درمان کیست مویی با دارو

دارو و پماد برای کیست مویی(موی برگشتی)،مرهم سیاه، ایکتیول و …

بسیاری از بیماران تمایل به استفاده از دارو برای برطرف کردن این عارضه دارند. دارویی که برای درمان این بیماری به کار می روند، بیشتر نقش تسکین دهنده و ضد التهابی دارند. در ادامه این صفحه میخواهیم به بررسی موثرترین داروهای کیست مویی مثل درمان با مرهم سیاه ( ایکتیول ) بپردازیم:

کیست مویی چیست؟ بیماری کیست مویی نوعی عارضه مقعدی است. کیست مویی ممکن است به شکل یک جوش یا آبسه آزار دهنده و یا به شکل چند سوراخ روی پوست مشاهده شود. عوامل بسیاری از ژنتیک تا اضافه وزن و سبک زندگی در ایجاد این بیماری دخیل هستند.کیست می تواند با علائمی مثل درد، خونریزی، خارش، سوزش، ترشحات بد بو و … خود را نشان دهد.

خوب است توجه داشته باشید که ، داروها نمیتوانند کیست مو را از بین ببرند و فقط نقش تسکین دهندگی دارند، کیست فقط و فقط با جراحی (لیزری یا سنتی) از بین می رود.

بیشتر بخوانید : عمل سرپایی کیست مویی با لیزر در تهران

ویزیت رایگان در واتساپ

برای مشاوره رایگان و رزرو نوبت ویزیت به این شماره در واتساپ پیام دهید.

در ادامه به روش های درمان کیست مویی با دارو می پردازیم :

درمان خانگی کیست مویی با مرهم سیاه (ایکتیول)

درمان خانگی کیست مویی با مرهم سیاه

درمان خانگی کیست مویی با مرهم سیاه یا پماد ایکتیول یکی از بهترین روشهای درمان این بیماری است. یکی از داروهایی که پزشکان قبل از جراحی برای درمان این بیماری توصیه می کنند، روغن سیاه یا مرهم سیاه است. این پماد خاصیت ضد عفونی کنندگی داشته و می تواند التهاب ناشی از بیماری را از بین ببرد. این پماد حاوی روغن کرچک است و می تواندد تا حدودی از بین ببرد. همچنین این پماد به علت دارا بودن مقادیر زیادی روغن نارگیل اثرات نرم کنندگی نیز دارد.

طریقه استفاده از مرهم سیاه (ایکتیول) برای کیست مویی

برای استفاده از پماد ایکتیول کافی است مقداری از آن را بر روی موضع کیست استعمال نمایید و سپس آن را با پارچه تمیز یا پانسمان پوشانده و 7 الی 10 ساعت بعد با آب گرم و صابون موضع را شستشو دهید.

از اثرات روغن سیاه می توانیم به کاهش درد و سوزش و خارش اشاره کنیم. اما این پماد نمی تواند درمان قطعی کیست مویی باشد و آن را از بین ببرد.

پماد الیز خاصیت پروتئولیتیک دارد و زخم و بافت های مرده پوست را از بین می برد.

درمان کیست مویی با داروی فنل

یکی از پرکاربردترین روشها برای درمان این بیماری تزریق فنل است. فنل مایعی ضد عفونی کننده بوده که تزریق آن می تواند در برطرف کردن التهاب و عفونت زخم موثر باشد. در برخی موارد این دارو باید در چندین مرحله به کیست تزریق شود. همچنین همزمان با تزریق فنل از ژل پارافین نیز استفاده می کنند. تا از آسیب دیدن سایر نواحی پوست جلوگیری کنند. درمان با این روش در حدود 4 الی 8 هفته به زمان نیاز دارد. در برخی موارد قبل از فنل موضع کیست را تخلیه می کنند.

پس از تزریق بیمار باید برای 24 ساعت در بیمارستان تحت نظر باشد، زیرا خطر التهاب وجود دارد. از فنل برای درمان آبسه ها نیز استفاده میشود. درمان کیست با داروی فنل قطعی نبوده و خطر عود مجدد بیماری و عفونت زخم وجود دارد. همچنین ممکن اسکار بد شکل و آزار دهنده ای را به جای بگذارد.

بیشتر بخوانید :درمان خانگی کیست مویی

درمان کیست مویی با دارو خطر ایجاد عوارض خطرناک مثل سرطان را افزایش میدهد.

چسب فیبرین

تزریق چسب فیبرین به کیست مویی

یکی دیگر از روشهای رایج برای درمان این بیماری تزریق داروی فیبرین است. تزریق فیبرین برای افرادی که کیست سطحی و بدون آبسه دارند و در گذشته نیز سابقه ابتلا به بیماری را نداشته اند، کاربرد دارد. تزریق این ماده اولین خط درمان این بیماری است و اغلب برای کودکان مورد استفاده قرار می گیرد.

این دارو روشی سرپایی و کم خطر برای رفع این عارضه است. تزریق ممکن است همراه با بیهوشی و یا بی حسی موضعی انجام گیرد. در ابتدا موضع کیست را تخلیه می کنند سپس چسب به موضع کیست تزریق میشود و به مدت 2 دقیقه این موضع را فشار میدهند تا چسب به طور کامل خشک شود.

تجربه نشان داده تزریق فیبرین نه تنها بهتر از جراحی سنتی و فلپ است بلکه کم خطر تر از آنها است. در بیشتر از 90% از موارد تزریق فیبرین می تواند موثر باشد و بیمار به بهبودی کامل میرسد. اما به شرطی که بیمار شرایط ذکر شده برای انجام این روش را داشته و خود نیز نکات پیشگیری کننده را رعایت کند.

بیشتر بخوانید : درمان کیست مویی با طب سنتی

آنتی بیوتیک ها

مصرف داروهای آنتی بیوتیک های نظیر سفالکسین می تواند در برطرف کردن عفونت و التهاب زخم موثر باشد. مصرف این دارو به تنهایی در برطرف کردن عارضه موثر نیست. بلکه مصرف آن قبل از جراحی و به سبب کاهش عفونت زخم توصیه میشود. علت این امر هم این است که تجربه نشان داده بیمارانی که قبل از عمل کیست مویی از آنتی بیوتیک استفاده می کنند، نتیجه بهتری از درمان می گیرند. ممکن است پزشک قبل از عمل جراحی و یا بعد از آن مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی و موضعی را توصیه کند.

آیا با دارو می توان کیست مویی را درمان کرد؟

بسیاری از افراد با تصور اینکه کیست مویی یک بیماری ساده است از درمان های خانگی و دارویی استفاده می کنند. عده ای دیگر نیز از ترس و خجالت معاینه این موضع، درمان های دارویی را ترجیح می دهند. اما واقعیت این است که هیچ درمان دارویی نمی تواند تضمینی باشد و بیماری شما را برای همیشه برطرف نماید.

حتی اگر از دارو برای درمان استفاده می کنید، نباید یک دوره طولانی این کار را انجام دهید. چون داروها هرگز جایگزین درمان های موثر نشده و به تدریج بیماری پیشرفت کرده و درمان آن نیز پیچیده تر خواهد شد. کیست مویی درمان نشده در طولانی مدت به بیماری های خطرناکی مثل سرطان پوست تبدیل می شود.

درمان قطعی این بیماری هنگامی انجام می شود که موضع کیست به طور کامل تخلیه شود. یک راه حل قطعی و تضمینی استفاده از لیزر برای درمان است. لیزر کیست مویی سرپایی و بدون ایجاد درد یا خونریزی انجام میشود.

بیشتر بخوانید : دکتر کیست مویی

سوالات متداول

اگر عفونت و خارش کیست با دارو رفع شود، باز هم نیاز به جراحی است؟

بله، دارو درمان قطعی نیست. بهترین راه برای درمان از بین بردن کیست با لیزر است.

قبل از جراحی کیست چه داروهایی مصرف کنیم؟

مصرف داروهای آنتی بیوتیک قبل از جراحی به نتیجه گیری بهتر از درمان کمک می کند.

داروهای آنتی بیوتیک می توانند کیست را از بین ببرند؟

خیر

سفالکسین برای کیست مویی خوبه؟

بله مصرف این آنتی بیوتیک میتواند به رفع عفونت کیست مویی کمک کند، اما تاثیری در درمان قطعی آن ندارد.

آیا درمان خانگی کیست مویی با مرهم سیاه (ایکتیول ) درمان قطعی است؟

خیر، این پماد نمی تواند به طور قطع این عارضه را درمان کند. برای درمان قطعی نیاز به جراحی است.

45 دیدگاه دربارهٔ «دارو و پماد برای کیست مویی(موی برگشتی)،مرهم سیاه، ایکتیول و …»

  1. مصرف قرص آنتی بیوتیک قبل از جراحی و با مشورت پزشک می تواند در رفع عفونت کیست مویی موثر باشد.

  1. خیر، دارو فقط در بهبود عفونت کیست مویی موثر هستند. به همین جهت قبل از جراحی معمولاً مصرف داروهای آنتی بیوتیک توصیه میشود.

 1. سلام من سه ماه پیش رفتم دکتر و تشخیصشون کیست مویی بود و برای من پماد ایکتیول تجویز کرد. با اینکه مرتباً مصرف کردم نتیجه ای نگرفتم

 2. سلام دکتر جان من عمل کیست مو به روش باز انجام دادم چهقدر زمان میبرد که خوب شم چه چیزی باعث میشود زخم زود جمع شود

 3. سلام. روز بخیر
  تزریق فنل تا چه حدی تاثیر گذار هست؟ من میخوام انجام بدم و نگران هستم که بی اثر باشه.

 4. سلام وقت بخیر برای جای اینکه عمل خوب بشه باید چی کار کنیم … چندبار رفتم پیش دکتر فقط میگه موبر بزن و … هی جوش میخوره هی باز میشه بالا زخم .. چیکار کنم

  1. مشاور کلینیک

   سلام. ترمیم زخم کیست مویی گاهاً چندین ماه زمان می بره پس صبوری کنید و دستورات پزشکتون رعایت کنید.

 5. سلام. وقت بخیر
  روغن چای برای کیست مویی خوبه؟ شما چه دارویی به مریض هاتون توصیه می کنید؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بله خوبه. کیست موییی ضد عفونی میکنه و از التهاب کاهش می دهد. اما قبل از مصرف روغن چای را با روغن زیتون رقیق کنید.
   کست مویی با دارو و پماد رفع نمیشود، برای درمان قطعی باید جراحی انجام بدین.

 6. سلام. من خیلی درد دارم و هرپماد استفاده میکنم دردم بیشترمیشه. ایا راهی هست که بتونم با پماد این مشکل برطرف کنم؟

 7. ببخشید من روی صورتم کیست مویی بوجود اومده و با دارو عفونتش برطرف شده ولی لک کیست باقی مونده . با لیزر برطرف میشه کلا لک کیست از بین بره ؟

 8. سلام اقای دکتر عرض خسته نباشید. بنده خیلی درد داشتم رفتم دکتر و برام چسب فیبرین زدم از وقتی زدم دردم بیشتر شده الان باید چیکار کنم؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. چسب فیبرین درمان قطعی این بیماری نیست و میتواند عوارض متعددی را به همراه داشته باشد. اگر درد شدتیافته حتما به پزشکی که این دارو را براتون تزریق کرده مراجعه کنید تا وضعیت مورد بررسی قرار گیرد.

  1. سلام. بله کنترل عفونت مناسب هست اما راه درمان قطعی بیماری نیست. برای درمان قطعی بایذ جراحی به روش سنتی یا لیزر درمانی انجام بدین

 9. سلام بببخشید من با لیزر عمل کردم بالای زخمم کامل بسته شدع و جوش خورده اما پایین ترش نه دکتر گفت ی عفونت خیلی خیلی سطحیه اما انتی بیوتیک خوردم جواب ندادم گفتم پماد تتراساکلین بزنم و مرهم سیاه خوبه !؟روغن درخت چای هم خوبه !؟دیگه چه چیزی خوبه؟!ممنون

 10. سلام و خسته نباشید
  بنده یک هفته ست که عمل سینوس به روش باز انجام داده ام و متاسفانه دکترم رفته مسافرت کاری و دسترسی بهش ندارم.
  برای تعویض پانسمان و تمیز کردن دیواره های زخم هنگام کشیدن گاز درد شدیدی احساس میکنم (قبلش هم مسکن میخورم)
  میخواستم بدونم میشه از پماد لیدوکائین استفاده کرد و به دیواره های زخم زد یا ضرر داره .!؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. غیر این پماد برای عفونت این بیماری توصیه میشود و در درمان جای زخم موثر نیست. هفت ماه برای زخم های بزرگ تر کیست مویی که با جراحی سنتی درمان شدن طبیعی است. جراحی با لیزر این مدت زمان را به کمتر از 40 روز کاهش می دهد.

  1. سلام. این قرص در بهترین حالت فقط عفونت و التهاب کیست را برطرف کرده و هیچ تاثیری در درمان قطعی نخواهد داشت. برای از بین بردن کامل کیست مویی باید جراحی انجام بشه تا کیست مویی تخلیه بشه. به جای جراحی با تیغ می توان لیزر را جایگزین کرد.

  1. کارشناس سایت

   سلام. بهتر هست مصرف نکنید. ضمن اینکه ذکر نشده در چه ماهیی از بارداری هستین. اما قبل از مصرف حتما با پزشکان زنان مشورت کنید.

 11. سلام من چندین ماهه که درکیر این بیماری شدم و دارو زیاد استفاده کردم. الان میگین درمان کیست مویی با مرهم سیاه قطعی هست؟ کامل کیست از بین میبره یا موقته؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *