درمان خانگی کیست مویی

درمان خانگی کیست مویی با 8داروی گیاهی + تخلیه مو برگشتنی در خانه

در این صفحه از درمان تهران با روش های درمان خانگی کیست مویی یا همان استفاده از داروی گیاهی برای کیست مویی که از روشهای پرطرفدار درمان این بیماری است، آشنا میشوید و در ادامه در مورد تخلیه کیست مویی در خانه هم بحث میکنیم:

درمان کیست مویی در خانه

کیست مویی چیست؟ بیماری کیست مویی به ایجاد یک کیست یا برجستگی حاوی مو بر روی پوست ناحیه کمر گفته میشود. برگشتن مو به داخل پوست باعث میشود، کیسه ای حاوی مو روی پوست ایجاد شود و در آن عفونت تجمع کند. این بیماری علائمی از جمله درد، سوزش، خارش، التهاب و خونریزی را به همراه دارد.

درمان خانگی و گیاهی کیست مویی، درمان قطعی این بیماری نیستند، این روشها در بهترین حالت می تواند به بهبود التهاب و عفونت کمک نمایند، اما به هیچ وجه نمی توانند کیست مو را از بین ببرند.

بهترین راه قطعی برای درمان کیست مویی لیزر درمانی است. لیزر سرپایی، بدون درد و در کمتر از نیم ساعت این بیماری را برای همیشه از بین می برد.

بیشتر بخوانید : درمان کیست مویی بدون جراحی – روشهای عمل کیست مویی

در ادامه به معرفی روشهای درمان خانگی موی برگشتی و کیست مویی می پردازیم:

1.درمان کیست مویی با نمک

درمان خانگی کیست مویی با نمک اپسوم

نمک اپسوم به عنوان ماده ای ضد میکروب عمل می کند. این نمک به علت دارا بودن مقادیر زیادی منیزیم می تواند در بهبود التهاب موثر باشد. در ضمن اگر درد زیادی دارید و یا چرک کیست تخلیه نمیشود. استفاده از نمک اپسوم می تواند برای شما موثر باشد.

برای انجام این درمان خانگی کیست مویی لازم است یک لگن (یا وان) را از آب گرم پر کنید و یک قاشق از این نمک را به آن اضافه کنید. برای 15 الی 20 دقیقه در این آب گرم بنشینید.

2. درمان خانگی موی برگشتی با کمپرس گرم

استفاده از گرما در کاهش درد موثر بوده و به تسکین التهاب کیست نیز کمک می کند. اما مهمترین تاثیر گرما، کمک به تخلیه چرک و عفونت کیست مویی است. با تخلیه عفونت، درد بیمار نیز کاهش می یابد.

برای این منظور می توانید از کمپرس های گرم آماده در بازار استفاده کنید. همچنین در صورتی که کمپرس گرم ندارید، میتوانید یک پارچه استریل را در آب گرم خیس کرده و برای چند دقیقه بر روی موضع قرار دهید. این روش را می توانید 2 الی 3 بار در روز تکرار کنید.

مشاوره با پزشک در واتساپ

جهت ارتباط و مشاوره رایگان و پرسش سوالات به این شماره در واتساپ پیام دهید.

3.روغن درخت چای

درمان خانگی کیست مویی با روغن درخت چای

روغن درخت چای ضد میکروب بسیار قوی است. این عصاره قدرت مند می تواند التهاب و عفونت موضع را به سرعت از بین ببرد. این روغن بسیار قوی است پس نباید آن را به تنهایی استفاده کنید. برای این منظور روغن را به نسبت 1 به 10 با آب مخلوط کرده و بر روی موضع استعمال نمایید. پس از خشک شدن با آب گرم شستشو دهید. این روش را می توانید تا 3 بار در روز تکرار کنید.

4.روغن کرچک

روغن کرچک از گیاهی به همین نام به دست می آید. این  روغن حاوی ماده ای به نام اسید ricinoleic است. این ماده با خاصیت ضدالتهابی خود به درمان این بیماری کمک ویژه ای می نماید.

برای استفاده از روغن کرچک کافی است توپ پنبه ای را به این روغن آغشته کرده و برای 20 الی 30 دقیقه و یا حتی یک شب تا صبح بر روی موضع کیست قرار دهید. انجام این درمان تا 3 بار در روز منعی ندارد.

بیشتر بخوانید : درمان کیست مویی با طب سنتی

ارتباط تلفنی با مرکز درمان تهران

برای مشاوره رایگان و رزرو نوبت ویزیت با این شماره تماس بگیرید.

5.چای کیسه ای

محتویات چای موجب شده این خوراکی خواص ضد التهابی داشته باشد. بنابراین استفاده از آن می تواند به کاهش تورم کمک نماید. برای این منظور یک چای کیسه ای را برای 5 الی 6 دقیقه در آب گرم خیس کنید و پس از خنک شدن برای 10 دقیقه بر روی موضع مورد نظر قرار دهید. این درمان خانگی کیست مویی را می توان 3 الی 4 بار در روز تکرار کرد.

6.آلوئه ورا داروی گیاهی برای کیست مویی

حتما می دانید ژل آلوئه ورا تا چه اندازه مفید است. یکی از خاصیت هایی این ژل خواص ضد التهابی آن است که می تواند در برطرف کردن عفونت و التهاب کیست موثر باشد. برای این منظور یک برگ تازه آلوئه ورا را تهیه کرده و ژل آن را خارج کنید. این ژل را برای حداقل 20 دقیقه بر روی موضع قرار دهید تا به طور کامل خشک شود. سپس موضع را بشویید. تکرار این درمان تا 4 مرتبه در روز هم منعی ندارد.

7.ریشه بورداک

درمان خانگی کیست مویی با ریشه بورداک

ریشه بورداک می تواند عفونت را از بین ببرد و به دفع سموم بدن نیز کمک کند. مصرف این داروهای گیاهی می تواند به کاهش علائم کیست مویی کمک نماید.

برای انجام این درمان پودر ریشه بورداک را با یک قاشق عسل مخلوط کنید تا خمیری از آن حاصل شود. این خمیر را بر روی کیست استعمال نمایید و اجازه دهید تا کاملا خشک شود. این درمان را می توانید تا 2 الی 3 بار در روز تکرار کنید.

8.درمان کیست مویی با واجبی

درمان کیست مویی با واجبی

درمان کیست مویی با واجبی امکان پذیر نیست. همان طور که حتما می دانید واجبی خواص بسیاری برای سلامتی دارد و در برطرف کردن موهای زائد موثر است. اما استفاده از آن برای درمان کیست مویی، پیشنهاد نمی‌شود، زیرا استفاده از آن فقط جنبه پاکسازی داشته و موهای زائد این ناحیه را برطرف می‌کند و هیچ در از بین بردن بیماری ندارد. بنابراین مصرف واجبی می تواند در پیشگیری از کیست موثر باشد اما درمان خیر.

در ضمن درمان کیست مویی با واجبی می تواند سبب سایش پوست زخم کیست مویی شده و التهاب و عفونت را تشدید کند. بنابراین توصیه میشود تا بهبودی کامل زخم کیست مویی و حتی بعد از جراحی از مصرف این دارو پرهیز کنید.

بیشتر بخوانید : پماد برای کیست مویی

تخلیه کیست مویی در خانه

بیماران باید از تخلیه کیست مویی در خانه به شدت پرهیز کنند. اقدام خودسرانه برای تخلیه یا ترکیدن این زائده نه تنها به درمان آن کمک نمیکند، بلکه می تواند با تشدید بیماری وضعیت را وخیم تر نماید. در ضمن تخلیه عفونت کیست به معنی درمان آن نیست. حتی اگر زخم برای مدت کوتاهی بهبود یابد، بعد از طی چند روز شدیدتر از مرتبه قبل عود خواهد کرد.

تاثیر روش داروی گیاهی و درمان خانگی

خیر، درمان های خانگی یا گیاهی قدرت برطرف کردن این عارضه را ندارند. درمان های خانگی در بهترین حالت می توانند در بهبود علائم بیماری موثر باشند. یعنی می توانند درد و عفونت حاصل از کیست را تسکین دهند نه خود آن را. بهتر است از این درمان ها در کنار سایر روشهای موثر استفاده نمود تا سریع تر به نتیجه دلخواه و درمان کامل بیماری رسید. اگر برای درمان کیست تنها از روشهای خانگی و دارویی استفاده کنید. بیماری شما مکرراً عود خواهد نمود.

برای از بین بردن کیست مویی می بایست این موضع به طور کامل تخلیه شود. روشهای جراحی می توانند به درمان این بیماری کمک کنند. اما جراحی عوارض و مشکلات خاص خود را داشته و می تواند عفونت، خونریزی و درد را به همراه داشته باشد. امروزه به ندرت توصیه میشود.

بهترین روش موثری که در حال حاضر برای درمان کیست مویی وجود دارد، لیزر درمانی است. لیزر سرپایی انجام شده و با یکبار انجام آن می توان بدون ایجاد درد و خونریزی برای همیشه از شر این عارضه خلاص شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه صفحه درمان کیست مویی با لیزر را مطالعه نمایید.

سوالات متداول درمان کیست مویی در خانه

چه درمان خانگی موی برگشتی به طور کامل کیست را از بین میبرد؟

درمان های خانگی تنها علائم بیماری را رفع کرده و نمی توانند کیست را از بین ببرند.

اگر عفونت زخم با این درمان ها از بین رفت، دیگری نیازی به جراحی نیست؟

خیر، در هر صورت برای از بین بردن کیست باید جراح انجام شود.

استفاده از گیاهان دارویی می تواند باعث عفونت یا تشدید بیماری شود؟

مستقیماً خیر، اما اگر برای مدت طولانی به جای درمان های اساسی از گیاهان دارویی استفاده کنید، با اتلاف وقت به تشدید بیماری کمک کرده اید.

تخلیه کیست مویی در خانه به درمان این بیماری کمک میکند؟

خیر اینکار نه تنها به درمان این بیماری کمک نمی‌کند، بلکه ممکن است، باعث نفوذ عفونت به بافت های اطراف شود. حتی اگر عفونت از بین رود در طی مدت کوتاهی مجددا بیماری عود خواهد کرد.

درمان کیست مویی با واجبی مضر است؟

بله ممکن است باعث التهاب و تشدید عفونت شود.

37 دیدگاه دربارهٔ «درمان خانگی کیست مویی با 8داروی گیاهی + تخلیه مو برگشتنی در خانه»

 1. سلام. من دچار عفونت شدید کیست مویی شدک. اگر بخوام درمان خانگی انجام بدم. بهنظرتون رفع میشه یا اینکه ممکن هست بدتر هم بشه

 2. سلام خدمت جناب دکتر ، من از حدود 6 ماهه پیش درد خیلی خفیفی دارم. مراجعه کردم به دکتر و گفتن کیست مویی هست اما عفونت نداره. می تونم این مشکل با درمان خانگی رفعش کنم یا باید حتما لیزر و جراحی انجام بدم؟

  1. سلام. خیر مشکلتون فقط با جراحی حل میشه. درمان های خانگی تنها در رفع عفونت موثر هستند و تاثیری در درمان بیماری ندارند.

 3. من در ناحیه کمرم یک برجستگی دارم که عفونت ندار. اما یک موی پیچ خورده از آن خارج شده است. آیا این کیست هست؟ و اگر این روشها رو انجام بدم و بیماریم کیست نباشه، آیا مشکلی برام ایجاد میشه؟

  1. علائمی که ذکر کردین احتمالا ناشی از کیست مویی هست. توصیه می کنم خودسرانه هیچ درمان خانگی انجام ندین و با پزشک در مورد درمان مشورت کنید.

  1. پزشک متخصص جراح بهترین گزینه است. اگر می خواین لیزر انجام بدین دقت کنید که پزشک قبلا تجربه چنین عملی را داشته باشد.

  1. خیر، شاید مصرف روغن درخت چای بتواند عفونت را تا حدی بهبود بخشد. اما به هیچ وجه تاثیری در از بین بردن کیست مویی ندارد.

 4. سلام. ایا اگر با این روشها عفونت کیست از بین ببریم زخم خوب شده؟ من خیلی درد دارم و از چند داروی دست ساز استفاده کردم و نتیجه نگرفتم الان باید چه کاری انجام بدم؟

  1. سلام. خیر. درمان عفونت به معنی درمان فیستول نیست! تا وقتی فیستول را درمان نکنید، امکان عود مجدد عفونت وجود دارد.

 5. سلام من ۲ روز کمر درد شدید دارم نمیتونم بشینم یا بخوبی راه برم ی جوش نم زیر پوستی ب احتمال زیاد از کسایی هم ک عمل مو برگشتی انجام دادن پرسیدم گفتن ن درد نداشت مثل ی جوش بود ولی من خیلی درد دارم حتی نمیتونم رو کمر بخوابم لطفا بم بگین چیکار کنم

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بدن افراد مختلف به یک بیماری واکنش های متفاوتی دارد. برای تشخیص دقیق از این جوش عکس بگیرید و برای ما به این شماره (۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴) در واتساپ ارسال کنید.

 6. سودابه مجیدی

  سلام. من به دستور شما از کمپرس گرم استفاده کردم و بعد از چند روز عفونت تخلیه شد. یعنی الان خوب شدم و دیگه مشکلی برای من ایجاد نمی کنه؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. خیر تخلیه عفونت کیست مویی به معنی درمان آن نیست! کیست مویی تا زمانی که جراحی نشود درمان نشده است. بعد از طی مدتی کوتاه شدید تر از مرتبه قبل عود خواهد کرد.

 7. سلام. این درمان های خانگی موثر نیستند. برای لیزر کیست مویی چطور میتونم وقت بگیریم؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. خیر به هیچ وجه برای تخلیه کیست مویی اقدام نکنید. با تخلیه عفونت فقط باعث میشه عفونت به سایر نواحی اطراف هم منتقل بشه و بعد از مدتی مجدد کیست عفونت کنه. برای درمان قطعی پیشنهاد میکنم، صفحه درمان کیست مویی را مطالعه کنید.

 8. سلام همسر من در شکاف بالای باسن سه سوراخ دارد که از آن چرک خارج میشود پارسال از آن دسته های مو خارج شد دکتر متخصص برای درمان از مشهد معرفی کنید ممنون میشم

 9. سلام. آیا روغن درخت چای میتواند عفونت کیست را درمان میکند. من میخوام بعد از بهبودی عمل جراحی انجام بدم

  1. کارشناس سایت

   سلام. خیر توضیه نمیکنم. واجبی فقط موهای این ناحیه را پاکسازی می کند و تاثیری در درمان بیماری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *