جراحی شقاق

عمل جراحی شقاق مقعدی یا فیشر، عوارض و مراقبت ها

در این موارد معمولاً پزشک انجام جراحی با لیزر را توصیه می کند. درمان شقاق با لیزر سریع و سرپایی بدون ایجاد درد و خونریزی حین عمل و عوارض و عفونت بعد از عمل بیماری شما را رفع می کند. یکی دیگر از روشهای درمان عمل جراحی است که در ادامه به بررسی بیشتر این روش و عوارض و هزینه های آن می پردازیم :

بیشتر بخوانید : درمان شقاق با لیزر

ویزیت آنلاین در واتساپ

برای مشاوره و یا رزرو نوبت ویزیت به این شماره در واتساپ پیام دهید.

شقاق چیست؟

شقاق یا فیشر نوعی بیماری مقعدی است. شقاق به ایجاد ترک عمیق یا برش در دیواره مقعدی گفته میشود. بسته به میزان پیشرفت این عارضه علائمی متعددی بروز می کنند. این علائم می توانند درد، سوزش، خارش تا خونریزی را شامل شوند و با شدت های مختلفی بروز کنند.

شقاق حاد علائم شدید تری داشته ولی عمق زخم در آن کمتر است. در حالی که در حالت مزمن عمق زخم بیشتر شده و به عضله مقعدی نیز می رسد. وقتی بیماری وارد فاز مزمن خود میشود، با استفاده از درمانهای خانگی، دارویی و یا حتی تزریق بوتاکس قابل رفع نیست.

بیشتر بخوانید : شقاق چیست؟

تماس با کلینیک

برای مشاوره و رزرو نویت ویزیت تماس بگیرید.

عمل جراحی فیشر

در صورتی که بیماری با استفاده از روشهای خانگی و دارویی و نیز تزریق بوتاکس بهبود نیابد، عمل جراحی توصیه میشود. در واقع عمل جراحی شقاق برای بیماری در حالت مزمن انجام میشود. در این حالت فشار بسیاری زیادی در عضله ایجاد شده و اسپاسم آن مانع از ترمیم زخم می گردد. بنابراین می بایست از روشهای جراحی برای کمک به ترمیم زخم استفاده نمود. سه روش مختلف برای این جراحی وجود دارد، که در ادامه به بررسی بیشتر آنها می پردازیم:

 اسفنکتروتومی

عمل شقاق به روش  اسفنکتروتومی

یکی از روش های رایج درمان این بیماری است. اسفنکتروتومی در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام میشود. برای این منظور قسمتی از عضله اسفنکتر و پوست اطراف مقعد را قطع می کنند. با این کار از طریق کاهش فشار وارده بر عضله، به ترمیم سریعتر زخم کمک می کنند. اسفنکتروتومی در دو روش باز و بسته انجام میشود.

اسفنکتروتومی باز بدون بخیه رها شده تا ترمیم شود. این روش خطر عفونت بیشتری دارد. در حالی که در روش بسته موضع جراحی شده را بخیه می زنند. به این ترتیب احتمال عفونت آن کمتر است.

عارضه اصلی بعد از این نوع جراحی بی اختیاری است. تقریباً از هر 10 نفر، سه نفر ممکن است در کنترل گاز روده و مدفوع دچار مشکل شوند. این مشکلات معمولاً با گذشت زمان بهتر می شوند، اما برای تعداد کمی از افراد می توانند دائمی باشد.

منبع :www.bupa.co.uk

فیشرکتومی

عمل شقاق به روش فیشرکتومی

در صورتی که خطر آسیب رسیدن به عضله مقعدی و یا بی اختیاری مدفوع یا کنترل گاز روده وجود داشته و یا زخم فیشر در موضعی حساس و غیر قابل برش باشد. از روش فیشرکتومی استفاده می کنند. در این روش تنها یک برش بر روی عضله ایجاد می کنند. تا از فشار داخل آن کاسته شده و به ترمیم عضلات کمک شود.

فلپ پیشرفته

فلپ یکی دیگر از روشهای جراحی شقاق است که به ندرت انجام میشود. در این روش قسمتی از پوست سالم در اطراف مقعد به شکاف ایجاد شده یا همان شقاق بخیه زده می شود. این درمان ممکن است به تنهایی انجام شده و یا همراه با اسفنکتروتومی باشد.

عوارض عمل شقاق مقعدی

عوارض جراحی شقاق مقعدی در بیماران مختلف با شدت های متفاوتی بروز می کند. آمار ها نشان داده تقریباً 30% از بیماران پس از جراحی عوارض ناگواری را تجربه می کنند. مهمترین این عوارض عدم کنترل گاز روده و مدفوع است. از سایر عوارض می توانیم به خونریزی، درد شدید و احتمال عفونت اشاره کنیم.

عوارض این جراحی غالباً موقتی هستند. با این حال ممکن است دائمی شوند. همچنین ممکن است آبسه های کوچکی در اطراف مقعد ایجاد شود.

در کنار این عوارض سایر مشکلات مربوط به جراحی مثل بستری در بیمارستان، هزینه های بیشتر و یا دوره نقاهت طولانی موجب شده بیماران تن به انجام این درمان ندهند. از طرفی ریسک نتیجه جراحی و عوارض که بعد از آن برای بیمار ایجاد میشود، موجب شده پزشکان نیز این درمان را توصیه نکنند.

درد بعد از عمل شقاق

احساس درد بعد از عمل جراحی کاملاً طبیعی است و اکثر بیماران آن را تجربه می کنند. برای کنترل درد بعد از عمل شقاق می توانید از انواع مسکن ها استفاده نمایید. یکی دیگر از روشهای کنترل درد که تاثیرات بیشتری نیز دارد. تزریق بوتاکس است. بوتاکس بعد از جراحی با فلج کردن موقت عضله می تواند به کنترل درد و ترمیم زخم کمک نماید.

مراقبت های بعد از عمل

مراقبت های بعد از عمل تاثیر ویژه ای در نتیجه درمان دارند. با مراقبت درست از زخم می توان به ترمیم سریع تر آن کمک و یا از عفونت جلوگیری نمود. چند توصیه ویژه برای بیماران داریم، که در ادامه به آنها می پردازیم:

مراقبت های بعد از عمل شقاق
 • فیبر بخورید: سعی کنید حداقل 35 گرم فیبر در طول روز مصرف کنید. فیبر می تواند یبوست را رفع کرده و به درمان زخم شقاق کمک کند. برای این منظور لازم است مصرف انواع میوه ها، سبزیجات و حبوبات را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
 • آب بنوشید: نوشیدن آب می تواند یبوست را درمان کند. برای این منظور حداقل 8 لیوان آب در طول روز بنوشید.
 • حمام سیتز: استفاده از حمام سیتز یا حمام نشیمن می تواند تاثیر مثبتی در ترمیم سریعتر زخم و جلوگیری از عفونت آنها داشته باشد. برای این منظور یک لگن یا وان حمام را از آب گرم پر کرده و در آن بنشینید.
 • داروها بدون نسخه: مصرف داروهای آنتی بیوتیک و مسکن می تواند در جلوگیری از عفونت و کاهش درد موثر باشد. بهتر است قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت نمایید.
 • تعویض پانسمان: اگر پانسمانی در موضع جراحی وجود دارد، نسبت به بهداشت آن دقت داشته و آن را مرتباً تعویض نمایید.
 • محافظت از زخم : برای جلوگیری از آسیب زخم می توانید از بالش های نرم دوناتی شکل کمک بگیرید و بهداشت این موضع را رعایت نمایید.
 • کمپرس یخ : استفاده از کمپرس های سرد می تواند در کاهش درد موثر باشد.

همچنین لازم است موارد مثل

 • پرهیز از رابطه جنسی
 • ورزش
 • استفاده از لباسهای مناسب (با الیاف طبیعی و گشاد)

را مد نظر قرار دهید.

هزینه عمل جراحی شقاق

هزینه این عمل بسته به عوامل مختلفی تعیین میشود. این هزینه بسته به نوع عمل جراحی، مرکز درمانی که جراحی در آن انجام میشود و دستمزدی که جراح دریافت می کند، متفاوت است. بنابراین امکان اینکه دقیقا بگوییم هزینه درمان فیشر با لیزر چقدر است، وجود ندارد.

البته معمولاً هزینه این جراحی و یا حداقل بخشی از آن توسط بیمه ها طرف قرار داد پرداخت میشود. آنچه مسلم است این است که هزینه ی عمل جراحی در بیمارستان چند برابر هزینه ی لیزر خواهد بود.

بیشتر بخوانید : هزینه درمان شقاق با لیزر

تعیین هزینه دقیق در واتساپ

برای اطلاع از میزان دقیق هزینه ی لیزر به این شماره در واتساپ پیام دهید.

سوالات متداول

آیا جراحی شقاق می تواند باعث بی اختیاری در کنترل دفع شود؟ با لیزر چطور؟

بله، جراحی ریسک ایجاد بی اختیاری در کنترل گاز روده و مدفوع را داشته، ولی این شرایط موقتی است. اما درمان لیزری هیچ عوارضی را ایجاد نمی کند.

بعد از عمل چه مدت زمانی برای بهبودی نیاز است؟

بعد از عمل سنتی حداقل 4 تا 6 هفته برای بهبودی نیاز است. اما اگر جراحی با لیزر انجام شود می توانید از فردای همان روز در محل کار حضور داشته باشید.

بعد از جراحی سنتی یا لیزری بخیه هم میزنند؟

بخیه زدن بستگی به وسعت برش دارد.

آیا عمل جراحی شقاق برای زن باردار مضره؟

بله جراحی سنتی مضر است و باعث سقط جنین میشود. اما در جراحی لیزری این گونه نیست.

بعد از جراحی احتمال تنگی مقعد وجود دارد؟

بله

برای کاهش درد بعد از جراحی چه توصیه ای دارید؟

حتما از فیبر استفاده کنید تا دچار یبوست نشوید، نوشیدن 8 لیوان آب نیز توصیه میشود. به علاوه نشستن در آب گرم و مصرف داروهای مسکن نیز می تواند به شما کمک گند.

بارداري، بعد از جراحی شقاق مشکلی ایجاد نمی کند؟

بارداری بلافاصله بعد از جراحی توصیه نمیشود. حداقل 3 ماه فاصله بین جراحی و بارداری باشد.

43 دیدگاه دربارهٔ «عمل جراحی شقاق مقعدی یا فیشر، عوارض و مراقبت ها»

 1. سلام دکتر. من در مورد عفونت بعد از عمل شقاق زیاد شنیدم! میخواستم بدونم آیا بعد از لیزر هم عفونت به وجود می یاد؟

  1. خیر، لیزر زخم را می سوزاند و این مدت ترمیم زخم را به یک سوم گاهش میدهد بنابراین احتمال عفونت زخم نیز وجود ندارد.

 2. سلام دکتر
  بخیه عمل شقاق از چه نوعی هست؟ تا چند روز باید باشه و اینکه درد داره؟ یعنی شما همون روز باز و بدون بخیه رو پیشنهاد می کنید؟

  1. عمل شقاق در بیمارستان نیاز به بخیه دارد اما لیزر شقاق نیازی به بخیه و پانسمان ندارد. بخیه عمل شقاق با تا زمان ترمیم زخم ها باشد و این در بدن هر فرد متفاوت است. بله درد دارد.
   من لیزر شقاق پیشنهاد میکنم، زیرا هیچ از این مشکلات عمل جراحی را نداشته و سرپایی بدون درد یا خونریزی، بدون نیاز به بخیه با دوره نقاهت است. از فردای لیزر می توانید کارهای روزمره را انجام دهید.

  1. رعایت بهداشت، نشستن در آب گرم و مصرف به موقع داروهای آنتی بیوتیک می تواند عفونت را کنترل و از آن جلوگیری نماید.

  1. بستگی به نوع جراحی که برای درمان انتخاب می کنید، دارد. جراحی لیزری یک روز. جراحی سنتی 2 الی 3 هفته

 3. سلام. می خواستم بگم مطالب که گفتین خیلی مفید هست و من همش تجربه کردم. سه سال پیش تجربه عمل شقاق داشتم و خیلی اذیت شدم و شقاق هم درمان نشد. تقریبا دو ماه پیش لیزر انجام دادم هیچ دردی نداشت و الان هم حالم خیلی خوبه. فقط نگرانم که بازم عود نکنه!

  1. سلام. اگر می خواین مشکلتون مجدد عود نکنه . فیبر زیادی مصرف کنید و یبوست کنترل کنید. ورزش و نوشیدن آب می تواند در رفع علائم شما موثر باشد.

 4. سلام. من حدود 2 ماه پیش عمل کردم ولی هنوز خارش دارم و کمی درد. میخواستم بدونم علت خارش بعد از عمل شقاق چی هست ؟

 5. سلام. دکتر جان من تازه متوجه شدم ک آنتی فیشر (شقاق)دارم. قبلا احساس درد نمیکردم موقع ادرار و فقط یه درد کوچیک بود ولی جدیدن وقتی ادرار میکنم بعد از حدود یکی دو ساعت مقعدم درد میگیره باید چکار کنم . شقاق هیچ دردی نداره فقط لوله مقعدم درد میگیره

 6. سلام من بعد از عمل شقاق که تو بیمارستان هم انجام دادم و کلی هزینه کردم به سختی مدفوع میکردم. رفتم دکتر و گفتن که دچار تنگی مقعد شدم. الان میشه درمانش کرد؟ خیلی ادیت میشم. راهنماییم کنید ممنون🌹🌹🌹

 7. سلام دکتر خسته نباشید من ۲ هفته ای میشه ک جراحی شقاق انجام دادم در بیمارستان شهرمون انجام دادم جراحی بود با لیزر نبود عمل مون چنتا سوال داشتم چون دکترم رفت مرخصی تا ۲ هفته دیگه میاد
  ۱.کی میتونم برم سر کار؟کارم با ماشینه باید با ماشین برم بار بزنم و بیام خالی کنم ی کمم سنگینه کارم
  ۲.تا کی داخل وان آب ولرم با بتادین بشینم؟
  ۳.آیا پماد مصرف کنم؟
  ۴.دکتر ی شربت بهم داد تا کی شربتو مصرف کنم
  باتشکر و درود اگه میشه جواب بدین

 8. سلام اگریک بارعمل شقاق بصورت اسفنکتروتومی بدون بخیه انجام داده باشیم و مجددا مبتلا به شقاق شده باشیم .آیا می شود بازهم عمل انجام دهیم؟ آیا ممکنه عمل مجدد باعث بی اختیاری مدفوع باشه ؟ ودرآخر آیا عمل مجددمی تواند به صورت لیزری باشد؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام باید معاینه بشین که ببینیم میشه لیزر انجام داد یا خیر. و اینکه باعث بی اختیاری نخواهد شد.

 9. سلام
  من 6 ماهه شقاق دارم ولی خیلی درد داشتم. به پزشک جراح مراجعه کردم و گفتن باید جراحی انجام بدم. آیا شما توصیه می کنید؟ایا عمل جراحی می تواند باعث بی اختیاری بشه؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بله شقاق مزمن باید جراحی شود. میتونید شقاق با لیزر عمل کنید. با لیزر خطر عوارضی مثل بی اختیاری وجود ندارد.

 10. صبا مرادی

  سلام. من سه روز عمل شقاق انجام دادم. درد کم دارم ولی خونریزی زیاد. باید چیکارکنم راهنمایی کنید. با تشکر

 11. سلام. من خیلی تعریف آقای دکتر شنیدم. میخواستم ببینم جراحی شقاق در کدوم بیمارستان انجام میدن؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. اقای دکتر فقط در کلینیک جراحی شقاق با لیزر انجام میدن. برای رزرو نوبت ویزیت می تونید با این شماره تماس بگیرید : 2186084961

 12. با سلام. من ۵ روز پیش عمل لیزری شقاق انجام دادم. خون ریزیم قطع شده ولی بعد از هر بار مدفوع کردن درد زیادی دارم. طبیعیه!؟با تشکر

  1. مشاور کلینیک

   سلام. باید از نرم کننده های مدفوع مثل پسلیوم کمک بگیرید. اگر درد شدید بود با پزشکی که جراحی انجام داده مشورت کنید.

 13. سلام.
  من برای درمان فیشر خدمت شما اومدم. شما علاوه بر لیزر از جراحی هم استفاده کردید و مقعد رو بخیه زدید که درد ناک بود!!!
  نشد علت از شما بپرس که چرا از روش ترکیبی استفاده کردید!؟

 14. سلام. آیا عمل شقاق تحت بیهوشی انجام میشه؟ مادر من نمیتونن بیهوش بشن باید چه کاری انجام بدیم آیا روش دیگری هم برای درمان هست که نیاز به بیهوشی نداشته باشه؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام . میتونید عمل شقاق با لیزر انجام بدین. لیزر، سرپایی و بدون درد یا خونریزی این بیماری را درمان میکند.

 15. سلام. آقای دکترمن شهریار زندگی میکنم و اونجا لیزر نیست. دگتر گفت باید فیشرکتومی انجام بدم. خیلی میترسم و نگرانم چون شنیدم باعث بی اختیاری میشه آیا واقعیت داره؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بله فیشرکتومی ممکن هست عوارضی مثل بی اختیاری را ایجاد کند. پیشنهاد میکنم به جای جراحی؛ لیزر درمانی را جایگزین کنید.

 16. سلام. جراحی شقاق میتواند باعث بی اختیاری دائمی بشه؟ اگر جراحی انجام ندیم راهی دیگه ای داره؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بله ممکن هست باعث بی اختیاری بشه. بهترین راه جایگزینن با جراحی سنتی لیزر شقاق مقعدی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *