عمل جراحی فیستول مقعد

عمل جراحی فیستول مقعد{+ فیلم} و نحوه برداشتن نخ فیستول

فیستول یکی از بیماری‌های به شدت عفونی است که با دارو و پماد از بین نرفته و باید فوراً جراحی شود، این عارضه در صورت تعلل ذر جراحی به سرعت پیشرفت کرده و عفونت به بافت‌های اطراف منتقل و مسیر فیستول طولانی‌تر خواهد شد. 5 روش رایج برای جراحی این بیماری وجود دارد. در ادامه به بررسی روش‌های جراحی فیستول می پردازیم:

بیماری فیستول یا ناسور به ایجاد یک مسیر یا تونل غیرطبیعی مابین دو عضو از بدن گفته می‌شود. در مورد فیستول مقعدی این مسیر از مابین بخشی از روده (معمولاً راست روده) شروع شده و با عبور از عضله مقعد، روی پوست اطراف مقعد به اتمام می‌رسد.  علائم این بیماری از عفونت، تا درد و سوزش و ترشحات عفونی و بد بو متغیر است. مشاهده عکس فیستول می‌تواند به فهم راحت‌تر آن کمک کند.

بیشتر بخوانید : فیستول چیست؟ علت، علائم و روشهای تشخیص و پیشگیری

پاسخگویی به سولات

پاسخگویی به سوالات و مشاوره رایگان درمان توسط کارشناسان مرکز درمان تهران


فیلم عمل جراحی فیستول مقعدی

همان طور که در تصویر نیز مشخص است پزشک پس از تعیین مسیر دقیق فیستول ، مسیر آن را برش می دهد. برای اطلاعات بیشتر فیلم جراحی فیستول مقعدی را مشاهده کنید:

1.عمل فیستول با لیزر

عمل فیستول با لیزر

در حال حاضر بهترین روش جراحی فیستول، با لیزر می‌باشد. لیزر بهترین روش قطعی، سرپایی، بدون درد یا خونریزی است، که می‌تواند در کمتر از نیم ساعت فیستول را از بین ببرد. برخلاف جراحی‌های دیگر برای انجام لیزر فقط بی حسی موضعی استفاده می‌شود، و بلافاصله بعد از عمل هم بیمار مرخص شده و یک روز بعد می‌تواند روند عادی زندگی را از سربگیرد. در ضمن لیزر فیستول احتمال عود مجدد بیماری را نیز به حداقل کاهش خواهد داد.

برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کیلیک کنید :

2.عمل فیستول چیست؟

عمل فیستول

فیستولوتومی یا همان عمل فیستول، یک راه قدیمی تر ولی پر دردسر برای درمان این بیماری است. در این روش کار درمان بدون استفاده از هیچ تکنولوژی خاصی، و تنها با تیغ انجام می‌شود.

قبل از هر چیز بگوییم که جراحی سنتی به مجموعه ای از روش‌ها و تکنیک‌های تهاجمی گفته می‌شود، که هدف از آنها برطرف کردن بیماری است. این جراحی‌ها در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام می‌شوند. فیستولوتومی نیز یکی از تکنیک‌های جراحی فیستول است.

فیستولوتومی رایج ترین روش برای عمل جراحی این بیماری است.  این درمان با استفاده از چاقوی جراحی و با هدف از بین بردن مجرای فیستول انجام می‌شود. برای این منظور مسیر غیر طبیعی یا همان مجرای، شکافته می‌شود و پس از تخلیه عفونت و قطع و حذف بخشی از موضع درگیر با بیماری، مجددا بخیه زده می‌شود. 

البته در بیشتر موارد زخم را بخیه نمی زنند تا از داخل به سمت خارج ترمیم شود. برای ترمیم کامل زخم به حدود 1 الی 2 ماه زمان نیاز داریم. در آخر زخم به صورت یک شیار کوچک روی پوست باقی می‌ماند.

برای درمان فیستول‌های پیچیده‌تر ممکن است نیاز به قطع کردن قسمتی از عضله باشد. اگر مقدار قابل توجهی از ماهیچه اسفنکتر قطع شود یا اگر کل کانال‌ها یافت نشد، ممکن است فیستولوتومی در دو مرحله انجام شود.

 همچنین در مواردی که خطر جدی برای قطع عضله و بی اختیاری وجود دارد. از سایر تکنیک های جراحی استفاده می‌شود.

معمولاً پزشک قبل از اقدام به جراحی فیستول مصرف داروهای آنتی بیوتیک را تجویز می کند تا میزان عفونت کاهش یابد. برای اطلاعات بیشتر در مورد داروهایی که باید مصرف کنید، صفحه درمان فیستول با دارو را مطالعه کنید.

معایب جراحی فیستول

عمل جراحی فیستول مقعدی حساس است. زیرا عضله مقعدی، تعداد زیادی اعصاب داشته و در صورت آسیب امکان بروز هر نوع عارضه ای وجود دارد. برخی از مهم‌ترین عوارض عمل فیستول عبارتند از :

 • احتمال آسیب عضله مقعدی و ایجاد بی اختیاری در کنترل مدفوع و گاز روده 
 • احتباس ادرار و مدفوع
 • خونریزی شدید
 • تشکیل لخته خون
 • درد
 • عفونت زخم به علت باز بودن موضع
 • نیاز تعویض مرتب پانسمان ها (برای جلوگیری از عفونت)
 • تنگی دریچه مقعدی
 • عود مجدد بیماری
 • صرف هزینه بالا
 • نیاز به بیهوشی و بستری در بیمارستان ( حداقل بیمار باید 2 شب را در بیمارستان بستری شود.)
 • طولانی شدن مدت زمان درمان، (حداقل به 2 ماه زمان برای بهبود کامل نیاز است.)

3.قرار دادن نخ فیستول و برداشتن

برداشتن نخ فیستول

در مواردی که مسیر فیستول در موضعی حساس واقع شده است. جراحی به روش فیستولوتومی می تواند خطر بی اختیاری در کنترل گاز روده و مدفوع را افزایش دهد. بنابراین از روش‌های مثل ستون استفاده می‌شود.

 در این روش جراح رشته ای از ابریشم یا لاتکس (ستون) و یا در مواردی لوله تخلیه را در فیستول قرار می‌دهد تا به تخلیه عفونت کمک کند. با جابجا کردن روزانه این نخ، توسط بیمار به تدریج عضله پشت این نخ ترمیم می‌شود. البته که برداشتن نخ فیستول درد شدیدی را به همراه خواهد داشت.

مدت زمان نخ فیستول چقدر است؟

این نخ باید هر روز جا به جا شود. بسته به به وضعیت بیمار و طول فیستول باید بین 6 تا 12 هفته در مجرای باقی بماند. برداشتن نخ فیستول باید توسط پزشک انجام شود.


معمولاً این روش به تنهایی اثر گذار نیست. در بیشتر موارد از ترکیب ستون و لیزر همزمان استفاده می کنند. به این صورت که 70% از مسیر بریده شده و در 30% مابقی نخ قرار داده می‌شود.

معایب ستون

 • نیاز به مراجعه هر روز نزد پزشک و تحمل درد شدید
 • طولانی شدن دوره درمان
 • خطر عفونت و خونریزی
 • خطر عود مجدد بیماری
 • نیاز به انجام سایر روشهای درمان همزمان با ستون که این امر افزایش هزینه های درمان را نیز به دنبال دارد.

4. چسب فیبرین

برای این درمان مجرای فیستول را با چاقو باز شده و عفونت آن تخلیه می‌شود. سپس دریچه داخلی مقعد با بخیه بسته می‌شود و چسب مخصوص ساخته شده از پروتئین فیبری (فیبرین) به داخل مجرای تزریق می‌شود.

 تزریق این ماده می تواند به بسته شدن فیستول کمک ویژه ای نماید، اما به معمولاً به تنهایی پاسخگوی درمان نخواهد بود.

عوارض

عوارض این درمان می تواند شامل موارد  زیر باشد:

 • درد، 
 • آبسه 
 •  جابه جایی پلاگین 

5. پلاگین بیولوژیکی

در این روش جراحی با استفاده از مخاط روده، پلاگین بیولوژیکی ساخته می‌شود، این پلاگین مخروط مانند درون تونل فیستول قرار داده می‌شود تا به تدریج بافت های تازه در رو و اطراف آن رشد کنند. برای درمان با پلاگین باید حداقل بیمار 24 ساعت را در بیمرستان بستری شود، و درمان کامل با این روش ممکن است به هفته ها زمان نیاز داشته باشد.

آمارها نشان داده درمان با روش پلاگین در 80% موارد موفقیت آمیز می باشد.

عوارض پلاگین

عوارض احتمالی جراحی به روش، پلاگین بیولوژیکی به این شرح است :

 • درد
 • آبسه
 • جابجایی پلاگین

مراقبتهای بعد از عمل فیستول

عمل جراحی فیستول مقعد

مراقبت بعد از عمل فیستول مقعدی می تواند به نتیجه گیری بهتر از درمان کمک کند. بهبودی کامل پس از جراحی به چندین هفته زمان نیاز دارد. انجام راهکارهای زیر به کاهش این مدت زمان و خطر بروز عوارضی مثل عفونت کمک می کند.

 • از زخم خود مراقبت کنید و پانسمان آن را مرتباً تعویض نمایید.
 • رعایت بهداشت می تواند به نتیجه گیری بهتر از درمان کمک کند.
 • ورزشهای خود را تا بهبودی کامل به تعویق بیاندازید.
 • مراقبت از زخم و کمک گرفتن از بالش های نرم دوناتی شکل هنگام نشستن
 • استفاده از حمام سیتز یا نشستن در آب گرم
 • رژیم غذایی سرشار از فیبر(مصرف انواع میوه ها،سبزیجات و غلات)
 • نوشیدن آب و مایعات (حداقل 8 لیوان در طول روز)
 • مصرف داروهای آنتی بیوتیک و مسکن ها با مشورت پزشک

با ورود لیزر، امروزه کمتر از روش های سنتی جراحی یا همان فیستولوتومی استفاده می شود. زیرا همان طور که اشاره کردیم این جراحی ها با هر روشی که انجام شود، خطرات و عوارض بسیاری را برای بیمار به همراه دارد. در حالی که لیزر توانسته جایگزین بسیار مناسبی باشد. لیزر سریع و سرپایی انجام میشود و بدون ایجاد عوارض خطرناک مثل درد، خونریزی، نقاهت طولانی و … بیماری را شما را رفع می نماید. به علاوه چون به طور کامل عفونت را از بین می برد، از عود مجدد بیماری جلوگیری خواهد شد. برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد لیزر، صفحه درمان فیستول را مطالعه نمایید.

سوالات متداول

انجام این جراحی در دوران بارداری و شیردهی منعی ندارد؟

جراحی سنتی برای جنین مضر است و در دوران شیردهی نیز توصیه نمیشود. معمولاً به این دسته از افراد جراحی با لیزر توصیه میشود که سرپایی انجام شده و نیاز به دریافت بیهوشی ندارد.

ترشحات چرکی از زخم بعد از جراحی طبیعی است؟

بله تا چند روز طبیعی است.

برای عمل جراحی بیمار را بیهوش می کنید با بی حس؟ در مورد لیزر چطور؟

عمل جراحی با بیهوشی و در بیمارستان انجام میشود. ولی لیزر با بی حسی انجام میشود.

هزینه عمل جراحی بیشتر است با لیزر؟

عمل جراحی، زیرا هزینه های جانبی مثل بستری در بیمارستان و از کارافتادگی تا چند هفته نیز به آن اضافه میشود.

امکان عود مجدد فیستول بعد از جراحی وجود دارد؟ 

بله

44 دیدگاه دربارهٔ «عمل جراحی فیستول مقعد{+ فیلم} و نحوه برداشتن نخ فیستول»

 1. سلام. آقای دکتر من 3 ماه هست که جراحی فیستول انجام دادم. الان خیلی درد دارم و اصلا عفونتم خوب نشده نمیدونم باید چیکار کنم.

 2. سلام اقای دکتر اگر این جراحی انجام بدیم، فیستول به طور کامل از بین میره؟ من فیستول عمیق دارم و خیلی هم درد دارم.

  1. سلام،ببخشید دخترم یکبار فیستول معقدخودش راعمل کرده،که دوباره عودکرده .بعداز آن عمل لیزری کرده ودکتر یک نخ وصل کرده ،وگفته باید پکشی ،دختر پنج ماه نخ راهرروزدوبارمی کشد ولی نخ هنوز خارج نشده .آیا راه دیگری دارد برای درمان

 3. سلام یعنی روشی هست که بشه نخ ستون نذاشت؟؟پیش یه دکتر رفتم گفت تو نیاز داری که برات نخ ستون بزارم

 4. سلام خسته نباشین من فیستول پری انال دارم ولی پزشک گفتن ک فعلا نیازب عمل نداری ولی دوس دارم زودترعمل کنم با لیزرمیشه درجا عملش کرد

  1. مشاور کلینیک

   سلام. میشه عمل کرد. هرچقدر سریع تر عمل کنید، بهتر هست.
   برای رزرو نوبت ویزیت و لیزرر به این شماره تلفن تماس بگیرید : 2186084961

    1. مشاور کلینیک

     برای چه بیماری؟ هزینه درمان فیستول بستگی به نوع فیستول داره. پیشنهاد میکنم برای تعیین هزینه و مشاوره به این شماره (۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴) در واتساپ پیام بدین.

 5. سلام. من سه سالی هست که فیستول دارم. الان عفونت کرده و خیلی درد داره آیا ممکن هست این در اثر عفونت سرطان بشه؟ و اینکه آیا الان میتونم لیزر انجام بدم؟

 6. سلام من دو هفته هست عمل فیستول انجام دادم نخ ستون رو چه جوری باید نخ رو جا به جا کنم زیاد درد میاد؟. بعد از چند هفته بیرون میاد؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. پزشک بهتون توضیح میدن چطور نخ جا به جا کنید. اگر هم در ناحیه ای حساس باشه باید هر روز حضورا تشریف ببرید پزشک نخ جا به جا کنه. بله متاسفانه مهمترین مشکل این روش درد زیاد و طولانی شدن دوره درمان هست. مدت زمان جا به جایی هم بستگی به طول فیستول داره. از یک هفته تا یک ماه.
   من روش بهتری را به شما پیشنهاد میکنم. لیزر درمانی بهترین روش درمان فیستول است که سرپایی و بدون درد یا خونریزی این بیماری را از بین میبرد. بعد از یک جلسه لیزر میتونید کار های روز مره را از سر بگیرید. برای اطلاعات بیشتر صفحه درمان فیستول با لیزر را مطالعه کنید.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. عمل جراحی سنتی در بیمارستان و تخت بیهوشی و عمل با لیزر در کلینیک سرپایی و با بی حسی

 7. سلام. من چند ساله که فیستول دارم دکتر بهم گفتن باید جراحی سنتی انجام بدم.. بانخ. ولی من شنیدم خیلی درد داره، سوالم این هست که آیا میتونم لیزر انجام بدم یا این فقط در تشخیص پزشک هست؟

 8. روح اله خشنو

  سلام آقای دکتر من نزدیک به ۱۰روز است عمل فیستول انجام دادم فیستول من دور تا دور مقعدم گرفته بود به اندازه یه بادام کوچک اما هنوزم دارم درد می کشم ۳ هفته هم استراحت پزشکی دارم در این وضع گرونی از کار وزندگی هم افتادم هنوزم هم مشگل خونابه و عفونت خونی از مقعدم ترشح میشه وبه نخ هم موقع شستن داخل مقعدم حس میکنم نمیدونم چکار کنم همیشه باید یه کاغذ دستمالی بچسبونن به دور مقعدم تا شرت و شلوارم خونی نشه از زندگی بریدم خیلی نامزدشدن.

  1. مشاور کلینیک

   سلام. متاسفانه عمل فیستول زمان بر هست و مدتی زمان میبره تا به طور کامل درمان بشه. اما اگر عفونت شدید ایجاد شد و یا تب داشتید حتما با پزشکی که جراحی انجام دادن مشورت کنید.

 9. سلام منم عمل فیستول کردم خیلی درد اوره از کار وزندگی می اندازه بیکار شدم قرض آوردم بالا آدمو تازگیا یه نخ بخیه فیستول هم آویزونه حالم بهم میخوره نمیدونم کی پلاسیده میشه می افته راحت بشم چند وقت پیش پیدا نبود عفونت خونی ترشح می شد الانم باز یبوست دارم روزی یه بار دستشویی می رم

  1. مشاور کلینیک

   سلام. باید با پزشکی که جراحی انجام دادن مشورت کنید. بعد از عمل سنتی فیستول مدت زمان بهبودی طولانی هست.

 10. سلام. بنده چند هفته اس که جراحی فیستول انجام دادم. در این مدت نه تنها حالم خوب نشده بلکه هر روز درد دارم. از جای جراحی ترشح و خونریزی دارم. باید چیکار کنم

 11. محبوبه جعفری

  سلام. جناب دکتر. من فیستول دارم و دکتر گغته نخ میزارم به نظرتون همون لیزر بهتر نیست؟ آیا میتونم لیزر انجام بدم؟

 12. سلام دکتر من جراحی فیستول با نخ برام انجام شده. درد نخ کم شده و زخم در حال خوب شدن است. آیا نخ خودش می افتد یا باید ان را برش بزنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *