عمل کیست مویی

عمل جراحی کیست مویی بسته و باز [+ فیلم] و دوره نقاهت

بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال نوعی عارضه مقعدی است و به ایجاد یک کیسه حاوی مو بر روی پوست گفته می شود. این بیماری در اثر برگشت مو به داخل پوست ایجاد میشود و می تواند با درد، خارش، خونریزی و التهاب همراه باشد. در صورتی گسترش عفونت کیست با بی توجهی بیمار نسبت به درمان همراه شود، خطر بروز عوارض کیست مویی وجود دارد. یکی از راه های درمان کیست، انجام جراحی کیست مویی است که در ادامه به بررسی بیشتر آن می پردازیم:

عمل کیست مویی در گذشته رایجترین روش درمان این بیماری بود، اما امروزه به ندرت انجام می‌شود. زیرا بیماران از عوارض و مشکلات بعد از عمل شکایت داشتند. در حال حاضر بهترین روش درمان این بیماری درمان کیست مویی با لیزر است که کاملا سرپایی و بدون درد یا خونریزی انجام میشود.

فیلم عمل کیست مویی

در ادامه می توانید فیلم عمل کیست مویی که کاملا واقعی است را مشاهده کنید. همچنین می توانید در صفحه دیگری فیلم عمل کیست مویی با لیزر را مشاهده و با عمل جراحی مقایسه کنید. لیزر کیست کاملا سرپایی و در کلینیک است و بر خلاف جراحی بدون درد و خونریزی انجام شده و بعد از انجام لیزر هم نیازی به دوران نقاهت و یا استراحت در منزل نیست!

فیلم عمل کیست مویی

عمل کیست مویی یا جراحی سینوس پیلونیدال

در مواردی که کیست مرتبا عود میکند و با تخلیه و برش درمان نشده است، عمل جراحی توصیه میشود. به جراحی یا درمانی که به جهت برداشت بافت آسیب دیده ناشی از کیست انجام میشود، عمل کیست مویی می گوییم. این عمل جراحی سنتی در بیمارستان و تحت بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام میشود. در طی عمل بافت کیست و منافذ آن به شکل لوزی برش داده میشود، تا محدوده ایجاد کیست به طور کامل تخلیه شود.

مقدار عمق زخم عمل کیست مویی به میزان گستردگی کیست بستگی دارد. در بیشتر موارد زخم جراحی به اندازه یک گردو است. اما در مواردی مشاهده شده اندازه آن به یک پرتقال نیز می رسد. این حفره بر خلاف ظاهر ترسناک آن، خطری برای بیمار به همراه ندارد.

جراحی کیست مویی به روش بسته و باز انجام می‌شود. این جراحی در بیمارستان و تحت بیهوشی کامل انجام می‌شود، هدف از این جراحی تخلیه توده کیست است. مدت زمان بهبودی بعد از این جراحی حداقل 4 الی 6 هفته است. انتخاب نوع جراحی بستگی به موضع کیست و برش آن دارد. برای جلوگیری از سرایت عفونت به سایر نواحی هرچه سریع تر برای جراحی کیست مویی اقدام کنید.

جراحی کیست مویی بسته

عمل کیست مویی بسته

در روش بسته پس از تخلیه کامل کیست مویی، عفونت و نواحی اطراف آن موضع جراحی شده را بخیه می زنند. همچنین ممکن است بسته به نظر پزشک و متناسب با اندازه و نوع کیست از روش ترکیبی باز و بسته استفاده کنند. این جراحی تحت بیهوشی کامل و در بیمارستان انجام میشود.

این روش خطر ریسک کمتری برای عفونت زخم دارد. با این حال ریسک عود مجدد بیماری بیشتر است پس معمولاً پزشکان رخم را بخیه نمی زنند. مدت زمان بهبود زخم در این روش معمولاً در حدود 4 هفته است. در این روش معمولاً بخیه ها 10 روز بعد از جراحی برداشته میشود. به دلیل خطر عفونت و عود مجدد معمولاً این روش توصیه نمیشود.

عمل کیست مویی باز

جراحی کیست مویی به روش باز
جراحی کیست مویی به روش باز

در این روش مشابه روش قبل بافت کیست مویی، عفونت و نواحی اطراف آن تخلیه شده را بدون بخیه رها می کنند. تا زخم از داخل به سمت خارج ترمیم شود. این روش خطر عفونت بیشتری داشته اما تجربه نشان داده روش موثرتری نسبت به حالت باز است. در این روش جراح برای جلوگیری از عفونت موضع را با گاز و پنبه پر می کند. تعویض مرتب پانسمان و ضدعفونی کردن زخم الزامی است. مدت زمان بهبودی در این روش از 4 تا 16 هفته بسته به اندازه کیست متغیر است. عدم رسیدگی به زخم می تواند منجر به عفونت و یا سایر مشکلات بعدی گردد. مصرف انتی بیوتیک بعد از عمل را فراموش نکنید!

در این روش اغلب تا یک هفته الی 10 روز بعد از عمل از زخم عفونت، خونابه و ترشحات عفونی خارج می‌شود. بسته به اندازه زخم بعد از گذشت 8 تا 10 هفته موضع جراحی شده به طور کامل ترمیم شده و پر میشود. ممکن است از زخم یک شیار کوچک باقی بماند.

عمل کیست مویی باز بهتر است یا بسته ؟ هر دوی این روشهابسته به وضعیت کیست مویی مناسب هستند. در اخر باید بگوییم انتخاب روش جراحی کاملا بسته به نظر پزشک و متناسب با اندازه کیست، محل قرارگیری آن و میزان پیشرفت بیماری دارد.

ارتباط با پزشک در واتساپ

پزشک کلینیک مرکز درمان تهران در پیام رسان واتساپ آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشد.

سایر روشهای جراحی کیست مویی

دیگر روشهای درمان این بیماری عبارتند از :

 • درمان کیست مویی با لیزر : بهترین روش سرپایی و بدون درد خونریزی است. این روش جراحی تماما با استفاده از لیزر انجام شده و از تیغ جراحی برای برش کیست و تخلیه استفاده نمیشود، بنابراین کمترین میزان آسیب را به همراه خواهد داشت.
 • برش سطحی : این روش جراحی در مطب پزشک و سرپایی انجام میشود. در این روش که اغلب برای کیست های کوچک تر و سطحی قابل استفاده است، روی ناحیه کیست برش ایجاد کرده و عفونت آن را تخلیه می کنند. اما در اغلب موارد این درمان موثر واقع نشده و بعد از مدتی مجدد کیتس مویی عود خواهد کرد.
 • فلپ : یکی از جدیدترین روشهای درمان این بیماری است. در این روش مشابه روشهای قبل جراحی موضع کیست و اطراف آن را با برشی لوزی شکل تحلیه می کنند. سپس به همین شکل یک برش روی پوست مقعد یا باسن ایجاد کرده و این پوست را روی کیست تخلیه شده قرار می دهند. این درمان به جهت افزایش سرعت بهبودی و جلوگیری از عفونت کیست انجام میشود. معمولا از این روش برای سینوس مویی پیچیده تر که عمق بیشتری نیز دارد، استفاده می کنند.
 • کاریداریکس : این درمان یک روش افزایش بهبودی است که همراه با جراحی انجام میشود. در این روش بعد از جراحی توسط بخیه دو طرف خط اسکار جراحی بالا آورده شده و به محل جراحی بخیه میشود.

دوران نقاهت بعد از عمل کیست مویی

معمولاً پس از عمل از موضعی که باز گذاشته شده بود، ترشحاتی خارج میشود. این ترشحات عفونی نیست و جای نگرانی ندارد. همچنین در بیشتر مواقع در کمتر از یک هفته برطرف میشود.

اگر پزشک احساس کند که احتمال عفونت وجود دارد، ممکن است موضع را با گاز پر کند. پس از یک الی دو روز پانسمان خارج شده و باید زخم را با سرم نمکی شستشو داد. در برخی مواقع نیز مصرف پماد هایی برای تسریع روند بهبودی تجویز میشود.  به تدریج حفره با کف پر می شود. پس از گذشت حدود 2 الی 3 ماه موضع توسط بافت های اطراف پر میشود.

اگر در طی این مدت زخم عفونت کند. پزشک وسیله ای به نام ” درن ” را درون زخم قرار می دهد. کار درن زهکشی یا کمک به تخلیه عفونت است.

وقتی بافت زخم شروع به ترمیم کرد. ممکن است موضع به رنگ قرمز، صورتی و یا حتی زرد رنگ باشد. بهتر است این بافت را با گاز ضد عفونی کنید. اگر احساس درد می کنید، می تواند از چند قطره لیدوکائین استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید :  پانسمان کیست مویی باز و بسته

مراقبت های بعد از عمل موی برگشتی

رعایت نکات زیر می‌تواند به تسریع روند بهبودی کمک ویژه ای نماید. پس رعایت این نکات بعد از عمل الزامی است:

 • مراقبت از زخم برای جلوگیری از عفونت آن در اولویت است.
 • استفاده از داروهای ترمیم کننده و پمادهای ضد عفونی کننده با مشورت پزشک می تواند کمک کننده باشد.
 • مصرف غذاهای غنی از فیبر مثل انواع میوه ها و سبزیجات و نوشیدن آب برای جلوگیری از یبوست توصیه میشود.
 • انجام ورزشهای سنگین تا ترمیم کامل زخم ها ممنوع است.
 • استفاده از لباسهایی با الیاف طبیعی و گشاد مناسب تر است.
 • اصلاح موهای زائد از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید.
مراقبت های بعد از عمل کیست مویی
 • استفاده از حمام سیتز یا نشستن در آب گرم می تواند به جلوگیری از عفونت و ترمیم زخم کمک کند.
 • استفاده از بالش های دوناتی شکل برای جلوگیری از آسیب دیدن موضع الزامی است.
 • مصرف داروهای آنتی بیوتیک و مسکن برای جلوگیری از عفونت و درد الزامی است.
 • در هفته های اول از بلند کردن اجسام سنگین یا انجام ورزش های سنگین خودداری کنید
 • به مدت 6 تا 8 هفته دوچرخه سواری نکنید.
 • تا زمانی که زخم شما به طور کامل خوب نشده است شنا نکنید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل کیست مویی چگونه است؟

بعد از عمل کیست مویی مراقبت از زخم اهمیت زیادی دارد، باید مراقب بخیه ها باشید و به این ناحیه فشاری وارد نکنید. بهتر است بر روی شکم دراز بکشید. اگر جراحی به روش باز است حداقل برای 2 هفت و اگر به روش بسته است حداقل برای 3 شب روی شکم بخوابید.همچنین باید از مدت طولانی نشستن به شدت پرهیز کنید، زیرا ممکن است فشار بسیار زیادی را به این ناحیه وارد آورد در ضمن برای نشستن حتما از بالش های دوناتی شکل استفاده کنید. در ضمن یکی دیگر از وضعیت های مناسب خوابیدن بعد از عمل به پهلو است برای راحتی می توانید یک بالش هم در بین پاها قرار دهید.

عکس و علائم عفونت بعد از عمل کیست مویی چیست؟

عکس عفونت کیست مویی بعد از عمل
عکس عفونت کیست مویی بعد از عمل

بعد از عمل خونریزی، ترشحات خونابه ای و درد طبیعی است و معمولاً این علائم در طی چند روز برطرف میشوند. از علائم عفونت بعد از عمل میتوانیم به التهاب، تب و قرمزی اطراف زخم اشاره کنیم، در صورت تجربه چنین علائمی با پزشک خود مشورت کنید.

آیا خطر عود کیست مویی بعد از عمل وجود دارد؟

متاسفانه، احتمال عود مجدد بیماری بعد از عمل جراحی وجود دارد. اگر کیست به طور کامل تخلیه نشود ممکن است بیماری بعد از مدت کوتاهی عود کند. با انجام عمل لیزری می توان خطر عود مجدد را به حداقل کاهش داد.

بعد از عمل کیست مویی چه بخوریم؟

بعد از انجام عمل رژیم غذایی خاصی نیاز دارید. تنها موردی که باید رعایت کنید، مصرف حداقل 35 گرم فیبر در طول روز است. با مصرف فیبر از یبوست جلوگیری کنید.

دوران نقاهت بعد از عمل کیست مویی چند روز است؟

یکی از مشکلات این جراحی دوران نقاهت طولانی است. حداقل زمان مورد نیاز برای طی کردن دوران نقاهت 1 ماه است. در این مدت باید هر روز پانسمان ها را تعویض کنید تا دچار عفونت نشوید. 

اگر زمان کافی برای دوران نقاهت و استراحت در منزل ندارید، می توانید کیست را با لیزر جراحی کنید. لیزر جراحی سرپایی است که بعد از انجام عمل هم نیازی به استراحت در منزل ندارید و می توانید از فردای عمل به کار های روزمره خود برسید.

معایب و عوارض جراحی

از مهمترین عوارض و مشکلاتی که ممکن است حین و پس از جراحی برای بیمار ایجاد شود، می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • خطر عفونت و عود بیماری
 • بستری شدن در بیمارستان برای چند روز
 • درد و خونریزی شدید
 • دوره نقاهت طولانی تر
 • نیاز به تعویض مرتب پانسمان ها
 عمل کیست مویی با لیزر بهتر است یا عمل جراحی ؟
عمل کیست مویی با لیزر بهتر است یا عمل جراحی ؟

درمان کیست مویی با لیزر بهتر است یا عمل جراحی ؟

جراحی یا عمل کیست مویی به دلیل مشکلات حین عمل و عوارض بعدی آن مثل عفونت امروزه به ندرت انجام میشود. در حال حاضر بهترین روشی که برای درمان کیست مویی وجود دارد، استفاده از لیزر است.

 • لیزر هیچ یک مشکلات و عوارض جراحی را ندارد، این درمان بر خلاف جراحی سنتی سرپایی و سریع انجام میشود.
 • لیزر بدون ایجاد درد یا خونریزی موضع کیست مویی را برش می دهد.
 • در ضمن چون دقت لیزر بیشتر است، موضع را کاملاً تخلیه نموده و امکان عفونت و یا عود بیماری در آن کمتر است.
 • هزینه لیزر مناسب تر از عمل جراحی است. (جهت اطلاع از هزینه ها می توانید صفحه هزینه عمل کیست مویی را مطالعه کنید.)
 • بعد از لیزر جای زخم ها و اسکار های آزار دهنده به جای نمی ماند.
 • با انجام لیزر نیازی به استراحت طولانی مدت و دروه نقاهت چند ماهه نیست! و این یعنی بیماران می توانند از فردای جراحی به کارهای روزمره خود برسند.
 • لیزر نیازی به دریافت داروی بیهوشی و تحمل عوارض بعد از آن ندارد

برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد مزایای لیزر و نحوه انجام آن، می توانید صفحه درمان کیست مویی با لیزر را مطالعه نمایید.

بیشتر بخوانید : درمان کیست مویی با لیزر

منبع : nhs.uk

ارتباط با پزشک در واتساپ

بیماران می توانند جهت مشاوره رایگان و پرسش سوالات به این شماره در واتساپ پیام دهند.

برای ذخیره اطلاعات این صفحه از طریق دکمه زیر PDF این صفحه را دانلود نمایید.

سوالات متداول جراحی سینوس پیلونیدال

احتمال عود بیماری پس از جراحی سنتی وجود دارد؟

بله، اگر عفونت به طور کامل از بین نرود، خطر عود مجدد وجود دارد.

تفاوت جراحی سنتی کیست مویی و لیزر در چیست؟

در جراحی سنتی با چاقو و در لیزر با اشعه موضع کیست را برش میدهند. لیزر چون آسیب کمتری داشته و درد و خونریزی ایجاد نمی کند؛ روش پرطرفداری است.

بعد از عمل چقدر طول می کشد تا زخم خوب بشه؟

بسته به وسعت تخلیه کیست، حداقل در حدود 6 تا 10 هفته، ولی با استفاده از لیزر می توان این مدت زمان را به نصف کاهش داد.

در جراحی سنتی زخم  را باز میزارید، در جراحی با لیزر چطور؟

بله هم در جراح سنتی و هم در لیزر زخم را باز رها میکنند از داخل ترمیم شود.

این جراحی برای خانمی که بارداره مضره؟

بله جراحی سنتی توصیه نمیشود. اما درمان لیزری مانعی ندارد.

آیا بعد از عمل جراحی تمام اثرات ظاهری کیست از بین میره؟

به جای ماندن جای زخم بعد از جراحی اجتناب ناپذیر است.

آیا بعد از جراحی، رابطه مقعدی مضره؟

خیر، موضع کیست با مقعد فاصله داشته و مشکلی را ایجاد نمی کند.

عمل کیست مویی باز بهتر است یا بسته ؟

این مورد بستگی به وضعیت کیست مویی و میزان پیشرفت آن دارد. اما وقتی زخم باز است، نیاز به رسیدگی و مراقبت های بیشتری دارد تا دچار عفونت نشود.

نحوه خوابیدن پس از جراحی کیست مویی چگونه است؟

برای خوابیدن بعد از عمل دو گزینه شکم یا پهلو وجود دارد . هر یک از این موارد می تواند به کاهش فشار روی کمر و باسن کمک کند. هنگام دراز کشیدن به پهلو، مراقب باشید در حالتی که کمرتان را کش می دهد، خم نشوید.

چگونه با کیست پیلونیدال دوش بگیرید؟

اگر پانسمان داخل حفره کیست قرار داده شده باشد، ممکن است به شما گفته شود که خودتان آن را بردارید. می توانید این کار را در حمام انجام دهید. پس از برداشتن پانسمان، باید روزی یک بار ناحیه مورد نظر را به دقت زیر دوش بشویید . این کار را تا زمانی انجام دهید که دهانه زخم بسته شود.

آیا کیست مویی بدون جراحی و خود به خود درمان میشود؟

خیر . حتی اگر کیست مویی عفونی نباد، باز هم بدون جراحی از بین نمیرود و احتمال عفونی شدن آن وجود دارد.

81 دیدگاه دربارهٔ «عمل جراحی کیست مویی بسته و باز [+ فیلم] و دوره نقاهت»

 1. سهراب رجائی

  سلام. من یک سال پیش عمل جراحی کیست مویی انجام دادم. چند روز پیش متوجه شدم بیماریم برگشته. آیا الان میتونم برای لیزر اقدام کنم یا باید بازم جراحی انجام بدم؟

   1. سلام وقت بخیر من دوروزپیش جراحی کردم و دکتر کیست رو برداشتن و بعد عمل گفتن با توجه به سایزکوچیک کیست نیاز به باز بودن نبوده و بخیه شد زخمم. میخواستم بدونم آیا اینکار باعث افزایش ریسک برگشت بیماری میشود؟

 2. سلام دکتر من 1 هفته است که عمل کیست مویی باز انجام دادم. الان حین عوض کردن پانسمان متوجه ترشحات چرکی شدم. به نظرتون غیرعادی هست و زخمم عفونت کرده ؟

 3. سلام. من کیست مویی دارم و دکتر گفته باید حتما جراحی باز انجام بدم. الان سوالم اینکه با توجه به اینکه تو شهر ما لیزر نیست. اگر جراحی انجام بدم ممکن هست که بیماریم بازم عود کنه؟

  1. سلام، لزوما جراحی باز باعث عودمجدد بیماری نمیشه. اما از آنجایی که زخم باید برای مدت طولانی باز باشد، این امکان وجود داره، که زخم عفونت کند و دردسر ساز بشه.

 4. سلام دکتر. کیست مویی در کمر من به شدت عفونت کرده و آبسه داره. دکتر گفته باید جراحی باز انجام بشه ولی من خیلی میترسم. به نظرتون اگر جراحی بسته انجام بشه با توجه به اینکه عفونت داره. مجدد عود می کنه؟

  1. سلام. بله اگر میزان عفونت زیاد است باید حتما جراحی باز انجام شود. ترس کنار بزارین و مطابق نظر پزشک درمان انجام بدین

 5. سلام دکتر میخواستم بدونم وقتی کیست آبسه کرده میشه با لیزر درمان کرد؟ از جراحی میترسم

  1. یکی از علت های این موضوع این است که برخی از پزشکان تخصص و تجربه کافی جهت کار با لیزر را ندارند.

 6. سلام دکتر، من قبلا یکبار جراحی به روش بسته انجام دادم اما الان متوجه شدم باز هم بیماریم عود کرده. آیا میتونم این باز کیست مویی لیزر کنم؟

 7. سلام دکتر. من در یک بیمارستان خصوصی در تهران عمل جراحی کیست مویی باز انجام دادم که متاسفانه عفونت کرده. بعد رفتم دکتر و با بتادین زخم منو شست ولی بهتر نشد، عفونتش بهتر نشده. نظر شما چی هست؟

 8. دکتر من سه ماه پیش جراحی کیست مویی بسته انجام دادم و زخم هم کامل خوب شده . اما وقتی میشینم جای بخیه هام وحشتناک درد میکنه و تیر میکشه. به نظرتون باید چیکار کنم؟

 9. سلام دکتر من یک خانم 20 ساله هستم. به تازگی متوجه درد زیاد در اطراف کمرم شدم به همین حاطر رفتم دگتر. با معاینه مشخص شد کیست مویی دارم. کیست من عفونت التهاب نداره ولی دکتر گفت باید جراحی بسته انجام بدم. به نظر ما با این وضعیت من اصلا لازم هست گه جراحی انجام بشه؟

 10. سلام من عمل کیست مویی به روش بسته انجام دادم مینواستم بدونم تا چند وقت بخیه ها باید باشد و بعد از کشیدن بخیه میتونم بشینم و به کار های روزمره برسم؟

  1. سلام. در این مورد با پزشکی که جراحی انجام دادن مشورت کنید. این موضوع بستگی به عمق کیست مویی دارد.

 11. سلام .
  دکتر همسر بنده کیست مو خیلی کوچیکی داره عفونت و آبسه نکرده ولی خب نگرانم ومیخوام زودتر درمان بشه . به بنظر شما کدوم روش برای درمان مناسب تر هست. سنتی یا لیزر؟ هزینه لیزر به چه صورته؟

  1. سلام. برای درمان کیست مویی باید بیمار تحت جراحی قرار گیرد. باید کیست مویی شکافته شده و تحلیه شود تا از داخل به سمت خارج ترمیم شود. بهترین زمان درمان کیست مویی است زمانی که هنوز رخم عفونت نکرده است، زیرا ترمیم زحم سریع تر انجام میشود. لیزر معایب و عوارض جراحی را ندارد و میتواد از عفونت یا عود بیماری جلوگیری نماید. در لیزر با انجام لیزر دوره ترمیم زخم به یک چهار کاهش پیدا می کند. برای تعیین هزینه ها لیزر کیست مویی از کیست عکس بگیرید و برای ما در واتساپ (۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴) ارسال کنید.

 12. من 8روز پیش عمل کردم با لیزر اندازه یک سکه 5تومنی زخم بازه عمل با لیزر اصلا درد نداشت فقط تنها مشکلی دارم تعویض هر روزپانسمانه که عذاب اوره هر 8ساعت ی ژلوفن و کپسول 500میخورم

 13. سلام دکتر خوب هستید
  دکتر من الان دو ماه و ۱۰ روز میشه که عمل به صورت باز انجام دادم
  زخمم خیلی کوچیک شده ولی تو هنوز جوش نخورده آیا طبیعیه؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. مدت زمان بهبودی زخم کیست مویی، بستگی به وسعت زخم دارد و 2 ماه هم زمان زیادی برای ترمیم زخم کیست مویی نیست! به همین جهت بهتر هست با پزشکی که جراحی انجام دادن مشورت کنید.

 14. سلام آقای دکتر وقت بخیر
  حدود 5 ماه قبل عمل کیست مویی انجام دادم. الان نه تنها مشکل من حل نشده بلکه شدیدتر از قبل هم شده. و مدام عفونت میکنه. میخواستم بدونم آیا الان میتونم لیزر انجام بدم؟

 15. ساجده رضایی

  سلام. وقت بخیر، من تعریف شما رو خیلی شنیدم.
  شما خودتون کیست مویی به روش بسته عمل میکنید یا باز؟ کدومش بهتر هست؟

 16. سلام. بعد از انجام این عمل دوران نقاهت چند روز هست و اینکه چند روز نمیتونیم کار کنیم؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. دوره نقاهت جراحی کیست مویی 2 الی 4 هفته اس. با انجام لیزر میتونید مدت دوره نقاهت به 1 هفته کاهش بدین.

 17. سلام وقت بخیر
  ببخشید میخواستم سوال کنم من یک هفته پیش درد عجیبی گرفتم و بعد یک هفته متوجه شدم کیست مویی که همراه با التهاب بود و به صورت اورژانسی تخلیه کردند اما تأکید کردند که باید جراحی انجام بدهم با توجه به اینکه حدودا تا دوماه آینده بنده شرایط عمل را ندارم ممکنه تا دوماه دیگر وضعیتم بدتر شود ؟

  و اینکه گفته می‌شود با لیزر احتمال برگشت زیاد و عفونت بیشتر و حتی ممکن است بخاطر عفونت بخیه ها رو باز کنند و اینکه استخوان لگن تا ماه ها دیده می‌شود بر اثر زخم صحت دارد؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. اگر تا دوماه تاخیر بیفته مشکلی نداره ولی خطر عفونت و تشدید بیماری وجود داره. خیر کاملا برعکس گفتن بهتون. عمل باز کیست مویی هست که باعث عفونت میشه. چون باید برای یک مدت طولانی روی زخم باز باشه و این خودش باعث عفونت میشه. در صورتی که با لیزر بدون درد یا خونریزی و کاملا سرپایی کیست مویی برداشته میشه. پیشنهاد میکنم برای اطلاعات تکمیلی صفحه درمان کیست مویی و عکس کیست مویی مطالعه کنید.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بعد از عمل سنتی به دلیل باز بودن زخم احتمال عفونت بسیار زیاد هست. بسته به وسعت زخم ممکن هست بین یک تا سه ماه برای ترمیم زخم نیاز به استراحت در منزل باشد.

 18. سلام، من ۴۵ روز پیش عمل جراحي با برش لیزر به روش باز انجام دادم، و هر ۳روز یک بار پانسمان نوین سواب سوربکت و هیدرو کلین پلاس انجام میدم، و عمق زخمم کمتر شده، پزشک عفونی هم معاینه شدم، و در این مدت ۷ دوره آنتی بیوتیک مصرف کردم، ولی هنوز کمی ترشحات چرکی داره. آیا طبیعیه؟ چه موقع کامل بسته میشه و نیاز به پانسمان نیست دیگه؟
  ممنون میشم جواب بدید

 19. سلام وقت بخیر من کیست مویی دارم میخواخم جراحی کنم میترسم بعد بیهوش میکنن یا لیزر بیهوشی داری

  1. مشاور کلینیک

   سلام.نگران نباشید لیزر با بی حسی انجام میشه و درد و خونریزی هم نداره. در کمتر از نیم ساعت با لیزر کیست مویی برداشته میشه. بعد از جراحی احتمال عفونت زیاده و ترمیم شدن زخم هم میتونه ماها زمان ببره اما با لیزر هیچ یک از این مشکلات وجود نخواهد داشت.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. غذاهای مقوی؛ غذاهای حاوی فیبر . میوه آناناس هم به افزایش سرعت ترمیم زخم کمک میکند.

 20. سلام. عمل کیست مویی در بیمارستان انجام میدن؟ من شنیدم خیلی عوارض داره واقعی هست و این طول درمان چند روزه؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بله در بیمارستان انجام میشه. بله عوارض جراحی میتونه باعث عفونت یا عود مجدد بشه. طول درمان بسته به وسعت زخم بین 4 الی 6 هفته است.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. عمل جراحی در بیمارستان با تیغ جراحی انجام میشه و ناحیه کیست به طور کامل بریده شده و تخلیه میشود. این زخم میتواند ماه ها طول بکشد تا ترمیم شود. اما لیزر سرپایی و بدون نیاز به بستری انجام شده و با تابش اشعه لیزر توده کیست جدا میشه. ناحیه لیزر شده زخم نمیشه چون لیزر حین برش بافت ها را ترمیم نیز میکند پس دوره نقاهت به یک ماه کاهش می یابد. در ضمن با لیزر احتمال آسیب عضله نیز وجود ندارد.

 21. سلام. من میخواستم عمل جراحی کیست مویی انجام بدم. به نظرشما لیزر بهتر هست یا عمل در بیمارستان ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. مسلما لیزر بهترین روش درمان کیست مویی است. لیزر سرپایی و بدون درد یا خونریزی و فقط در یک جلسه این بیماری را از بین می برد.

 22. سلام. من نمیخوام عمل انجام بدم میخوام لیزر کنم. میشه دکترشما هم من معاینه کنه و نظرشو بگه؟ چطوری باید وقت ویزیت بگیرم؟

 23. سلام خسته نباشید دکتر من امروز ۱هفته س که عمل جراحی کیست موی باز با لیزر انجام دادم و هر روز زخم رو با سرم شستو شو ،و گاز استریل پانسمان میکردم درحالی که دکتر فقد گفته بود تا ۳یا۴روز اینکارو انجام بدم،ولی با این وجود داخل زخمم زرد رنگه و با اینکه سعی در خارج کردنش دارم کنده نمیشه به نظرتون این عفونته؟و لازم هست بعد ۱هفته بازم شستوشو و پانسمان بشه یا نه،امروز وقت معاینه داشتم با دکتر خودم،نبود برای همین از شما میپرسم میترسم عفونت کرده باشه خیلی ازتون ممنونم

  1. مشاور کلینیک

   سلام. در هر حال بدون معاینه نمیشه نظر داد. باید معاینه بشین، احتمال عفونت هست. توصیه میکنم خودتون دستکاری نکنید، حتما با پزشک مشورت کنید.

 24. باعرض سلام و خسته نباشید
  من الان ۳روزه عمل با لیزر انجام دادم امروز متوجه شدم یکی از بخیه های وسط باز شده میخواستم بدونم باید چکارکنم آیا باید دوباره بخیه بزنم یا نیازی نیست؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

 25. سلام خسته نباشید من یک هفته است به صورت جراحی باز عمل کردم ولی از ترس بعد از یک هفته نه روی کمر خوابیدم نه نشستم . به نظرتون نشستن برام مشکل ایجاد میکنه؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام . بهتر هست با پزشک خودتون مشورت کنید. این بستگی به این داره که محل جراحی کچاست و اندازه اش چقدره؟

 26. سلام. من میخوام هفته بعد جراحی انجام بدم ولی اشتباه کردم و دیر برای جراحی رفتم و دکتر میگه خیلی بزرگ شده میگن خیلی طو ل میکشه تا ترمیم بشه نظرشما چی هست

  1. مشاور کلینیک

   باید هرچه سریع تر جراحی بشه. اما میتونید جراحی کیست مویی با لیزر را انتخاب کنید. لیزر در مقایسه با جراحی سنتی روش موثر تری هست و بدون درد یا خونریزی این بیماری را درمان میکند.

 27. سلام من یه هفته هست که کیست مویی عمل کردم با لیزر به صورت باز روزی دو بار شستشو میدم و پانسمان عوض میکنم میخواستم بدونم چقدر طول میکشه زخم کامل ترمیم بشه ؟

  1. کارشناس سایت

   سلام. بستگی به اندازه زخم داره ولی چون با لیزر عمل کردین اغلب بهبودی کامل کمتر از یک ماه طول میکشه.

 28. سلام من 16 ماه پیش،عمل کیست مویی به روش جراحی بسته انجام دادم،بعد از ده روز دکتر بخیه ها رو کشید،جای بخیه ها خیلی اذیت میکنن،موقع نشستن میخوان باز بشن،نمیدونم واقعا چیکار کنم،عاجز شدم لطفا راهنمایی کنین،میشه جای بخیه برش داده بشه که دوباره جوش بخوره

  1. سلام. باید با پزشکی که جراحی انجام دادن مشورت کنید .ولی بخیه ها در این مدت جوش خورده و جای نگرانی نداره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *