیشر هستم. رژیم غذایی و داروهای متعددی را تحت نظر پزشک استفاده کردم و متاسفانه علیرغم همه تلاش ها، بیماری مزمن شد!الان بدون استفاده از نشستن در آب گرم، قادر به دفع نیستم وحتی با استفاده از آن، هر بار دردزیادی متحمل میشوم.
  به چندین جراح در بیمارستان های معروف آمریکا مراجعه کردم و هیچ جایی، جراحی را با لیزر انجام نمیدهند و خیلی از پزشکان حتی خبر ندارند که این عمل را خیلی جاها با لیزر انجام می دهند!!!
  من حاضر نشدم تا زیر بار عمل جراحی معمولی بروم و الان قرار است بوتاکس تزریق کنند. سوال اولم این است که به نظر شما آیا ممکن است تزریق بوتاکس، به بهبودی کامل این بیماری کمک کند؟
  سوال بعدی اینکه آیا کلینیکی در آمریکا میشناسید که این عمل را با لیزر انجام دهد؟ سوال آخر اینکه آیا امکان ویزیت آنلاین از طریق واتس آپ، اسکایپ یا نرم افزاری های دیگر هست؟
  باور کنید خسته شدم از بس درد کشیدم… متاسفانه در حال حاضر با شرایط موجود هم، امکان مسافرت به ایران را ندارم.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بوتاکس تزریق کند موقتا مشکل تون حل میکته اما برای درمان قطعی راهی به جز جراحی یا لیزر نیست. پیشنهاد میکنم در اولین فرصت برای درمان تشریف بیارید ایران.

 18. سلام. من شقاق دارم و دکتر برام پماد آنتی فیشر تجویز کردن، ولی جواب نگرفتم و وضعیتم هیچ تغییری نکرده نمیدونم باید چیکار کنم، راهنمایی کنید.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. پماد فقط برای شقاق های خفیف و در تعداد کمی از افراد موثر هست. اگر با یک دوره (52 هفته ای ) مصرف پماد بهبودی حاصل نشد، باید برای درمان اقدامات جدی تری انجام شود.

 19. سلام،دختر بچه سه ساله تقریبا چتد ماه پیش ماه یکیار بعد از مدفوع میگفت ناحیه مقعد درد میکنه ک بعد از چند دقیقه دیگه از درد حزف نمیزد،الان چند روزه انفولانزا گرفته و چتد بار برای تبش شیافش کردم حالا از دیروز مدام میگه مقعدش درد میکنه نمیدونم چکار کنم؟؟بیروز از مقعد هیچ علائمی نداره

  1. مشاور کلینیک

   سلام. کمپرس گرم و نشستن در آب گرم ( در حدی آب گرم باشد که پوست نسوزد) بشینن . این کار به کاهش درد کمک میکنه. اگر یبوست دارن با مصرف دارو و مایعات و فیبر و در صورت لزوم (شیاف) یبوست درمان کنید. چنانچه بعد از چند روز همچنان درد وجود داشت برای معاینه و بررسی حضورا تشریف بیارید.

 20. سلام دکتر من چند روز پیش عمل فتق داشتم که حدود ۲۴ ساعت دفعی نداشتم و از روز بعدش یبوست شدید گرفتم و امروز که روز سوم هست به هنگام دفع درد شدیدی بهم از ناحیه ی داخل مقعد وارد میشه به نظر شما چه پماد مصرف کنم و آیا برای اسیدی بودن معده منیزیم هیدروکساید هم مصرف کنم.
  ممنون میشم جواب بدید.

 21. سلام. لطفا یک پماد خارجی برای درمان و ترمیم زخم بعد از عمل اسفنکتروتومی و فیستولکتومی معرفی کنید
  سه هفته از عمل میگذره و چون زخم عمل باز هست بعد از مدفوع کردن خون میاد.
  پماد های ترمیم کننده ایرانی اثری ندارن .
  پماد ایپانتن زدم جالب نبود.
  بهترین پماد خارجی برای این کار چیست؟
  قیمت پماد مهم نیست.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. متوجه نشدم عمل شقاق انجام دادین یا فیستول؟
   سه هفته زمان زیادی نیست. زخم عمل جراحی فیستول چندین هفته طول میکشه تا برطرف بشه.
   از مصرف خودسرانه هر نوع دارویی به شد پرهیز کنید.

   1. در واقع 3 عمل.
    عمل اسفنکتروتومی و فیستولکتومی و هموروئید.
    حدودا چقدر زمان میبره تا زخم بهبود پیدا کنه؟

    1. مشاور کلینیک

     هر کدوم این زخم ها مدت زمان مختلفی برای بهبود نیاز دارند. مثلا هموروئید در حدود 3 هفته ولی فیستول ممکن هست چند ماه زمان ببره . این بستگی به اندازه زخم شما داره.

 22. سلام. من درد داشتم و به دکتر مراجعه کردم بهم گفتن شقاق دارم و بهم پماد دادن بعد از مصرف پماد آنتی فیشر خارش گرفتم الان باید چیکار کنم

  1. مشاور کلینیک

   سلام. مصرف پماد قطع کنید احتمال داره بهش حساسیت داشته باشید. برای درمان شقاق بهترین راه حل جراحی هست که البته میتونید با لیزر جراحی انجام بدین. پیشنهاد میکنم برای اطلاعات بیشتر صفحه درمان شقاق با لیزر را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *